امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56122
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۰
تعداد بازدید: 159
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: کتاب «عدالت حق مدار؛ آگاهی، رفاه ، امنیت» یکی از جدیدترین کتاب‌های انتشارات علمی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: کتاب «عدالت حق مدار؛ آگاهی، رفاه ، امنیت» یکی از جدیدترین کتاب‌های انتشارات علمی فرهنگی است که به قلم علی اصغر پورعزت منتشر شده است.

این کتاب در واقع راهکاری است برای سیاست گذران و تعیین کنندگان خط مشی در عرصه‌های مختلف اداره کشور و جامعه یا حتی در یک نمود کوچکتر در یک سازمان تا بتوانند در عرصه‌های مختلف سیاست و فرهنگ و اقتصاد خط مشی گذاری کنند، از پس چالش‌ها برآیند و در ضمن رویکرد معرفتی و فلسفی این سیایت‌ها با مبانی اعتقادی ما یعنی اسلام عزیز و مترقی هم خوانی داشته باشد و صرفا یک کپی بی‌هویت از مدل‌های غربی نباشد و این زمانی اتفاق می‌افتد که خط مشی گذار ضمن اینکه تمام کارکردهای خط مشی‌های دیگر را که بر مبنای اعتقادات و فلسفه‌های دیگر بنا شده است، می‌شناسد و نسبت به آنها نظر دارد تسلط کافی و افی به مبانی اعتقادی اسلام هم داشته باشد.

از سوی دیگر چیزی که اهمیت خط مشی گذاری درست را دو چندان می‌کند پدیده‌های جدید اجتماعی و تکنولوژیکی و رسانه‌ای است که ارزش‌های اجتماعی هر جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند و خط مشی گذاران عمومی جامعه باید بتوانند سیستمی مناسب و به روز را برای جامعه طراحی کنند و به کار ببرند.

کتاب «عدالت حق مدار؛ آگاهی، رفاه، امنیت» در صدد است تا ویژگی‌های یک سیستم خط مشی گذاری مناسب را به ویژه با تاکید بر اصول  اولیه اعتقادی جوامع اسلامی، ارائه کند و به همین جهت به گفته نویسنده حتی المقدور سعی شده است از اصول اعتقادی مشترک بین مذاهب اسلامی بدون تعصب و گرایش خاص و صرفا با رویکرد علمی به ارزش‌های فرهنگی و اعتقادی اسلام، استفاده کند. به همین دلیل مبانی این کتاب متکی به فهم صریح از قرآن کریم  و روایات معتبر نهج البلاغه است.

این کتاب پس از مقدمه 7 فصل دارد. در فصل اول نویسنده تشریح کرده است که ابتدایی‌ترین و اصلی‌ترین اصولی که هرگز نباید در جوامع اسلامی خدشه دار شوند، چه چیزهایی هستند. در فصل دوم مهم‌ترین الزاماتی که لازم است یک خط مشی گذار مسلمان به آن پایبند باشد تشریح شده است. در فصل سوم ضرورت‌های اقتصادی که باید در خط مشی گذاری عمومی در جامعه اسلامی به آن توجه شود، مورد بحث قرار گرفته است. موضوع فصل چهارم الزامات سیاسی ناظر بر خط مشی گذاری عمومی در جامعه اسلامی است. نویسنده در فصل پنجم سراغ این موضوع مهم رفته است که اگر بخواهیم در جامعه اسلامی خط مشی درستی داشته باشیم، سیستم اداری باید چگونه باشد و نهایتا در فصل هفتم چالش های نظری عدالت حق مدار که موضوع اصلی این کتاب است با دیگر رویکردهای فلسفی سیاسی که مدعی عدالت هستند، بررسی شده و نویسنده به آنها پاسخ گفته است.
در معرفی این کتاب در پشت جلد آمده است:

«عدالت حق مدار در واقع تجلی عدالتی است که امام علی(ع) به جهانیان معرفی کرد. همان کسی که نامش عدل و حق را تداعی می‌کند و عدل و حق نیز در ذهن مخاطبان نام او را به یاد می‌آورد، گویا عدل، حق و علی مترادف هستند.

عدالت حق مدار به جلوه‌ای از برابری و آزادی دلالت دارد که بر اساس آن همه آحاد جامعه از امنیت کامل، رفاه نسبی و آگاهی کافی برای مشارکت اجتماعی فعال برخوردار می‌شوند.»

در بخشی از این کتاب در تعریف و تشریح گزاره‌های زیربنایی عدالت حق مدار می‌خوانیم:

«عدالت حق مدار بر اساس 5 گزاره زیربنایی تعریف می‌‌‌‌شود که عبارتند از:

اصل مبنایی (توحید ناب): جهان فقط یک خالق و پروردگار دارد که مالکیت مطلق هستی از آن او است.

اصل موضوعه اول (برابری مبتنی بر توحید): همه انسان‌ها مخلوق خداوند یکتا هستند  و از این حیث شان مساوی و برابر دارند.

اصل موضوعه دوم (آزادی مبتنی بر توحید): انسان آزاد و مختار آفریده شده است و هیچ انسانی مجاز نیست  که این آزادی را از دیگری سلب کند.

قضیه مبنایی اول (تناسب و حق و تکلیف): در برابر هر حقی که برای انسان ایجاد می‌شود، تکلیفی متناسب با آن حق بر عهده وی خواهد بود.

قضیه مبنایی دوم (تسهیل کمال گرایی): شرایط اجتماعی باید به گونه‌ای تنظیم شود که از طریق ابلاغ حق و روشن کردن راه، مسیر آحاد جامعه به سوی کمال آسان شود ولی هیچ کس حق ندارد کسی را مجبور کند یا با اکراه به کاری وا دارد.»

انتشارات علمی فرهنگی کتاب «عدالت حق مدار؛ آگاهی، رفاه ، امنیت» را در 169 صفحه با قیمت 10 هزار تومان منتشر کرده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها