امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56317
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۱
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نشست مطبوعاتی آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مفتی اعظم عمان شیخ احمد بن حمد ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نشست مطبوعاتی آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مفتی اعظم عمان شیخ احمد بن حمد الخلیلی صبح امروز در سالن اجتماعات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضور هیئت علمای عمان و اصحاب رسانه برگزار شد.

*راهکار مقابله با توطئه تکفیری‌ها در دیدار با مفتی اعظم عمان

در ابتدای نشست آیت‌الله اراکی با اشاره به سفر روز گذشته هیئت علما عمان به شهر مقدس قم، اظهار داشت: در این سفر هیئت علمای عمان به ریاست شیخ خلیلی از نزدیک دیداری از حوزه علمیه قم، برخی مراجع معظم تقلید نظیر آیت‌الله جوادی آملی، مجمع مدرسین حوزه علمیه قم داشتند، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیریت حوزه علمیه قم و همچنین دانشگاه ادیان قم داشتند.

وی با اشاره توافق‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در دیدار با مفتی اعظم عمان برای تقریب بیشتر در امت اسلامی، افزود: در دیداری که با علامه خلیلی و هیئت همراه داشتیم، هر دو طرف با اعلام اینکه باید مسائل درون امت اسلامی توسط علمای آن‌ها برطرف شود، پیشنهادهای سازنده‌ای مطرح شد که امیدواریم عملیاتی و اجرایی شدن این پیشنهادات بتوانند در جمع کلمه مسلمین، وحدت امت اسلامی و مقابله با توطئه‌ها به ویژه توطئه‌های تکفیری اثرگذار باشد.

*علما برای حل مشکلات جهان اسلام ورود کنند

در ادامه شیخ خلیلی مفتی اعظم عمان با ابراز خوشحالی از حضور در جمهوری اسلامی ایران و دعوت آیت‌الله اراکی از ایشان، ابراز داشت: در دیداری که با آیت‌الله اراکی و دیگر مراجع داشتیم، به این نکته رسیدیم که همگان دل‌ مشغولی و نگرانی خاصی نسبت به وحدت میان مسلمانان دارند.

وی با اشاره به اینکه امت اسلامی در حال حاضر در مقطع حساسی است، ادامه داد: امت اسلامی در این شرایط نیاز مبرمی به بازگشت اتحاد و وحدت دارد، این در حالی که جهان اسلام هم اکنون در معرض اختلاف و از هم گسیختگی قرار گرفته است.

شیخ خلیلی با تأکید بر اینکه دعوت به خیر، صلح و دوستی رسالت علمای جهان اسلام در حال حاضر است، اظهار داشت: گرفتاری که اکنون به وجود آمده باعث شده است که جامعه اسلامی را از صراط مستقیم دور شود، به همین منظور دیدارهایی که با علمای بزرگ قم انجام گرفت، بیان  داشتیم که امت اسلامی باید با حضور علمایشان این تنگناها و گرفتاری‌ها را پشت سر بگذارند و راه خدا پسندانه را در پیش بگیرند.

وی با اشاره به اینکه برای پیاده کردن نظریه‌های وحدت در جهت تقریب مذاهب اسلامی نیازمند طرحی جامع هستیم، افزود: قرار است به زودی کمیته‌ای برای این منظور ایجاد شود تا بتواند پیشنهادات را منصه ظهور برساند.

مفتی اعظم عمان خاطرنشان کرد: ما مسلمانان نباید اجازه دهیم، حل مشکلاتمان به دست دیگران بیفتد، بلکه امت اسلامی وظیفه دارد، به حل مشکلات خود بیندیشد، چرا که مطابق آیه قرآن مسلمانان برادر یکدیگرند: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ».

وی با اشاره به اینکه اختلافات موجود در جهان اسلام ناشی از اختلافات عقیدتی و سیاسی است، ادامه داد: برای حل مشکلات عقیدتی و فقهی باید به مراجع اصلی رجوع کرد و در رابطه با اختلافات سیاسی نیز علما باید میان دولت و ملت‌ها واسطه شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار