امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56487
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 53
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، معاون وزیر خارجه ترکمنستان در مراسم افتتاحیه یازدهمین همایش بین‏‌المللی ...

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، معاون وزیر خارجه ترکمنستان در مراسم افتتاحیه یازدهمین همایش بین‏‌المللی تامین امنیت مرزی، بر اهمیت این همایش و ضرورت ایجاد راه کارهای موثر تقویت مرزها، سهولت عبور و مرور انسان‌ها و کالا از مرزهای کشورهای آسیای مرکزی و نیز تعاملات اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه تاکید کرد.

«وفا حاجی‏اف» افزود: دولت ترکمنستان با توجه به اصل بیطرفی خود اقدامات گسترده‏‌ای را در راستای توسعه و گسترش تعاملات مرزی و گمرکی میان کشورهای آسیای مرکزی و منطقه به منظور ایجاد رفاه و پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و انسانی مردم منطقه در دست اجرا دارد که میزبانی همایش مذکور نیز گواه بر این گفته‏‌ها می‏‌باشد.

لازم به ذکر است که کنفرانس بین‏‌المللی تحت عنوان «ابتکار کشورهای آسیای مرکزی در زمینه تأمین امنیت مرزها»  در سال 2003 میلادی به ابتکار وزارت خارجه اتریش به منظور بحث و هماهنگی فعالیت‏‌های برنامه و اهداف استراتژیک طرح برای مدیریت مرزی در آسیای مرکزی BOMCA که توسط اتحادیه اروپا تأمین مالی می‏‌شود با مشارکت برنامه توسعه سازمان ملل متحد با توجه به همسایگی کشورهای آسیای مرکزی با کشور افغانستان تشکیل شده‏ است.

این درحالی است که همایش CABSI در واقع بستری برای هماهنگی همه طرف‌های ذینفع در حوزه مدیریت مرزی و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در آسیای مرکزی، تأمین و تقویت امنیت مرزها، تسهیل در تعاملات تجاری، ترددهای مرزی و تقویت رفاه، ثبات و امنیت در آسیای مرکزی، تبدیل شده که دهمین اجلاس آن در سال گذشته میلادی (2012) در اتریش با حضور مقامات عالی‌رتبه پنج کشور آسیای مرکزی، نمایندگان اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان‏‌های بین‏‌المللی برگزار شده‏ است.

مدیریت مرزی در آسیای مرکزی یکی از بزرگترین چالش‌‌ها برای منطقه و عامل تأثیرگذاری مستقیم بر کشورهای دیگر در آسیا و اروپا است.

کارشناسان تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد زمینه امن در مرز مشترک افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی را با اهداف بلند‌مدت غرب در زمینه ایجاد فضا و شرایط مناسب در زمینه حضور در این منطقه مرتبط می‏‌دانند.

به نظر آنان، غرب با اجرای تدابیر خاصی از جمله تجهیز مرزبانان، آموزش و تربیت مأموران نهادهای مرزبانی و گمرک، گام‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای برای فراهم کردن فضای مناسب جهت دستیابی به بازار مصرف و انرژی منطقه برمی‌دارد.

ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان از جمله کشورهای آسیای مرکزی هستند که مرزهای طولانی با کشور افغانستان دارند.
انتهای پیام/.
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها