امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56530
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۹
تعداد بازدید: 124
به گزارش فارس، «امین حطیط» تحلیلگر مسایل راهبردی منطقه در گفت‌وگو با الشرق الجدید تاکید کرد که بعد از تجاوز اسرائیل به لبنان در سال 1982، هدف اول این ...

به گزارش فارس، «امین حطیط» تحلیلگر مسایل راهبردی منطقه در گفت‌وگو با الشرق الجدید تاکید کرد که بعد از تجاوز اسرائیل به لبنان در سال 1982، هدف اول این رژیم تبدیل منطقه به مرکز نفوذ خود است، اسرائیل می‌خواهد آن را تحت پروژه خاورمیانه بزرگ که شیمون پرز آن را ارائه کرده، به اجرا بگذارد.

وی تاکید کرد که البته این هدف با موازنه قدرت و نظام جهانی جدید تناقض پیدا کرده و باعث شده این هدف شکاف برداشته و به صورت کامل فروبپاشد، اسرائیل با وجود مناسبات بین‌المللی جدید دیگر هیچ آرمان راهبردی برای تسلط بر خاورمیانه ندارد.

حطیط با اشاره به تلاش اسرائیل برای ایجاد رابطه دوستی با کشورهای حاشیه خلیج فارس در راستای ائتلاف صهیونیستی- خلیجی بر ضد ایران گفت که البته این ائتلاف ساختارهای پیروزی و استمرار را ندارد و همین موضوع باعث شد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد به حمله به ایران و برنامه هسته‌ای این کشور بپردازد تا شاید بتواند همگرایی و احساسات بین‌المللی را به نفع خود مصادره کند، این در حالی است که اسرائیل به خوبی می‌داند که ایران سلاح اتمی ندارد.

وی تاکید کرد که از این منظر اسرائیل به دنبال این است که با تهدیدات خود مانع از دستیابی ایران به موقعیت راهبردی شود که در این موقعیت از سوی دیگران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای به شمار رود. بویژه اینکه ایرانی‌ها اسرائیل را به عنوان یک دولت به رسمیت نمی‌شناسد و توان بالایی در تغذیه محور مقاومت بر علیه این رژیم دارد، ‌این عوامل باعث تهدید موجودیت این رژیم در خاورمیانه می‌شود؛ حتی اگر بخواهد با کشورهای خلیج فارس هم پیمان شود، این تهدید از بین نمی‌رود.

این تحلیل‌گر مسایل راهبردی در مورد تهدید نتانیاهو در حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران تاکید کرد که اسرائیل از زمان جنگ 33 روزه آزادی عمل در آغاز جنگ‌ها را از دست داده، یاوه‌های نتانیاهو را نیز نمی‌توان جدی گرفت،‌ چرا که اسرائیل به خوبی می‌داند که هر جنگ در منطقه باعث ویرانی این رژیم می‌شود، سخن نتانیاهو برای عرض اندام اسرائیل است و این رژیم سعی دارد از آمریکا باج‌خواهی کند تا مناسبات این کشور با ایران را مهار کند.

وی برگزاری احتمالی کنفرانس ژنو 2 در آینده نزدیک را بعید دانست و با اشاره به احتمال لغو این کنفرانس بر اساس شرایط منطقه‌ای، تاکید کرد که مسایلی که در قطعنامه 2118 سازمان ملل اشاره شده؛ بر ضرورت بازبینی در کارکردهای این کنفرانس تاکید کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها