امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56284
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نتایج رسمی انتخابات در کردستان عراق درحالی طی روزهای آینده اعلام می‌شود که گزارش‌ها حاکی از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نتایج رسمی انتخابات در کردستان عراق درحالی طی روزهای آینده اعلام می‌شود که گزارش‌ها حاکی از مشارکت بالای 70 درصدی رای دهندگان در این انتخابات است.

شمارش اولیه آرا نشان می دهد که حزب دموکرات به رهبری مسعود بارزانی پیروز انتخابات پارلمانی کردستان است و بعد از آن جنبش التغییر(گوران) به ریاست «نوشیروان مصطفی» در جایگاه دوم ایستاده در حالی که حزب اتحاد میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

این نتیجه تحولی مهم در عرصه کردستان رقم خواهد زد به طوری که ناظران بر این باورند که طی روزهای آینده تحولات تازه‌ای در این منطقه رخ خواهد داد که بسیاری از پیمان‌های سیاسی را دگرگون خواهد می‌کند.

لزوم بازبینی در توافق راهبردی حزب دموکرات و اتحادیه میهنی/ابهام درباره ساختار دولت آینده در کردستان

تغییر اصلی در تعداد کرسی‌ها روی داده است به طوری که حزب مسعود بارزانی دستکم 8 کرسی‌‌اش افزایش یافته است. گوران هرچند تغییر ملموسی در آرا نداشته ولی با توجه به آرا به دست آمده در جایگاه دوم قرار گرفته اما در این میان اتحادیه میهنی کرسی‌هایش را از دست داده است.

نتیجه این تغییرات این است که تشکیل دولت آینده کردستان عراق نیاز به رایزنی با ضلع جدیدی به نام گوران دارد، این در حالی است که اتحادیه میهنی و حزب دموکراتیک توافقنامه راهبردی داشتند که در تحولات کردستان عراق موضع گیری مشترک داشته باشند.در چنین شرایطی مواضع اتحادیه میهنی در بغداد مورد حمایت حزب دموکرات بود و از سوی دیگر اتحادیه از ریاست بارزانی در منطقه کردستان حمایت می‌کرد اما اکنون این همکاری راهبردی متزلزل شده است چون اتحادیه میهنی حزب سوم است.

در این شرایط حزب دموکرات به عنوان حزب اول باید انتخاب کند که آیا با حزب گوران دولت آینده را تشکیل دهد یا با اتحادیه میهنی؟ آیا دولت فراگیر با حضور اتحادیه میهنی تشکیل دهد یا دولت ائتلافی با حزب گوران؟ آیا اتحادیه می‌پذیرد که شریک یک سومی باشد،آیا گوران چنین ظرفیتی دارد که به عنوان شریک جدید دولت بارزانی وارد دولت شود؟ حزب گوران چه پیش شرط‌هایی برای حضور در دولت آینده دارد و با توجه به اینکه گوران باید با دو حزب «جماعت اسلامی» و «اتحادیه اسلامی» هم هماهنگ کند، دولت آینده در چنین شرایطی از چه احزابی شکل می‌گیرد؟ به واقع باید گفت که هر یک از این انتخاب‌ها چالش‌های خودشان را دارند که همگی ابهامات جدی درباره ساختار دولت آینده کردستان عراق است.

اتحادیه میهنی گرفتار اختلافات داخلی در غیاب «مام جلال»/پیوستن به اپوزیسیون یا ماندن در کنار بارزانی

اتحادیه میهنی هم به دلیل کرسی‌های پائینی که در این انتخابات به دست آورده نمی‌تواند وارد ائتلاف دو جانبه شود، برآیند این مسائل چشم انداز دولت آتی کردستان عراق را متشنج و پرفراز و نشیب می‌کند.

اکنون اتحادیه میهنی هم با شرایط دشواری مواجه است، برخی در درون اتحادیه بر این باورند که باید به اپوزیسیون پیوست چرا که در گذشته سود حضور در دولت بیشتر برای دموکرات‌ها بود.  حالا اتحادیه میهنی خود را بازنده می‌داند و در دو راهی تصمیم بزرگی است که آیا دولت را همراهی کند یا اینکه به اپوزیسیون بپیوندد تا برای انتخابات بعدی آماده شود.

این در حالی است که کردستان عراق در 6 ماه آینده شاهد دو انتخابات خواهد بود، یکی انتخاب شوراهای استانی، در سه استان کردستان که اتحادیه میهنی باید کاری انجام دهد تا شرایط را به سود خود تغییر دهد و دیگری انتخابات پارلمانی عراق که در مارس سال 2014 برگزار می‌شود و اتحادیه باید امیدوار باشد که در این دو انتخاب بتواند جبران کند.

اتحادیه میهنی از درون شاهد مشکلات جدی است، از یک سو به دلیل شکست اختلافات داخلی افزایش یافته است و از سوی دیگر فقدان جلال‌ طالبانی این مشکلات درونی در اتحادیه میهنی را تشدید کرده است، بنابراین تاثیر انتخابات اخیر علاوه بر تغییر در دولت کردستان در ساختار قدرت این منطقه نیز تغییر ایجاد کرده است و میزان حضور کردها در ساخت قدرت در دولت فدرال بغداد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هرگونه تغییر در همکاری راهبردی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات  تاثیراتش از کردستان فراتر خواهد بود و نقش کردها در آینده سیاسی عراق را هم تغییر می‌دهد و همه اینها به تصمیم راهبردی اتحادیه در همراهی با حزب دموکرات یا پیوستن به اپوزیسیون دارد.

تغییر در توازن قوا در کردستان عراق و تاثیراتش بر انتخاب رئیس جمهور جدید عراق

ادامه همراهی اتحادیه میهنی با دولت بارزانی یعنی حفظ وضع موجود و به نوعی به بدتر شدن شرایط منجر می‌شود و عده‌ای در درون اتحادیه بر این باورند که یکی از دلایل ریزش آرا همین همراهی با دولت‌ بارزانی بوده است، پس این نگاه در درون اتحادیه میهنی پس از جلال طالبانی وجود دارد که جدا شود و بخواهد اپوزیسیون باشد تا جای حزب تغییر را بگیرد ولی این مسئله نیز مشکل هست.

مشکل این است که اتحادیه میهنی در صورتی که در اپوزیسیون باشد، بازهم دوم است چرا که در اتحادیه پس از گوران ایستاده که 25 کرسی به دست آورده است.اتحادیه میهنی اکنون به حزب سوم کردستان تبدیل شد، و این در حالی است که این حزب سالیان سال برای حزب اول بودن رقابت می‌کرد.

اگر اتحادیه میهنی رهبری جدید را تعیین کند و در سیاست‌هایش تغییر دهد می‌تواند به جایگاه واقعی خودش نزدیک شود ولی اگر رویه سابق را با اختلافات داخلی و پشت سر حزب دموکرات بودن در تحولات سیاسی ادامه دهد، آرایشان بیشتر فرو می‌ریزد.

لذا خود اتحادیه اکنون در حال تغییر است و به نظر می‌رسد دلیل اصلی شکست اتحادیه پیروی محض از حزب دموکرات است که حتی از نبود جلال طالبانی هم بیشتر به اتحادیه میهنی ضربه می‌زند.

این شرایط جدید(یعنی انتقال حزب اتحادیه میهنی به رده سوم) در زمینه انتخاب رئیس جمهور آینده عراق هم اثر خواهد گذاشت، اکنون شرایط کردها برای کاندیدا کردن یک فرد برای رئیس جمهوری سخت تر شده است.حزب گوران، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی که اکنون به طور مشترک در جایگاه دوم هستند با ریاست بارزانی در منطقه مخالفند پس بنابراین با حاکمیت حزب دموکرات بر کردستان مشکل دارند، اکنون سوال اینجاست که با وجود این مخالفت‌ها در داخل کردستان چگونه می‌توان نماینده مورد حمایت کامل کردها برای ریاست جمهور را مطرح کرد؟

حال با توجه به عدم حضور جلال طالبانی نماینده باید یا از گوران باشد یا اتحادیه میهنی و یا حزب دموکرات؛ اولاً درون کردها معرفی یک کاندیدای واحد که دارای حمایت اکثریتی باشد برای ریاست جمهوری به سختی انجام می‌شود و در چنین شرایطی در بغداد هم سُنی‌ها تمایل دارند که کاندیدای ریاست جمهوری از خودشان باشند تا به عنوان اقلیت دوم پستی حساس را در اختیار بگیرند.

با توجه به آنچه گفته شد، انتخاب ریاست جمهوری در دوره جدید نسبت به دوره‌های قبلی چالشی‌تر خواهد بود چرا که در گذشته هم کردها متحدتر بودند و هم جلال طالبانی به عنوان شخصیت مورد اعتماد تمام طرف‌ها حضور داشت ولی اکنون چنین شرایطی وجود ندارد.

پیروزی اسلامگرایان در کردستان تکرار تجربه اخوان المسلمین نیست/نتایج انتخابات تحت تاثیر شکست اتحادیه میهنی

پیروزی گوران و احزاب اسلامگرا به عنوان تکرار تجربه اخوان المسلمین در کردستان عراق یک شوخی است و افراد ناآگاه چنین سخنی می‌زنند اولاً اسلامگرایان آرایشان نسبت به دوره قبلی افزایش چشمگیری پیدا نکرده به طوری که برخی رهبران جریان اسلام گرا نگران هستند. به طوری که مجموع آرا جریانات اسلام گرا 310 هزار تا از مجموع یک میلیون و هفتصد هزار رای شمارش شده است که حدود 15 درصد از کل آراست. رای گوران هم نسبت به انتخابات پارلمانی 1500 تا بیشتر شده، حزب بارزانی هم تنها 48 هزار رای بیشتر دارد که این پیروزی کاملی نیست چون مردم کمتر شرکت  کرده‌اند و حد نصاب آرا برای کرسی‌ها کاهش یافته است و رای اتحادیه بیشتر به حساب حزب دموکرات ریخته شده است ولی این به معنی پیروزی قاطع حزب دموکرات‌ کردستان عراق نیست. تحلیل‌هایی که می‌شود درباره تجربه اخوان المسلمین در کردستان ناشی از ناآگاهی از ارقام واقعی انتخابات است.
انتهای پیام/ر
 
برچسب ها:
آخرین اخبار