امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56437
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۹
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «مایامیراف» مفتی اعظم قزاقستان ضمن شرکت در میزگردی در شهر آلماتی، از عزم جدی دولت و کمیته امور دینی به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «مایامیراف» مفتی اعظم قزاقستان ضمن شرکت در میزگردی در شهر آلماتی، از عزم جدی دولت و کمیته امور دینی به منظور مقابله با گروه‌های افراطی در این کشور خبر داد.

در این میزگرد که با عنوان «آموزش مذهبی؛ مشکلات و چشم‌اندازها» برگزار شد، مایامیراف تاکید کرد به منظور مقابله با هرگونه تحرکات رادیکالیستی، گروه‌های مذهبی بایستی از این پس در زیر پرچم یک مذهب و با ریاست معنوی واحد فعالیت خود را انجام دهند.

به گفته وی، از ابتدای سال 2013 نظارت بر اوضاع مذهبی در این کشور انجام می‌شود که در این راستا، گروه‌های تبلیغاتی- اطلاع‌رسانی ایجاد شده‌اند.

مفتی اعظم قزاقستان افزود: «در ترکیب این گروه‌های اطلاع‌رسانی 30 متخصص الهیات و امام خطیب که با اوضاع مناطق قزاقستان آشنا هستند، حضور دارند و در حال حاضر این گروه‌ها به شکلی فعال در میان اهالی این مناطق که نیاز به آموزش‌های مذهبی دارند، فعالیت می‌کنند.

مایامیراف اظهار داشت: این گروه‌ها که متشکل از امام خطیبان واجدشرایط هستند، از 62 شهر، 122 منطقه، 33 محله، 1456 نواحی روستایی و همچنین بیش از 200 مؤسسه آموزشی عالی و تخصصی متوسطه و حدود 1،654 مدرسه، بازدید کرده‌اند.

به گفته «میرام ایمان‌بایف» کارشناس ارشد امور مذهبی در قزاقستان، از ابتدای سال 2013 توسط گروه‌های تبلیغاتی- اطلاع‌رسانی به بیش از 300 هزار نفر شده است.

ایمان‌بایف اظهار داشت: «علاوه بر این، چندین دوره‌ آموزشی برای افزایش تخصص امام خطیبان برگزار شده است به طوری که در سال 2012 از طریق این دوره‌ها حدود 800 امام خطیب آموزش تخصصی دیده‌اند.

وی افزود: در 10 ماهه نخست سال جاری میلادی نیز بیش از 800 نفر از امام خطیبان آموزش دیده‌اند ضمن اینکه کار بر روی پیروان جریان‌های افراطی و همچنین کسانی که هم‌اکنون در زندان‌ها حضور دارند، در حال انجام است.

در میزگرد مذکور همچنین گزارشی ارائه شد و موضوعاتی که در جریان فعالیت‌های تبلیغاتی و مشکلات آتی ناشی از مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی پدیدار می‌شود، مورد بررسی قرار گرفت ضمن این که به تبادل‌نظر در مورد تقویت اقدامات برای مقابله با فرقه‌های مخرب و تشریح ارزش‌های دینی سنتی در مناطق این کشور، پرداخته شد.

علاوه بر امام خطیبان، دانشمندان، متکلمان و کارشناسان تشکیل‌دهنده «گروه‌ تبلیغاتی- اطلاع‌رسانی»، نمایندگان دفتر دادستان کل و آژانس امور دینی جمهوری قزاقستان نیز در این میزگرد حضور داشتند و با توجه به نتایج حاصل از این میزگرد، برنامه اقدامات آینده نیز مورد تأیید و تصویب قرار گرفت.

این در حالی است امروز «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان برنامه دولت در مبارزه با افراط‌گرایی مذهبی و تروریسم برای سال‌های 2017-2013 را تأیید کرد.
 
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها