امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56342
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 51
سیامک باقری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نقش لابی ...

سیامک باقری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نقش لابی صهیونیسم برای کارشکنی‌ در روند گفت‌وگو بین تهران و واشنگتن گفت: لابی اسرائیل یکی از لابی‌های قوی در آمریکاست به طوری که منافع واشنگتن و رژیم صهیونیستی را به هم پیوند زده است و نمی‌توان منافع این دو را تفکیک کرد.

وی با بیان اینکه لابی‌های صهیونیستی در سطوح مختلف و عرصه‌های گوناگون نفوذشان را گسترده‌اند، تصریح کرد که یکی از جاهایی که این لابی‌ نفوذ زیادی دارد کنگره آمریکاست، نمایندگان متعددی در کنگره تحت نفوذ آنها(صهیونیست‌ها) هستند و لابی می‌تواند با بهره‌گیری از این نمایندگان در سنا و مجلس نمایندگان در ارتباط بین آمریکا و ایران اختلال ایجاد کنند.

باقری افزود: نفوذ لابی صهیونیسم‌ها در ماهیت و سیستم آمریکاست، دولتمردان آمریکایی در حوزه قوه مجریه نیز تحت تاثیر صهیونیست‌ها هستند.

این کارشناس با بیان اینکه تاکنون طی چند دهه گذشته و از زمان شکل گیری رژیم صهیونیستی در خاورمیانه هیچ وقت مشاهده نشده یک رئیس جمهور آمریکا برخلاف موضع تل‌آویو موضعی بگیرد، گفت: این نفوذ صهیونیست‌ها در روسای جمهور و هئیت دولت آمریکا هم فوق‌العاده بالا است و می‌توانند از این طریق منافع خودشان را تامین کنند و مواضع دولت آمریکا را آن‌طور که می‌خواهند، رقم بزنند.

وی در ادامه افزود: نکته دیگر تسلط صهیونیست‌ها بر روی مهمترین رسانه‌های غربی است که نوعی امپریالیسم خبری و رسانه‌ای چه در اروپا و چه در آمریکا ایجاد کرده‌اند و سرمایه‌داران صهیونیست با نفوذ در رسانه‌های بین المللی تلاش دارند تا در تصویر سازی خود از پدیده‌های مختلف به گونه‌ای عمل کنند که مواضع کشورها از جمله آمریکا را نسبت به مسائل تغییر بدهند.

سیامک باقری با تاکید بر اینکه نفوذ صهیونیست‌ها در غرب و به خصوص در آمریکا از موانع بزرگ در ایجاد روابط دو جانبه ایران-آمریکا هستند، اظهار داشت که خواست دولت آمریکا بدون در نظر گرفتن منافع و امنیت اسرائیل غیر قابل تصور است.

وی گفت: اگر دولت آمریکا مذاکره با ایران را می‌خواهد حتما بخشی از انگیزه و منافع حاصل از آن تامین امنیت رژیم صهیونیستی است، به عبارت دیگر اگر کاخ سفید تعریفی از منافع ملی خودش می‌کند در درون این تعریف که دارای عناصری است، یکی از عناصر مهم منافع رژیم صهیونیستی خواهد بود.

این کارشناس با اشاره به اینکه رابطه ایران با آمریکا در واقع در راستای منفعت رژیم صهیونیستی است، تاکید کرد که آمریکایی‌ها به هیچ وجه حاضر به دادن امتیازی به ایران نیستند که در آن تل‌آویو متضرر شود.

وی با اشاره به رایزنی‌های مستمر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با مقامات صهیونیست بلافاصله پس از تماس با حسن روحانی، این رفتار را نشانی از هماهنگی کامل تل آویو و واشنگتن دانست.

سیامک باقری با اشاره به نشست خبری مشترک نتانیاهو و اوباما تاکید کرد که این اظهارات حاوی این پیام بود که هر گونه اقدام و ارتباط آمریکا با جمهوری اسلامی ایران به منافع تل آویو خدشه وارد نمی‌کند و واشنگتن در راستای منافع آنها (اسرائیلی) عمل می‌کند و جزئیات و سناریو‌های مطرح درباره این رابطه، منافع کلان صهیونیست‌ها را تامین خواهد کرد.

این کارشناس افزود: دومین نکته این است که این دیدار پیامی است به تهران که آمریکا در هر گونه مذاکره با ایران مسئله اسرائیل را غیر قابل مناقشه و معامله می‌داند و واشنگتن نمی‌تواند چشم خود را نسبت به موضع اسرائیل ببندد.

وی تصریح کرد: «اینکه اوباما می‌گوید همه گزینه‌ها روی میز است به این معنی است که آمریکا در روابط خودش با ایران صادق نیست و یکی از دال‌ها مبرهن در این باره است که درخواست‌های مکرر طرف آمریکایی‌ها برای مذاکره به دنبال یک سری اهداف پیچیده‌ است که آمریکا در آن دچار مشکل شده و نمی‌تواند آن را حل کند، در واقع آمریکایی‌ها از مسیر دیپلماتیک به دنبال مهار ایران هستند هدفی که با قدرت سخت موفق به دستیابی به آن نشده‌اند.»

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها