امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56436
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۹
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری حریت ترکیه، در جدیدترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل در جریان برخورد پلیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری حریت ترکیه، در جدیدترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل در جریان برخورد پلیس دولت ترکیه با معترضین «پارک گزی»، حق آزادی تجمع  با خشونت از مردم گرفته شده است.

«اندور گاردنر» پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل عنوان کرده است که در جریان سرکوب پلیس نقض حقوق بشر انجام شده و از حق برگزاری تجمعات مسالمت آمیز به طور کامل جلوگیری شده است.

در این گزارش به شکنجه و بدرفتاری با معترضین از سوی پلیس اشاره و تاکید شده که باید قانون جرم بودن حضور و مشارکت در تظاهرات مسالمت آمیز برداشته شود.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به تازگی بسته دمکراتیک برای دموکراسی سازی بیشتر در ترکیه ارائه کرده است.

اعتراضات گسترده چند ماهه در ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و چهار استان از انطاکیه صورت گرفته است که در جریان آن افراد زیادی در برخوردهای پلیس زخمی و یا بازداشت شده اند.

ظاهرا این افراد توسط پلیس مورد ضرب و شتم و حتی آزار جنسی در جریان بازداشت قرار گرفته‌اند.

پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل این اطلاعات را در ملاقات با بسیاری از مردم و در برخی موارد، بستگان و وکلا بازداشت شدگان به دست آورده است.

در زیر نگاهی داریم به یکی از بندهای بسته اصلاحات دمکراتیک اردوغان که به حق برگزاری تظاهرات و راهپیمایی اشاره می‌کند.

بر اساس آن، قانون تجمع و راهپیمایی‌های اعتراض آمیز و تظاهرات اصلاح خواهد شد. مکان برگزاری تجمع و مسیر راهپیمایی‌ها مشخص می‌شود. مقام کشوری با رهبران تشکل‌های مدنی و غیر دولتی NGO ها درباره تجمع و تظاهرات و راهپیمایی‌ها تبادل نظر کرده و تصمیم لازم را اتخاذ خواهند کرد. مدت تجمع و میتینگ و راهپیمایی‌های اعتراض آمیز افزایش خواهند یافت. در مکان‌های آزاد تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب تجمع و راهپیمایی انجام و پایان خواهد یافت. در مکان‌های بسته تجمعات تا ساعت 24 نیمه شب انجام خواهد شد.

به نظام اجرایی کمیسر حکومتی ناظر بر تجمعات و تظاهرات و راهپیمایی‌ها پایان داده شده و به جای آن "شوراهای تنظیم" بر آنها نظارت خواهد کرد. اگر تجمعات و راهپیمایی‌ها تبدیل به اقدامات غیر قانونی شود، "شورای تنظیم" پایان تجمعات و راهپیمایی‌ها را اعلام خواهد کرد و به نیروهای انتظامی (پلیس و ژاندارمری) اعلام خواهد کرد. اگر شورای تنظیم وظایف خود را بجا نیاورد، بالاترین مقام کشوری محله درباره تجمع تصمیم گیری خواهد کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها