امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۵:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56123
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۰
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست تخصصی دومین جشنواره دو سالانه بین‌المللی کتاب مقاومت جایزه ادبی شهید آوینی، شب گذشته با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست تخصصی دومین جشنواره دو سالانه بین‌المللی کتاب مقاومت جایزه ادبی شهید آوینی، شب گذشته با حضور سردار اثباتی، دبیر جشنواره، ‌سیدعلی کاشفی خوانساری مدیر گروه بخش کودک و نوجوان جشنواره شهید آوینی و محمدجواد جزینی منتقد و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در سرای اهل قلم برپا شد.

* سردار اثباتی: معتقدند ادبیات امنیتی هیچ ربطی به کودکان و نوجوانان ندارد!!

در این مراسم سردار بهروز اثباتی، دبیر جشنواره جایزه ادبی شهید آوینی درباره مفهوم مقاومت، بیان داشت: در اینجا این سؤال مطرح است که آیا مفهوم مقاومت مقابل ادبیات جنگ است؟ یا در کنار ادبیات جنگ؟ مهمتر اینکه ربط آن با ادبیات دفاع مقدس چیست؟

وی اضافه کرد: باید برای مفهومی که در ادبیات پایداری به دنبال آن می‌گردیم 3 کلید واژه تعامل آن را بسنجیم چراکه این سه کلید واژه است که پایه‌های ادبیات را در جهان شکل می‌دهد.

سردار اثباتی ادامه داد: سه کلید واژه اصلی، در مرحله نخست بحث امنیت است، یعنی ما وقتی از امنیت حرف می‌زنیم منظورمان زیست در چارچوب یک نظام ارزشی و حیاتی است، در ادبیات استراتژیک زمانی امنیت معنا می‌دهد که بگوییم یک فرد و یک نظام برای خودش یک حد و مرزی را به عنوان ارزش‌های حیاتی گذاشته و می‌گوید وقتی من در این چارچوب قرار می‌گیرم دارای امنیت هستم یعنی از هرگونه تعرض معصومم.

وی افزود: امنیت برای هر فرد، سیستم و یا ملتی یک امر نسبی است، اینکه ما در جمهوری اسلامی چه چیزی را برای خودمان امنیت قرار می‌دهیم و اساساً معنای امنیت را بحث می‌کنیم، با دشمن‌مان همانند امریکا کاملاً متفاوت است، اینکه رژیم عربستان چه چیزی را برای خودش امنیت قرار می‌دهد، یعنی چارچوب نظامی و حیاتی خودش و منافع و حیاتی خود را پی دربر می‌گیرد، با ما مشترک نیست.

این مقام مسئول گفت: در اینجا این سوال مطرح است که آیا می‌توانیم برای کودکان و نوجوانان کشورمان ادبیات امنیتی داشته باشیم؟ تصور همه ما این است که وقتی می‌گوئیم امنیت، بلافاصله وارد امنیت اطلاعات‌اش می‌کنیم و یک طبقه‌بندی اطلاعاتی می‌گذاریم و می‌گوییم سری و به طور کل سری بوده و ربطی به کودکان و نوجوانان کشورمان ندارد.

سردار اثباتی ادامه داد: شخصیت‌هایی که امروزه در نظام رسانه غرب سلطه دارد و هژمان ایجاد می‌کند، شخصیت‌هایی همانند بنتن و مرد عنکبوتی است که این شخصیت‌های نمایندگان نظام امنیتی جهانی است.

وی افزود: نکته جالب اینجاست که اکثر شخصیت‌هایی که در دنیا وجود دارند و امروزه در ذهن فرزندان من و شما، به عنوان سمبل نظام امنیتی حاکم شده، دو ویژگی دارد که ویژگی اول آن پاسداشت شاخصه‌های نظام حیاتی غرب هستند.

به گفته این سردار سپاه، وقتی بنتن خلق می‌شود و شخصیتی صورت می‌گیرد که امروزه فرزندان‌مان با آن زندگی می‌کنند بنتن دقیقا در چارچوب نظام ارزش‌های حیاتی و منابع حیاتی غرب را در ذهن کودکان ما شخصیت‌سازی می‌کند.

* هیچکدام از شخصیت‌های راهبردی و امنیتی در غرب، پذیرفته شده در نظام حکومتی‌شان نیست 

وی اضافه کرد: دومین ویژگی تصاویر غربی نظیر بنتن و مرد عنکبوتی این است که ضد نظام سنتی خودش را بیان می‌کند، یعنی هیچکدام از شخصیت‌های راهبردی و امنیتی در غرب، پذیرفته شده در نظام حکومتی‌شان نیستند. به نوعی دشمن مرد عنکبوتی، پلیس است در صورتی که پلیس سمبل نظام سنتی است و مرد عنکبوتی سمبل نظام مدرن امنیتی جهانی است و اصلا جغرافیا ندارند، آنها ژئوپلتیک‌شان، ژئوپلتیک مردمی معرفی شده‌اند به خاطر همین است که اگر هر کدام از شخصیت‌های امنیتی کودکان و نوجوانان را در دنیا نگاه کنید این شخصیت‌ها به راحتی می‌توانند در تمام دنیا حضور پیدا کنند، یعنی دقیقا سرکشی به آن 5 منبع اصلی تمدن‌ساز دنیا حرف اساسی آنها هستند.

سردار اثباتی بیان کرد: ما یک مفهومی به نام امنیت داریم که امروزه من و شما و قبل از نظام‌های فرهنگی دشمن ما به راحتی بر روی آن کار کرده و ترکیبی از نظام فرهنگ و ادبیات ایجاد کرده است و این مفهوم امروزه در محیط ما برای نقل کودک و نوجوان جزو اصرار مگوی نظام شده است، یعنی ظاهر قضیه این است که ما حوزه فرهنگی کشور را اصلا نباید در حوزه ادبیات امنیتی برای کودک و نوجوان ما حرف بزند درحالی که سنت همه این مباحث را در پیشینه تاریخ این مملکت داشته‌ایم. شخصیت‌های عجیب و غریب و اسطوره‌هایی که همه‌شان حافظ همین تشخص امنیتی جهانی بودند همانند رستم و اسفندیار.

وی افزود: مکمل کلید واژه امنیت، تهدید است. در اینجا این سؤال مطرح است که تهدید چیست؟ تهدید مجموعه عملیاتی است که نظام امنیتی را احترام نمی‌گذارد و هرچیزی که منافع حیاتی و ارزش‌های حیاتی این سیستم را به خطر می‌اندازد، تهدید محسوب می‌شود.

* عمدتاً شخصیت‌ها و ضد قهرمان‌های تمام نظام‌های القایی برای کودک و نوجوان از جنس شرق هستند

سردار اثباتی ادامه داد: منبع تهدید، حتما خارجی است یعنی از درون سیستم تهدید خلق نمی‌شود، بلکه آسیب خلق خواهد شد اما تهدید برای خارج از سیستم بوده و سیستم حیاتی ما هم به این گونه است.

دبیر جشنواره جایزه ادبی شهید آوینی گفت:‌امروزه دنیا پر از ادبیات تهدید است همین یعنی همین مفاهیمی که در کارهای کودک و نوجوان غرب می‌بینید و تشخصی که به نظام‌های تهدیدی به ادبیات خودشان می‌دهند دقیقا آن را رعایت می‌کنند و عمدتا شخصیت‌ها و ضد قهرمان‌های تمام نظام‌های القایی برای کودک و نوجوان از جنس شرق هستند همین 5 واژه‌ای که اخیرا ما خیلی بر روی آن در حوزه ادبیات استراتژیک بحث داریم.

وی با بیان اینکه دشمن هراسی مبتی بر سه واژه اسلام‌‌هراسی، شیعه‌هراسی و پاسدارهراسی است افزود: نوع پوشش‌ها، آرایش‌ها و محیط زیست و به نوعی بسیاری از نمادهای ضد قهرمانی که در ادبیات غرب دیده می‌شود، همه از برای کودکان و نوجوانان از جنس غرب است و فرم‌های شرقی و فرم‌های متکی بر خطوط منحنی و دایره و در نهایت رنگ‌های معناگرا و سرخ شرق و سپس آبی معنایی است که پر از القای تصویری برای کودکان و نوجوانان است.

سردار اثباتی عنوان کرد: سومین واژه مفهوم، پایداری مقاومت است که پایداری یعنی مجموعه کوشش‌هایی که دارای دو ویژگی عالمانه و عامدانه باشد به نوع دیگر پایداری مجموعه تلاشی است که یک سیستم انجام می‌دهد که آن ارزش‌ها و مباحث حیاتی خود را حفظ کند.

* ادبیات پایداری یک نوع ادبیات اجتماعی، جهت‌دار و حامل آرمان‌ها است

وی اضافه کرد: آن چیزی که ما در جایزه شهید آوینی به دنبال آن هستیم بررسی 6 رابطه امنیت و تهدید، تهدید و امنیت، امنیت با پایداری، امنیت با پایداری، رابطه پایداری با تهدید و در نهایت رابطه تهدید با پایداری است یعنی این اتمسفری بوده که ما فکر می‌کنیم محیط قلم به دست ما باید در آن قلم بزنند.

وی ادامه داد: در آثار این دوره از جشنواره ادبی شهید آوینی اثری نبود که زیرانداخت نگاه و رسالت و هدف قلمش یک وجهی از این وجوه را برای کودکان و نوجوانان ما روشن کند.

به گفته سردار اثباتی، ما در ادبیات استراتژیک بیش از این که به پدیده نگاه کنیم به روابط محیطی نگاه می‌کنیم، روابط در محیط، پدیده‌ها را شکل می‌دهد و یا فعال و یا غیرفعال می‌کند. ممکن است در ایران هزار و چهارصد سال مکتب سید الشهدا به عنوان یک ارزش باشد اما وقتی در محیط جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد ایدئولوژی سیدالشهدا بیشتر ارزش حیاتی می‌شود، پس محیط است که ادبیات را می‌سازد.

وی عنوان کرد: نقش کلیدی که هر ادبیاتی دارد نقش رسانه‌ای است، همچنین ادبیات پایداری از نظر ما یک نوع ادبیات اجتماعی، جهت‌دار و حامل آرمان‌ها، پرسشگر و پاسخگوتر است.

* کاشفی خوانساری: کودکان را باید با مفهوم مقاومت و ارزش‌ نهادن به داشته‌ها آشنا کرد

در ادامه این مراسم، سیدعلی کاشفی خوانساری، مدیر گروه بخش کودک و نوجوان، بیان داشت: برنامه های کتاب سال مقاومت و جایزه ادبی شهید آوینی در بخش کودک و نوجوان این پرسش برای ما از اولین روزها مطرح بود که آیا می‌تواند ادبیات و فرهنگ مقاومت مصداقی برای کودکان و نوجوانان داشته باشد؟ آیا ضرورت دارد که کودکان و نوجوانان را با چنین مفاهیمی آشنا و درگیر کنیم؟.

وی اضافه کرد: با چنین دغدغه‌ها و پرسش‌هایی ساعت‌های متمادی به بحث و بررسی پرداخته شده است، واقعیت این است که آن جایی که ما برای کودکان و نوجوانان از مقاومت سخن می‌گوییم مثل نگاه کلی که در فرهنگ مقاومت دارد، شاید دغدغه اصلی صلح، صلاح، امان و امنیت باشد؛ جامعه‌ای سالم، برابر، عادلانه، انسانی، معنوی و آرمانی که زمینه‌های رشد معنوی انسان‌ها به ویژه کودکان در آن فراهم باشد.

به گفته کاشفی خوانساری، وقتی از چنین جامعه‌ای سخن می‌گوئیم ناگزیر است که مفهوم مقاومت و ارزش‌ نهادن به داشته‌ها و هویت جمعی و حفظ اخلاق و ارزش‌ها و نگاه دینی و معنوی مصداق پیدا می‌کند و ضرورت پیدا می‌کند که کودکان و نوجوانان کشورمان را با این فرهنگ متعالی آشنا کنیم.

مدیر گروه بخش کودک و نوجوان جشنواره شهید آوینی گفت: در دومین دوره این جشنواره بخش کودک و نوجوان افزوده شد و با فراخوانی که صورت گرفت و مکاتباتی که با ناشران انجام شد و جست‌وجوی میدانی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صورت گرفت، مجموعاً حدود 150 عنوان کتاب به دبیرخانه جشنواره راه پیدا کرد که ذیل سه گروه کلی داستان کودک، داستان نوجوان و شعر کودک و نوجوان بر اساس حجم آثار رسیده، آثار مورد بررسی قرار گرفت.

* برپایی اختتامیه جشنواره در آذر سال جاری همزمان با هفته گرامیداشت بسیج

وی اضافه کرد: دوست می‌داشتیم که شاهد انتشار آثار متعدد و ارزشمندی در قالب‌های غیرداستانی، علمی و نمایش‌نامه و سایر حوزه‌های ادبیات کودک می‌بودیم که متأسفانه در این سال، با چنین آثاری مواجه نشدیم و انشاءالله با همتی که نویسندگان و ناشران خواهند داشت، در سال‌های بعد چنین کتاب‌هایی به دبیرخانه جشنواره حاصل شود.

کاشفی خوانساری ادامه داد: اختتامیه جشنواره جایزه ادبی شهید آوینی در آذر سال جاری همزمان با هفته بسیج برگزار می شود.

وی افزود: آرزو می‌کنیم کتاب‌های کودکان و نوجوانان ما بتواند تصویری واقعی، روشن و پرافتخار از فرهنگ‌مان، اعتقادمان، ملیت‌مان و سنت‌هایمان برای کودکان ایرانی ارائه و به آنها منتقل کند به نحوی که آن عزت نفس، هویت و مقاومت درونی در برابر هرگونه تهدید و لغزش و انحراف که بخواهد کودکان و نوجوانان ما را از هویت متعالی دینی و ملی خودشان دور کند، شکل بگیرد.

* مقوله مقاومت، یک مقوله کاملاً انسانی، عمومی و ملی است

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان گفت: مقوله مقاومت، یک مقوله کاملاً انسانی، عمومی و ملی است که حتی به هیچ گروه سیاسی شاید ارتباط نداشته باشدو هر کسی که خیر و صلاح کودکان و نوجوانان مدنظر داشته باشد، می‌تواند بپذیرد که باید تلاش بیشتری برای انتقال این فرهنگ و نهادینه کردن آن در میان نسل آینده سرزمین‌مان کند.

وی اضافه کرد: امیدواریم در جشنواره‌های سال آینده با همت و سیاست‌گذاری مسئولان فرهنگی از یک سوء‌ و با تلاش ناشران کتاب‌های کودکان و نوجوان و تمرکز و توجه بیشتر نویسندگان و شاعران و مؤلفان کتاب‌های کودک شاهد رشد کمی و کیفی کتاب‌های کودک و نوجوان در زمینه فرهنگ مقاومت باشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها