امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56022
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 98
«عمار مرهج» کارشناس مسائل راهبردی و روابط بین الملل سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پیوستن سوریه ...

«عمار مرهج» کارشناس مسائل راهبردی و روابط بین الملل سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پیوستن سوریه به کنوانسیون ممنوعیت سلاح شیمیایی را گام مهم و نقطه آغازی برای خاورمیانه‌ای عاری از این نوع سلاح و نیز سلاح اتمی دانست.

وی افزود: فراز و نشیب جهان کنونی، اوضاع جدیدی را بر آن حاکم کرده که پایان دوران تک قطبی و برقراری توازن و نیز حکومت مجدد قانون بین المللی را در آن به دنبال خواهد داشت و این همان چیزی است که مردم جهان به دنبال آن هستند.

این کارشناس سوری در توضیح این مطلب افزود: تحولات جهان به سمت ساختار جدیدی پیش می‌رود که بر اثر آن، بازیگران صحنه بین المللی با توجه به نقش، قدرت و امکانات خود و نیز معیارهای دیگر، در آن ظاهر خواهند شد.

مرهج اظهار داشت: پیوستن سوریه به کنوانسیون منع سلاح شیمیایی، بسیاری از کشورها و متحدان آنان را در تنگنا قرار خواهد داد.

وی در ادامه افزود: این درحالی است که رئیس جمهور روسیه نیز اعلام کرده است که سلاح شیمیایی در سوریه، اقدامی پیشگیرانه در برابر سلاح شیمیایی و اتمی اسرائیل بود و این نخستین باری است که این موضوع در این سطح مطرح می‌شود.

مرهج یادآور شد که سوریا از مدت‌ها قبل چنین درخواستی داشت از همین رو این اقدام گام مهمی است که نشانه‌های حل و فصل برنامه اتمی مسالمت‌آمیز ایران را نیز  به دنبال دارد و تحولات روزهای اخیر نیز دلیلی بر همین امر است.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی همواره قوانین و منشورهای بین المللی را نقض کرده و به دنبال حمایت آمریکا و متحدان غربی آن بوده است، تصریح کرد:  نمونه این اقدامات، سو استفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل است تا جایی‌که اسرائیل قطعنامه‌های بین المللی را بارها با بن بست روبه رو کرده و سخت در تلاش است، از هرگونه قطعنامه‌ای که با منافع آن به ویژه منافع تسلیحاتی آن در تعارض است، بگریزد.

مرهج در توضیح این مطلب افزود: پایه‌های قدرت رژیم صهیونیستی بر توسل به راهکارها و وسایل ممنوعه گذاشته شده و موضوع اتمی ایران را نیز مانند پیراهن عثمان مطرح می‌کند، اما اکنون روسیه و چین به اضافه ائتلاف‌های جدید در برابر آن قد علم کرده‌اند.

وی تاکید کرد که سوری‌ها صلح‌طلب بوده و با ظلم مخالف هستند و به دنبال صلحی هستند که با شجاعت تحقق یابد، زیرا ایمان دارند که مقاومت، بهایی بسیار کمتر از تسلیم شدن و حقارت دارد.

این کارشناس سوری در خصوص گروه‌های مسلح در سوریه و حامیان آنان، تاکید کرد: این گروه‌ها، آشکارا فریاد برآوردند که فریب آمریکا را خورده‌اند و اکنون که شبح جنگ از سوریه کنار رفته، بزرگترین ضربه به آنان وارد شده، زیرا آرزوهای آنان برای نابودی سوریه، بر باد رفته است، به ویژه اینکه دیپلماسی سوریه همواره مبتنی بر عقل و تدبیر بوده است.

وی در ادامه در خصوص کنفرانس ژنو 2، اظهار داشت: هرچند برگزاری این کنفرانس قوت گرفته، اما هنوز معیارهای آن روشن نشده است.

مرهج تصریح کرد: سوریه باید با قدرت در این کنفرانس حاضر شده و حرف خود را بزند اما مزدوران و جیره خواران در ژنو یک یا 2 یا 10 جایی نخواهند داشت.

وی افزود: تروریست‌ها، قاتلان و حامیان دخالت بیگانگان در سوریه هیچ جایی در گفت‌وگو ندارند، زیرا زبان آنان همواره خشونت بوده و اکنون باید به فکر راهی برای نجات خود باشند و نتایج ژنو ،2 در سوریه به همه پرسی گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار