امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56577
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، چهارشنبه دهم مهر ماه جشنواره  آئینه دار با سخنرانی علی مراد خانی معاون هنری وزارت ارشاد به همت گالری محسن افتتاح ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، چهارشنبه دهم مهر ماه جشنواره  آئینه دار با سخنرانی علی مراد خانی معاون هنری وزارت ارشاد به همت گالری محسن افتتاح شد.

محمدرضا درویشی دبیر نخستین فستیوال موسیقی آینه دار درباره چگونگی برگزاری این فستیوال گفت: در کمتر از یک سال پیش با دوستم احسان رسول اف –تهیه کننده جشنواره- و علی مغازه ای- مدیر اجرایی جشنواره- درفکر آن بودیم که قدمی برای پاسداشت از موسیقی دانان نواحی ایران برداریم بدون آنکه به این نکته بیاندیشیم که دولت آینده به دست کدام مدیران اداره می‌شود واندیشیدیم که برنامه را از منتهی الیه جنوب شرق آغاز کنیم. هنرمندانی که دراین سه شب به اجرای برنامه می‌پردازند آیینه دار هنرجنوب شرق ایران هستند.

درویشی به تلخکامی‌های موسیقی ایران اشاره کرد و ادامه داد: زمانی از بلوچستان می‌توانستیم پنجاه استاد زبده دعوت کنم اما اینک ده استاد هم به زحمت می‌توانیم دعوت کنیم زیرا بسیاری از اساتید اکنون به دیار ابدی رفتند از اساتیدی که اکنون به جشنواره دعوت شدند استاد لعل بخش بیگ مبتلا به سرطان است و حتی نمی‌توانست به مراسم افتتاحیه بیاید و تنها در روز پایانی می‌توانند برای دریافت لوح تقدیر در جشنواره حضور یابند همچنین استاد نورمحمد درپور نیز به همین بیماری مبتلا شده‌اند اما اکنون درمراسم حضور دارند.
دبیر نخستین جشنواره آیینه دار با تجلیل اززحمات سرکار خانم فوزیه مجد به این نکته اشاره کرد که آنچه مادرومی کنیم محصولی است که این بانو کاشت. جامعه موسیقی ایران چه دربخش موسیقی شناسی وچه دربخش آهنگسازی به پرفسورمجد مدیون است. محمدرضا درویشی در ادامه این برنامه به فقر شناخت موسیقی ما از موسیقی نواحی اشاره کرد وگفت: کوشش‌های آغازگرانی مانند لطف الله مبشری، روح الله خالقی، ابولحسن صبا، گریگوریان درثبت موسیقی نواحی به صورت اشتباه بود ونخستین بار پرفسورمجد به شیوه صحیح به ثبت موسیقی نواحی پرداخت.

دبیرجشنواره با تاکید براین نکته که بخش خصوصی به تنهایی نمی‌تواند برگزاری جشنواره راعهده دارشود تاکید کرد: اما با این وجود درسه شب پیاپی کوشیدم به صورت دو سانس به برنامه های تازه بپردازیم.

درویشی با اشاره‌ی گذرا به فراز وفرود های موسیقی نواحی درجشنواره فجر پرداخت و تصریح کرد: سالهایی که نوازندگان وآوازخوانان موسیقی نواحی به علت شرایط سیاسی واجتماعی نمی‌توانستند لباس محلی بپوشند، ناگزیربودند بالباس نظامی، اشعار غیرمحلی بخوانند.

محمد رضادرویشی با اشاره این نکته که هم گام بودن با شرایط اجتماعی واهمیت جنگ را نباید انکار کرد اما این سیاست گذاری باعث شد تا موسیقی نواحی ازماهیت اصیل خود دور شود، افزود: نبود یک مدیریت متمرکز و صحیح در عرصه موسیقی نواحی که کارکرد و هدف آن تنها حفظ و اشاعه شکل اصیل این میراث هنری باشد، مشکلی است که اکنون موسیقی نحواحی با آن روبرو است.

او با اشاره زمانی که موسیقی نواحی از زیر یوق جشنواره موسیقی فجر خارج شد، گفت: توجه به موسیقی نواحی به عنوان یک گونه مستقل هنر تاکنون دست آوردهای بیشماری درپی داشته است که ازجمله آن‌ها حضور هنرمندان اروپایی و اشنایی آن‌ها با این میراث هنری است.

دبیرنخستین جشنواره آیینه دار عملکرد هشت ساله دولتهای نهم و دهم را درزمینه موسیقی نواحی نامطلوب خواند وتاکید کرد: مرکز موسیقی در این هشت سال هم به لحاظ شکل وهم به لحاظ کارکرد دچار تقلیل وضع شده است و اکنون به دفترموسیقی تبدیل شده است. این اواخر نیز دفتر موسیقی بیشتر به یک دفترچه کم اهمیت شبیه بوده است و اکنون نیازی مبرم احساس می‌شود تا مدیریت جدید معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به ساماندهی امور موسیقی کند.

معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جشنواره موسیقی نواحی آیئه دار که توسط بخش خصوص در حال برگزاری است گفت: معاونت هنری و دفتر موسیقی باید چوب راازلای چرخ بخش خصوصی بردارد و نباید خود را رقیب بخش خصوصی بداند.

علی مراد خانی ازعمکرد بخش خصوصی درشکل گیری جشنواره آیینه دار ابرازخرسندی کرد و گفت: کوچک شدن مراکز دولتی اگر با توازن برای قدرتمند شدن مراکز خصوصی انجام شود، امری پسندیده است اما متاسفانه در گذشته در این زمینه به توسعه متوازن دست نیافتیم ودربخش فرهنگ با کمبودهایی مواجه هستیم که من کوشش می‌کنم تادرحد توانم کاستی‌های دولت پیشین را درزمینه فرهنگی ارتقاع دهم.

همچنین احسان رسول اف، تهیه کننده این جشنواره درباره انگیزه خود در پریایی نخستین جشنواره خصوصی موسیقی نواحی گفت:علی مغازه ای مشغول ساختن فیلمی پیرامون استاد غلامحسین سمندری بود که استاد پیش از پایان فیلم درگذشت واین پرسش درذهن ما شکل گرفت که چگونه می‌توانیم ازاین میراث فرهنگی را پاس داریم.

مدیرگالری محسن افزود: به عنوان یک فعال فرهنگی در بخش خصوصی همیشه این بیم را داشتم که فعالیت‌های هنری در کشور به مانند جرقه‌هایی هستند که زود خاموش می‌شوند زیرا نمی‌توانند به صورت منسجم ومتمرکز برگزارشوند.

وی تاکید کرد: بخشی ازاین ناپایداری به شرایط مدیریت فرهنگی بستگی دارد زیرا با تغییر مدیریت‌ها تشکل‌های خصوصی سرگردان می‌شوند. در حالی که در دوره‌هایی که دولت‌ها زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی آماده می‌کنند، شاهد اوج گرفتن و درخشش جرقه های هنری هستیم که می‌توانند بدل به یک شعله دائمی و مستمر شوند.

این تهیه کننده بخش خصوصی که پیش‌تر فعالیت‌های گوناگونی درزمینه هنرانجام داده است مبلغی معادل هفتاد میلیون ریال برای بهترین پژوهش درزمینه موسیقی نواحی درنظر گرفته است.

سپس آئین گشایش نخستین جشنواره موسیقی نواحی آئینه دار با اجرای موسیقی تربیت جام و نواختن نی وکوبیدن برطبل جشنواره ادامه یافت.

در ادامه محمد رحمدل خواه نوازنده سرنا و عشق علی کوشا نوازنده دهل ازمیان تماشاگران برروی صحنه رفتند. این نوازندگان چیره دست وآوازخوانان خوش صدا درنخستین روزجشنواره شگفتی آفریدند. استاد نورمحمد درپور نیز علی رغم آنکه با بیماری دست وپنجه نرم می‌کرد، دوبار برروی صحنه رفت وبا آواز ودوتارش تماشاگران را به وجد آورد. همچنین اجرای به یاد ماندنی ترانه نهانخانه دل (نوایی نوایی)، که با دوتارذولفقارعسگری پور همراه با تک خوانی ترب جام اجرا شد از دیگر بخش‌های نخستین روز جشنواره بود.

اجرای حسن سمندری فرزند زنده یاد غلامحسین سمندری که هم زمان دوتارمی نواخت وآوازمی خواند نیزتحسین برانگیزبود، این اجراها که به صورت انفرادی یک نوازنده آوازخوان، یا دونفره شامل یک آوازخوان ویک نوازنده انجام می‌شد بسیارتحسین آمیزبود.

همزمان هشت دوربین این مراسم را تصویربرداری می‌کردند تا اجراهای به یاد ماندنی استادان مسلم موسیقی نواحی ایران به شکل حرفه ای برای نسل‌های آینده ثبت و ضبط شود.

تالاراستاد جلیل شهرناز خانه هنرمندان میزبان برگزاری جشنواره آیینه دار است. درروز افتتاح جشنواره علی مراد مرادخانی معاون امورهنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، مهندس کاظمی مشاور عالی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ومجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان حضورداشتند.

برنامه های جشنواره موسیقی نواحی آئینه دار که توسط بخش خصوصی برپا شده است، در روزهای پنجشنبه و جمعه یازدهم و دوازدهم مهرماه ادامه دارد.
نتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها