امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56480
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دو روز قبل با پایان ماه سپتامبر مهلت تصویب بودجه دولت فدرال در کنگره به پایان رسید، اما ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دو روز قبل با پایان ماه سپتامبر مهلت تصویب بودجه دولت فدرال در کنگره به پایان رسید، اما نماینده‌های کنگره در این مورد به توافقی نرسیدند. لایحه بودجه‌ای که طرح خدمات درمانی مورد حمایت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور را یکسال به تعویق می‌انداخت در مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه تصویب شد، اما سنای دموکرات به آن رأی نداد تا دولت فدرال بعد از 17 سال بار دیگر بدون بودجه بماند و ناچارا کارکنان خود را به مرخصی اجباری بفرستد.

از سال 2012 به خاطر اختلاف‌های کاخ سفید و جمهوری‌خواهان کنگره در زمینه سیاستگذاری مالی که به بن‌بست در واشنگتن تعبیر شده، آمریکا بودجه مدون سالانه نداشته و نمایندگان کنگره هر چند ماه یک بار، یک بودجه موقت تصویب کرده‌اند.

آخر سپتامبر سررسید اتمام بودجه موقتی بود که کنگره روز 28 مارس تصویب کرده بود و با آغاز ماه جدید، عملا دولت بدون بودجه ماند و مجبور شد فعالیت بسیاری از زیرمجموعه‌های خود را تعطیل کند. کارمندان دولت فدرال در چنین وضعیتی به دو دسته «ضروری» و «غیرضروری» تقسیم می‌شوند. حدود 800 هزار نفر از کارکنان دولت در دسته‌بندی دوم قرار می‌گیرند و باید به مرخصی اجباری بروند. 1.4 میلیون نفر هم در دسته اول هستند که هرچند به کار خود ادامه می‌دهند، اما تا زمان حصول توافق در کنگره و از سرگیری فعالیت‌های دولت فدرال، حقوق دریافت نمی‌کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا و کابینه او همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد و همه کارمندان دولت آمریکا که امنیت ملی را تأمین می‌کنند جزء کارمندان ضروری به حساب می‌آیند و در طول تعطیلی تحمیلی به فعالیت خود ادامه خواهند داد. نیروهای ارتش هم جزء این دسته به حساب می‌آیند.

کارمندانی که مشغول فعالیت‌های ضروری که به حفاظت از جان و مال شهروندان مربوط است، همچنان سر کار می‌آیند. این شامل کارمندان بخش کنترل هوایی، همه بخش‌های اورژانس پزشکی، بازرسان بهداشت غذایی، مرزبانان، زندان‌های فدرال، نیروهای انتظامی، خدمات امداد بحران و حوادث غیرمترقبه می‌شود. همه موسسات دولتی که منابع مالی مستقل دارند مانند اداره پست آمریکا و بانک مرکزی باز هستند و همچون گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اعضای کنگره همچنان سر کار هستند ولی خیلی از کارمندان دفتری کنگره و کاخ سفید، احتمالاً به دلیل کمبود بودجه حقوق نمی‌گیرند.

طبق پیش‌بینی یک اقتصاددان محلی، منطقه واشنگتن، که تمرکز عمده کارگران و پیمانکاران دولت فدرال در آمریکا در این منطقه است، در صورت تعطیلی دولت فدرال روزانه 200 میلیون دلار ضرر می‌کند و بیش از 700 هزار فرصت شغلی دچار آسیب مالی می‌شوند. تعطیلی دولت بر ارزش دلار نیز تاثیرگذار بود، به نحوی که در اولین روز از تعطیلی ارزش دلار در برابر ارزهای خارجی به پایین‌ترین حد در هفت ماه و نیم گذشته رسید.

«استفن فولر» مدیر مرکز تحلیل منطقه‌ای دانشگاه «جرج مانسون» اعلام کرد که این ضربه مالی جدا از ضربه‌ای است که به گردشگری، یکی از نقاط اتکاء اقتصادی منطقه واشنگتن، وارد می‌شود.

وی ادامه داد: این (خسارات) جدی است. اقتصاد مناطق محلی احتمالاً تحت تأثیر تعطیلی دولت فدرال قرار نمی‌گیرد مگر آنکه این تعطیلی سه یا چهار هفته به طول انجامد اما برای منطقه واشنگتن، این تعطیلی یک سونامی است.

بر اساس این گزارش، علاوه بر تأثیر اقتصادی، ساکنان منطقه واشنگتن نیز با کاهش خدمات دولت فدرال روبرو می‌شوند. دیگر ثبت نام جدید برای مزایایی چون مراقبت‌های پزشکی، امنیت اجتماعی و یارانه‌های حمایت از کودکان صورت نمی‌گیرد. دیگر وامی برای خرید مسکن یا تجارت‌های خرد ارائه نمی‌شود. هیچ آزمایشات بالینی جدید برای پژوهش که توسط موسسه ملی بهداشت، درمان و پیش‌بینی بیماری برای شبکه امنیت نیازمندان تأمین بودجه می‌شد، صورت نمی‌گیرد. مراکز مراقبت از کودکان در آژانس‌های فدرال تعطیل می‌شوند و کارکنان مراقبت از کودکان دیگر توسط دولت فدرال استخدام نمی‌شوند و مجبور می‌شوند به خانه‌های خود بازگردند.

تعطیلی دولت فدرال، اعتراضات زیادی را هم در داخل آمریکا به همراه داشته است. بررسی‌هایی که در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد اغلب مردم این کشور، جمهوری‌خواهان را عامل این تعطیلی می‌دانند و عملا اوباما و دموکرات‌ها توانسته‌اند تا حد زیادی افکار عمومی را با خود همراه کنند.

نتایج نظرسنجی انجام شده توسط شبکه تلویزیونی «سی ان ان» و مرکز تحقیقاتی « او آر سی» نشان می دهد که بیشتر مردم آمریکا قانونگذاران جمهوریخواه کشورشان را در مقایسه با «باراک اوباما»، مقصر تعطیلی دولت واشنگتن می‌دانند. این نظرسنجی که طی روزهای جمعه تا یکشنبه هفته جاری صورت گرفته است، نشان می دهد که 46 درصد از آمریکایی ها بر این باورند که نمایندگان جمهوریخواه کنگره مقصر تعطیلی دولت هستند و در مقابل 36 درصد دیگر نیز اوباما را در مقایسه با جمهوریخواهان مقصرتر می‌دانند. در این بین، 13 درصد دیگر نیز معتقدند که هم اوباما و هم جمهوریخواهان عامل تعطیلی دولت هستند.

همین امر این گمانه‌زنی را قوت بخشیده که احتمالا نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان مجبور خواهند شد تا لایحه بودجه‌ای را تصویب کنند که در آن ردیف بودجه‌ای هم برای طرح خدمات درمانی مورد حمایت اوباما در نظر گرفته شده باشد. با این وجود هنوز هیچ‌یک از نمایندگان جمهوری‌خواه از مواضع خود عقب ننشته‌اند و همین امر آینده مناقشه اخیر را در ابهام قرار داده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها