امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56390
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، صبح امروز روسیه با فهرست سلاح‌هایی که باید در اختیار تاجیکستان و قرقیزستان قرار دهد به طور کامل موافقت ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، صبح امروز روسیه با فهرست سلاح‌هایی که باید در اختیار تاجیکستان و قرقیزستان قرار دهد به طور کامل موافقت کرده و براساس این فهرست 2 کشور آسیای مرکزی به‌زودی تجهیزاتی را برای تکمیل نیروهای مسلح خود دریافت خواهند کرد.

«کامرسانت» یک نشریه چاپ مسکو در تازه‌ترین شماره‌اش نوشت که تاجیکستان و قرقیزستان کشورهای هم‌پیمان و دریافت‌ کننده کمک‌های فنی نظامی و از شرکای اصلی در برنامه‌های دفاعی می‌باشند.

به گفته این منبع، کمک اصلی برای ارتش قرقیزستان برنامه‌ریزی شده و متشکل از بالگردهای نظامی، موشک‌اندازهای مختلف، وسایل نقلیه زرهی و سلاح‌های کوچک است.

در همین حال، رئیس ستاد عمومی ارتش روسیه تصریح کرد که براساس موافقت‌های دوجانبه به قرقیزستان معادل 1.1 میلیارد دلار و به تاجیکستان 200 میلیون دلار کمک نظامی فنی ارائه می‌شود.

کامرسانت در ادامه افزود: واقعیت این است که مسکو برنامه‌ای را جهت تأمین مالی تجهیز و نوسازی نیروهای مسلح این 2 کشور تصویب و اخبار مرتبط را برای اولین بار در تاریخ شش نوامبر سال 2012 رسانه‌ای کرد.

این روزنامه با اشاره به بیانیه «شیرعلی خیرالله‌اف» وزیر دفاع تاجیکستان که پس از تصویب این توافقنامه تأکید کرده که در مقابل تصویب این سند، «دوشنبه» کمک‌هایی را در قالب وسایل حمل‌ونقل هوایی، ارتباطات، توپخانه، سیستم‌های موشکی ضدهوایی و سلاح‌های کوچک دریافت می‌کند.

وی افزود که ممکن است در چارچوب این توافق برنامه آموزش رایگان تاجیک‌ها در آکادمی‌های نظامی روسیه تکمیل شود و این درحالی است که هم‌اکنون حدود 500 نفر از اتباع تاجیکستان در مؤسسات آموزش عالی نظامی روسیه مشغول تحصیل هستند.

این روزنامه در مورد کمک به قرقیزستان تأکید کرد که ستاد عمومی نیروهای مسلح برنامه کمک به این کشور را شامل بالگردهای نظامی، نفربرهای زرهی و وسایل نقلیه زرهی، تجهیزات پرتاب موشک 9K57 موسوم به «طوفان» دانسته و تصریح کرده که در حال حاضر نیروهای مسلح قرقیزستان فقط شش وسایل نقلیه جنگی از این نوع را در اختیار دارند.

بنا به گفته این منبع، توپخانه، سلاح‌های کوچک و همچنین وسایل دریافت ارتباطات و اطلاعات نظامی از دیگر انواع تجهیزاتی است که در اختیار قرقیزستان قرار می‌گیرد و این درحالی خواهد بود که با درخواست بیشکک بیشترین کمک به‌منظور تقویت نیروهای زمینی این کشور ارائه خواهد شد.

در همین حال، منابع نظامی روسیه به این روزنامه گفته‌اند که بخش اولین کمک‌های نظامی- فنی را تا پایان سال جاری میلادی در اختیار قرقیزستان قرار خواهند داد.

به گفته کارشناسان، کمک روسیه جهت تقویت نیروهای مسلح کشورهای آسیای مرکزی به منظور مراقبت در مورد امنیت خود پیش از خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی و ناتو از افغانستان است که برای سال 2014 برنامه‌ریزی شده‌ است.

این کارشناسان می‌گویند که اصلی‌ترین دلیل، جلوگیری از تلاش ایالات متحده برای جای گرفتن در منطقه است.

«وادیم کوزیولین» کارشناس و از پژوهشگاه مسائل سیاسی روسیه می‌گوید: موضوع اصلی این است که ساختار امنیتی آسیای مرکزی پس از سال 2014 را چه کشورهایی تشکیل می‌دهند.

به گفته وی، اگرچه ایالات متحده تاکنون جامعه را با برنامه‌هایش در این زمینه آشنا نکرده، اما این احتمال وجود دارد که باز هم می‌خواهد برخی از تأسیسات نظامی خود را در تاجیکستان و قرقیزستان مستقر کند.

این درحالی است که قرقیزستان و تاجیکستان در گذشته علاقمند به بدست آوردن بخشی از آن تجهیزات نظامی بودند که آمریکا می‌خواهد از افغانستان به بیرون منتقل کند.

اما مقامات رسمی روسیه در اجرای این طرح با احساس تهدید به منافع خود مقامات رسمی کشورهای منطقه را هشدار دادند که در پی مستقر شدن این تجهیزات مربیان آمریکایی و کارمندان فنی آنان نیز به این کشورها خواهند آمد.

مقامات روسیه همچنین معتقدند: با اجرایی شدن برنامه کمک نظامی فنی به ارتش تاجیکستان و قرقیزستان نیاز این کشورها به دریافت سلاح و تجهیزات آمریکایی‌ را از بین برده و این طرح مانع توسعه همکاری‌های نظامی فنی واشنگتن با «دوشنبه» و «بیشکک» نیز خواهد شد.

در همین راستا «آلیک کریم‌بیک‌اف» رئیس بخش برنامه‌ریزی استراتژیک و روابط بین‌المللی در زمینه امنیت شورای دفاع قرقیزستان اخیرا به رسانه‌ها گفت: هیچ مذاکره‌ای با پنتاگون در مورد ارائه تجهیزات نظامی دست دوم ایالات متحده به قرقیزستان صورت نگرفته است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار