امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56091
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۶
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از پلدختر، شهرستان پلدختر با موقعیت استراتژیک خود همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از پلدختر، شهرستان پلدختر با موقعیت استراتژیک خود همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های شمال به جنوب کشور مطرح بوده به طوری که این نقطه در دوره مادها، هخامنشی، ساسانی و اسلامی ‌در مسیر هگمتانه ـ شوش در موقعیت ویژه‌ای قرار داشته و پل، پل دختر و کلهر در این مسیر احداث شده است.

پل تاریخی شهرستان پلدختر که احتمالاً متعلق به دوره ساسانیان است و برخی دلیل نام‌گذاری آن به پل‌دختر را منتسب دانستن پل به نام «ایزد بانو آناهیتا» می‌دانند.

این پل تاریخی در ورودی شهر، در جنوب غرب استان لرستان قرار دارد و بنای آن در قرن چهارم هجری قمری مورد مرمت قرار گرفته است، اما هم‌اکنون تنها یک دهانه از طاق‌های آن برجا مانده و جاده قدیم جنوب – تهران  از زیر آن عبور می‌کند.

این پل بی‌تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور بوده است.

جهت ساخت آن از شرق به غرب است که خود گویای اهمیت میان کوه‌های شرقی پلدختر در دوران باستان است که به وسیله این پل، مناطق مذکور در مسیر کمرکش مله کوه به دشت سیمره (سیموردم باستانی) و دشت رومشکان و نهایتاً به سرزمین میان دو رود متصل می‌شده است.

این راه ارتباطی یکی از مهمترین جاده‌های دوران باستان تا زمان فرو ریختن چشمه طاق‌های پل تاریخی دختر بوده استقرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است.

کارشناس میراث فرهنگی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه ارتفاع تنها طاق برجای مانده پل 18 متر از سطح آسفالت جاده و 30 متر از آب رودخانه و عرض آن 11،30 متر است، گفت:‌ جهت پل شرقی، غربی و طول آن 270 متر است، این اثر تاریخی به شماره 1678 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منوچهر بابایی افزود: زمان شناسی ساخت و ساز اولیه این پل در حال حاضر مشکل به نظر می‌رسد، « از دوران تاریخی اساطیر تأسیس سلسله ساسانی – 224.م. را در بر می‌گیرد » ویافته‌های باستان شناسی در این مورد فعلا عاجز مانده است.

وی اذعان داشت: تعمیر آن در زمان شاهپور دوم ساسانی « 310-379 .م.» صورت گرفته است، به همین جهت، بیشتر این پل را به شاهپور ساسانی منتسب کرده‌اند.

این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد:‌ مصالح پل را سنگ‌های قلوه رودخانه‌ای و لاشه سنگ در چشمه طاق‌ها و از سنگ‌های پاکتراش در قسمت پایه‌ها استفاده شده است.

بابایی با اشاره به اعتبارت استانی برای مرمت پل‌های تاریخی لرستان گفت: امسال 40 میلیون تومان از محل اعتبار استانی برای مرمت پل تاریخی پلدختر در نظر گرفته شده است.
==============
گزارش از عباس جودکی
==============
انتهای پیام/‌85009/ن20
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها