امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56220
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، روسیه بطور کامل با سفارشات تجهیزات نظامی تاجیکستان و قرقیزستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، روسیه بطور کامل با سفارشات تجهیزات نظامی تاجیکستان و قرقیزستان که بعنوان کمک‌های نظامی-فنی به این دو جمهوری ارائه خواهد داد، موافقت نموده است. این مطلبی است که ژنرال "والری گاراسیموف" رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده است.

به عقیده کارشناسان، روسیه با حرکت ماهرانه خود در تجهیز نظامی شرکایش در منطقه آسیای مرکزی، قبل از هر چیز تلاش می‌کند تا مانع از آن شود که حضور آمریکا در این منطقه تقویت شود.

ژنرال گراسیموف روز گذشته اعلام کرد که ما با درخواست ارسال تسلیحات نظامی شرکای خود (تاجیکستان و قرقیزستان) موافقت کرده‌ایم. صحبت بر سر ارائه کمک‌های نظامی-فنی به ارزش 1.1 میلیارد دلار به قرقیزستان و 200 میلیون دلار به تاجیکستان است.

به گفته یک مقام آگاه در ستاد ارتش روسیه، بیشترین کمک به جمهوری قرقیزستان صورت خواهد گرفت که ارتش آن به بالگرد، سیستم‌های پرتاب موشک، زره پوش و سلاح‌های تیراندازی مجهز خواهد شد.

کارشناسان در این خصوص بر این عقیده هستند که روسیه با کمک به تقویت توان نظامی کشورهای منطقه آسیای مرکزی در واقع به تامین امنیت خویش با توجه به نزدیک شدن زمان خروج کامل نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان در سال 2014 کمک می کند، ولی مهمترین هدف مسکو از این اقدام آن است که این امکان را از آمریکا بگیرد تا جای پای خود را در این منطقه سفت کند. 

اکنون در بسیاری از محافل کارشناسی این مسئله مطرح است که بعد از سال 2014 چه کسی ساختار تامین امنیت در منطقه آسیای مرکزی را در دست خواهد گرفت. آمریکا هنوز طرح‌های خود در این زمینه را اعلام نکرده است، ولی بعید نیست که قصد داشته باشند تا بخشی از تاسیسات نظامی خود را در تاجیکستان و قرقیزستان مستقر کنند. با توجه به این مسئله روسیه اکنون توانست ابتکارعمل را از دست آمریکا درآورده و موقعیت خود را بعنوان مرکز اصلی در تامین امنیت منطقه محکم کند.

پیش از این قرقیزستان و تاجیکستان از علاقه مندی خود برای دریافت تجهیزات نظامی آمریکایی که قرار است از افغانستان خارج شود، خبر داده بودند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها