امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۵:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56218
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، افسانه احسانی صبح امروز در همایش گردشگری پایدار و مسئولان اظهار داشت: قزوین نیز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، افسانه احسانی صبح امروز در همایش گردشگری پایدار و مسئولان اظهار داشت: قزوین نیز مانند دیگر شهرهای کهن ایران در حوزه فرهنگی به پیشرفت‌هایی رسیده ولی در بخش طبیعت گردی و گردشگری و اکوتوریسم به آن بالندگی نرسیده است.

وی لازمه رونق گردشگری پایدار در قزوین را در شکوفایی توانمندی‌های توریستی این شهر با توجه به معیارها و ویژگی‌های بومی برشمرد و بر تدوین برنامه‌هایی برای ورود مسافران عبوری به داخل شهر تأکید کرد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران یادآور شد: اکوتوریسم تفاوت‌هایی با گردشگری دارد چراکه سفری مسئولانه به طبیعت است و به حفظ طبیعت و بهبود زندگی مردم کمک می‌کند و نمی‌گذارد طبیعت آسیب ببیند و مردم محلی آزرده خاطر شوند.

وی بر بازیابی هویت مردم هر منطقه و ارائه داشته‌ها، سنت‌ها و فرهنگ آنان به دیگر هم‌وطنان و مردم ایران تأکید کرد و این روند را در رونق گردشگری تأثیرگذار دانست.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران توضیحی در رابطه با پیشرفت‌هایی که دیگر مناطق ایران در جذب گردشگر داشته‌اند ارائه داد و گفت: گردشگری ارتباط مستقیمی با حوزه اقتصادی دارد و توسعه آن منجر به درآمد بیشتر می‌شود.

سهم مردم از حفظ اکوتوریسم مشخص شود

نیما آذری محقق و پژوهشگر جغرافیای گردشگری نیز در این مراسم شهر قزوین را در آغاز پروژه‌های گردشگری فعال اعلام کرد و مجموعه فرهنگی تاریخی سعدالسلطنه را نمونه بارزی از این حوزه برشمرد.

وی اکوتوریسم را تنها متعلق به محیط زیستی ندانست و آن را به عنوان یک هنر نیز مطرح کرد.

وی با بیان اینکه اکوتوریسم از طبیعت الهام می‌گیرد، افزود: گردشگری مسئولانه گزینه‌ها و کدهای رفتاری زیادی را تعریف می‌کند و حفاظت از طبیعت و جوامع محلی در آن شاخص بوده و از اهمیت بالایی برخوردارند.

آذری جوامع محلی را نخستین حلقه حفاظت از اکوتوریسم دانست و گفت: مردم با آموزش و تعامل قادرند هر گونه همکاری را برای حفظ و گسترش محیط زیست انجام بدهند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی ضمن توضیحات پروژه چهار مرحله‌ای روستای شیب دراز جزیره قشم افزود: در این پروژه با استفاده از مشارکت سازنده مردم محلی توانستیم لاک‌پشت پوزه عقابی را که گونه در حال انقراض محسوب می‌شد، دوباره به طبیعت بازگردانیم.

وی عنوان کرد: باید به دنبال این بود که سهم سرمایه‌گذاری مردم محلی در حفظ اکوتوریسم مشخص شود.
انتهای پیام/2667/ق30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها