امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56428
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۷
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو این نامه با امضای، معاون وزیر و رئیس سازمان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو این نامه با امضای، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو به رئیس سازمان دامپزشکی با موضوع مشکلات مرتبط با عرضه شیر خام ارسال شده است. 
 
وزارت بهداشت با ارسال نامه‌ای به سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به مضرات این نوع توزیع،‌خواستار لغو آن شده است.
 
در نامه وزارت بهداشت به سازمان دامپزشکی آمده است: با توجه به تماس‌ها و پیگیری‌های متعدد معاونت‌های غذا و داروی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور و شکایت‌های واصله مردمی در خصوص مشکلات ایمنی ناشی از عرضه شیر خام بسته‌بندی شده موارد به شرح ذیل اعلام می‌ شود:
 
1- آیا بررسی نتایج ارزیابی‌ها و پایش‌های آن سازمان در خصوص شرایط فنی و بهداشتی دامداریهای صنعتی، مراکز جمع مایکوتوکسین‌ها در شیر، تقلبات شیر خام، الزامات ایمنی، بهداشتی و قانونی را به طور کامل پوشش می‌دهد؟
 
2- به فرض رعایت کامل شرایط فنی و بهداشتی در مراکز بسته‌بندی شیرخام به دلیل بالا بودن نهاده‌های انرژی برای رعایت زنجیره سرد در هنگام حمل و نقل، سطوح توزیع و عرضه قطعاً الزامات ایمنی محصول در سه حلقه آخر زنجیره تولید و عرضه محصول شیرخام رعایت نخواهد شد.
 
3- در صورت رخداد بند 2 آیا ایمنی محصول و حد مجاز بار میکروبی از لحاظ مخاطرات بیولوژیک و به خصوص باکتریهای پاتوژن نظیر کوکسیلابرونتی ، مایکو باکتریوم‌ها (توبر کلوزیس، پاراتوبرکلوزیس، بویس)، سالمونلا، لیستریا مونورسیتوژنز، سویه‌های پاتوژن اشرشیاکلی (EHEC و....) و به خصوص توکسین‌های مقاوم به حرارت پاتوژن‌ها رعایت می‌شود؟  

4- در صورت عدم رعایت زنجیره سرد به دلایل کاهش پایداری حرارتی پروتئین‌های شیر، تولید آنزیم‌های پروتئولیتیک و لیپولیتیک مقاوم به حرارت با منشاء باکتریهای سایکروفیبل و سایکروتروف امکان انجام کامل فرآیند حرارتی در زمان فرآوری، مصرف در منازل و صنوف امکان‌پذیر نبوده، لذا ضریب اطمینان حذف کامل پاتوژن‌ها بسیار پایین خواهد بود. 5
 
- آیا شرایط و امکانات کشور ار نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و سایر مباحث مرتبط جوابگوی اجرای طرح ملی فوق هست؟
 
6- آیا سازمان دامپزشکی به دلیل مخاطره شدید توزیع و عرضه شیرخام بسته‌بندی شده، سلامت و ایمنی مصرف کنندگان محصول یاد شده را به طور کامل و با ضریب اطمینان ۱۰۰درصد تضمین می‌‌کند؟
 
7- در صورت بروز و شیوع مشکلات ایمنی مرتبط با عرضه شیر خام به صورت بسته‌بندی آیا اعتماد مردم نسبت به عملکرد دستگاه‌های نظارتی و ایمنی محصولات غذایی سلب نخواهد شد؟
 
در پایان نامه رئیس سازمان غذا و دارو خواسته است: بخشنامه شماره 92.10.33137 مورخ 1392.5.14 سازمان دامپزشکی کشور به دلایل فوق‌الذکر همچنین حفظ و ارتقاء سطح ایمنی شیر خام، پیشگیری از بروز و شیوع اپیدمی‌های ناشی از عفونت‌ها و مسمومیت‌های غذایی مرتبط و انجام تقلبات ناشی از استفاده طیف وسیع نگهدارنده‌ها در محصول مذکور لغو شود.
 
رونوشت نامه وزارت بهداشت در خصوص لغو بخشنامه مربوط به عرضه شیر خام به حسن هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حجتی وزیر جهاد کشاورزی، نظام‌الدین برزگری ریاست سازمان ملی استاندارد ایران، فاطمه رخشانی معاون وقت بهداشت، محمدرضا فاضلی سرپرست وقت معاونت غذا،معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور، مهندس باکری دبیر انجمن صنایع لبنی ایران ارسال شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها