امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۱۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56068
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۵
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آغاز این هفته با دریافت خبری تکان‌ دهنده در آخرین دقایق کاری، ما و همکاران را نگران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آغاز این هفته با دریافت خبری تکان‌ دهنده در آخرین دقایق کاری، ما و همکاران را نگران کرد و آن در محاصره آتش بودن جنگل‌های ارسباران بود و این آغاز و شروع کاری سخت در پایان دومین روز از هفته بود صحبت و تماس با مسئولان مربوطه حکایت از آن داشت که یا موضوع برایشان اهمیت ندارد یا موجود و عنوانی به نام آتش برای‌شان نامفهوم است و یا مهم‌تر و دل خوش‌کننده‌تر اینکه نمی‌خواستند ما تا این حد نگران باشیم چرا که با خونسردی کامل در مورد آتشی که بیش از یک روز بود در حال جان گرفتن بود صحبت می‌کردند و می‌گفتند همکاران در منطقه در حال تلاش برای مهار آتش هستند آتشی که به گفته خودشان از موقع وقوع چند بار خاموش کرده بودند و دوباره روز از نو و روزی از نو و شعله ور شده بود.

اما ارسباران این سرزمین بکر با حیاتی نادر در آن اگر روز دچار حریق شود واقعاً چه امکاناتی برای کنترل و یا مهار آن داریم و یا مانند اتوبوسی که 40 نفر زنده در آن سوختند و خاکستر شدند بعد خاموش شد ما هم باید منتظر باشیم تا این زیستگاه بسوزد و خاکستر شود بعد هم آتش خاموش شود.


جنگل‌های ارسباران با 80 هزار هکتار تجهیزات اطفای حریق ندارد

الهوردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی که آتش سوزی ارسباران در حوزه انتخابیه وی اتفاق افتاده بود از خالی بودن دست‌ها در این باره می‌گوید و عنوان می‌کند هیچگونه امکاناتی برای کنترل چنین حوادثی نداریم.

وی افزود: در جنگل‌های بی‌نظیر ارسباران کوچک‌ترین راهی که به توان امکانات اولیه از جمله تجهیزات و ماشین‌آلات آتش نشانی را برای مهار آتش انتقال داد وجود ندارد.

دهقانی در پاسخ به اینکه آیا خود شهرستان ورزقان و یا حتی مرکز این منطقه دارای ایستگاه آتش‌نشانی است، گفت: مجموعه‌ای در شهر ورزقان وجود دارد که از آن به عنوان ایستگاه آتش‌نشانی یاد می‌شود اما از امکانات و تجهیزات لزوم برای مقابله با حواث برخوردار نیست.

وی با اشاره به سرزمینی به نام ارسباران که از آن به نام بهشت گمشده آذربایجان یاد می‌شود و اهمیت و جایگاه آن گفت: ارسباران نیازمند توجه مسئولان است و باید وقوع چنین حوادثی را در این مناطق و جنگل‌های منحصربةفرد با گونه‌های متعدد جانوری و گیاهی پیش‌بینی و برای آن چاره اندیشی کرد.

این نماینده مجلس نهم با تاکید بر اینکه برای جلوگیری و پیشگیری از حوادثی نظیر آن چه اوایل هفته همه را نگران کرد باید تدابیری اندیشیده شود، گفت: این منطقه نیازمند امکانات هوایی از جمله بالگرد و ایستگاه‌های مجهز آتش‌نشانی است تا در صورت وقوع آتش برای مهار و کنترل آن در اسرع وقت اقدام شود نه اینکه منتظر باشیم تا این امکانات از سایر مراکز به این مناطق اعزام شوند.

ارسباران که در گذشته‌ای نه چندان دور به محدوده وسیعی از کناره رود ارس حد فاصل جلفا تا مغان و بلندی‌های سبلان، بزقوش و سهند اطلاق می‌شد اکنون به دلایل متعددی از قبیل تخریب عرصه‌های منحصر به فرد جنگلی به مرزهای شهرستان‌های کلیبر، ورزقان و اهر محدود می‌شود.

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 80 هزار و 427  هکتار در کناره‌های جنوبی رود ارس در حوزه شهرستانهای کلیبر و ورزقان واقع شده و به عنوان ذخیره گاه به ثبت رسیده که از ارزش‌های خاص گیاهی و جانوری برخوردار است.

این منطقه در شمال غربی آذربایجان‌شرقی میان سه رودخانه مهم ارس در شمال، ایلگنه‌چای در غرب و کلیبرچای در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات سایگرا‌ متصل است.

میانگین بارندگی در جنگل های ارسباران حدود 450 تا 600 میلی متر گزارش شده با این بارندگی بسیار کم چطور چنین جنگلی به وجود آمده ؟ این نکته بسیار مهمی است که در هیچ یک از 5 ناحیه رویشی این اتفاق نمی‌افتد و این همان باران های مخفی( مه بارش) است که روی میزان بارندگی جنگل‌های ارسباران تاثیر دارد و این عامل میزان بارندگی 450-600  میلی‌متر ارسباران را تا 750 میلی متر افزایش می‌دهد که بدون شک دلیل اصلی تنوع و گستردگی گونه‌های ارسباران نیز همین موضوع است.

ارسباران را می‌توان از نظر تنوع گونه‌های درختی، درختچه ای، علفی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره گاه بی نظیر شناخت منطقه حفاظت شده ارسباران نیز به دلیل وجود گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم‌اندازهای بکر، وسیع، شکنندگی و آسیب‌پذیری بالا در سال‌های50 و 52 شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده معرفی و همچنین به لحاظ ویژگیهای منحصر به فرد طبیعی در سال 1354 از طرف یونسکو عنوان ذخیره گاه زیست کره را نیز دریافت کرده و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده معروف گشت.

دامنه تغییرات ارتفاع از 250 متر در حاشیه رودخانه ارس تا 2890 متر در ارتفاعات سایگرام داغ و بارندگی در منطقه از250 تا 630 میلی‌متر متغیر می‌باشد. دامنه تغییرات ارتفاع در فاصله اندک و موقعیت جغرافیایی و شرایط توپوگرافی ویژه منطقه سبب ایجاد تنوع کم نظیر گیاهی و جانوری شده است.

جنگل‌های ارسباران با برخورداری از جلوه‌های طبیعی متنوعی از صخره‌ها، جنگل‌ها، مراتع، رودخانه‌ها و کشتزارها، انواع زیستگاه‌های منحصر به فردی چون "آنزا "، "کلن"، " پیر دره‌سی"، " قارونلار "، "قلعه دره‌سی وینق "، " شاه اتران " و "وایقان " را در خود جای داده است.

در این منطقه بیش از یک هزار گونه گیاهی که معادل 15 در صد گونه های گیاهی کشور می باشد با 46 درصد کاربرد دارویی،20 درصد زینتی، 17 درصد تغذیه ای،28 درصد علوفه‌ای،10 درصد حفاظتی و 5 درصد صنعتی وجود دارد.

تنوع گونه‌های جانوری حدود 320 گونه، با 39 گونه پستاندار، 220 گونه پرنده، 38 گونه خزنده و دوزیست و  22 گونه ماهی می‌باشد که گونه سیاه خروس گونه منحصر به فرد منطقه در کشور می باشد و از سایر گونه‌های مهم می‌توان به قرقاول ارسبارانی ، پلنگ ، شوکا ، کل و بز وحشی و سیاه گوش و گربه وحشی و گربه جنگلی و انواع پرندگان شکاری و مهاجر آبزی و کنار آبزی اشاره کرد .

تابحال حدود 1080 گونه گیاهی مختلف در منطقه شناسائی شده که از درختان و درختچه های مهم منطقه می توان به گونه های بلوط، سرخدار، ارس، پیرو، گونه های زغال اخته، افرا، گردو گلابی، انار، زرشک، سماق، ممرز، گیلاس وحشی و گیاهان مرتعی منطقه شامل گونه های متنوع گراس و نباتات علوفه‌ای مناطق نیمه خشک استپی اشاره کردگونه‌های جانوری منطقه حفاظت شده ارسباران حدود 320 گونه می‌باشد که از پستانداران شاخص با 39 گونه می توان از کل و بز، پلنگ، سیاه گوش، خرس قهوه ای، گربه وحشی یاد کرد و بیش از 220گونه پرنده از جمله کبک دری، قرقاول، دراج، سیاه خروس به عنوان گونه منحصر به فرد منطقه در کشور و انواع پرندگان شکاری مانند عقاب طلائی، عقاب شاهی، سارگپه جنگلی، طرلان، بحری، بالابان و 38 گونه خزنده و دوزیست و 22 گونه ماهی شناسائی شده در منطقه ارسباران به این مجموعه اضافه کرد.

آثار تاریخی کلیساها، گورستانها، قلعه‌ها این منطقه نیز حکایت از قدمت تاریخی این سرزمین کهن و جایگاه آن در دوران نه چندان دور دارد از کلیسا‌های مهم منطقه می توان به کلیسای آینالو، کلیسای وینق و کلیسای ناپشته اشاره کرد و گورستانهای تاریخی متعدد این منطقه که برخی از آنها دارای شواهدی  مربوط به سده‌های پیش از میلاد است که از مهم‌ترین این گورستان‌های تاریخی می‌شود از گورستان وینق، داش باشی، تازه کند و آینالو نام برد.

قلعه‌های منطقه ارسباران از مصالح بوم آور ساخته شده که به نوعی بر جاذبه های منطقه ارسباران افزوده مهم‌ترین قلعه های منطقه حفاظت شده ارسباران عبارتند از: قلعه‌آغی، قلعه تاتار، قلعه تومانیانس آینالو ، قلعه تومانیانس وینق، قلعه قره قوچ، قلعه قله دره سی وینق، قلعه ابریق و قلعه مکیدی.

از دیگر جاذبه‌های مهم منطقه ارسباران غار وایقان می باشد این غار در منطقه حفاظت شده ارسباران هم از لحاظ کاوش‌های باستان‌شناسی و هم از لحاظ طبیعی و غارشناسی دارای اهمیت ویژه‌ای است.

یخچال طبیعی ما بین روستاهای گندم نان و شیخ حسینلو و درخت کهنسال بلوط در روستای چریق و درختان چنار کهنسال در روستاهای شاه حیدر، مکیدی و طوعلی سفلی از دیگر جاذبه‌های بی شمار منطقه محسوب می‌شوند.
انتهای پیام/60002/ل40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها