امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56624
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از مجموعه فرهنگنامه اسارت و آزادگان که به کوشش مسعود ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از مجموعه فرهنگنامه اسارت و آزادگان که به کوشش مسعود ده‌نمکی تهیه شده، صبح امروز با حضور وی، منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، حجت‌الاسلام رحیمیان، زریبافان، بذرپاش و الهام در تالار وحدت برگزار شد.

براساس این گزارش، منصور واعظی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در این برنامه اظهار داشت: موضوع دفاع مقدس، موضوع روز نظام جمهوری اسلامی است تا بر کلام امام عزیزمان ایستاده‌ایم، جنگ ادامه دارد. یک روز در صف‌بندی نظامی، یک روز در صف‌بندی اقتصادی و فرهنگی. شعار مرگ بر امریکا تا این انقلاب برپاست، که برپاست، تا ظهور حضرت حجت شعار راهبردی ما خواهد بود.

وی افزود: امسال اقدامات ارزشمندی همزمان با هفته دفاع مقدس انجام شد که از نقش‌آفرینان آن تشکر می‌کنم، اما فرهنگنامه اسارت و آزادگان از مسائل مبنایی و اساسی فرهنگ است؛ رهبر انقلاب دهه چهارم انقلاب را دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری فرموده‌اند که موضوع پیشرفت پیوند عمیقی با بحث فرهنگ و ارتقاء فرهنگی دارد، در این منظومه فرهنگی چه چیز بالاتر از فرهنگ ایثار و شهادت.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور تصریح کرد: وارد دهه چهارم انقلاب شده‌ایم، دهه‌ای که باید تئوری‌ها و مبنای نظریه انقلاب تدوین شود، چه برای نسل‌های آینده و چه جوانان. نظام دانشگاهی و آکادمیک و درنهایت عرضه در سطح جهانی که امروز کلام بلند انقلاب و امام، خواستارهای زیادی در سطح جهانی دارد.

این مقام مسئول گفت: یکی از بهترین راه‌های انتقال، تدوین و ترجمه دانشنامه‌ها به زبان‌های دیگر است، در طول سال‌های انقلاب در این راستا و تدوین دانشنامه‌ها کارهایی انجام شد که برخی به محصول نهایی نرسید، البته در حوزه دانشنامه عمومی و حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کار بزرگ آقای ده‌نمکی نتیجه داد که باید استمرار یابد. از این رو، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تلاش است موضوع دانشنامه‌نویسی را رواج دهد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور خاطرنشان کرد: امیدواریم در این راستا، بخش اول دانشنامه بزرگ خلیج فارس که در دست تدوین است تا پایان سال جاری به نتیجه برسد. دانشنامه عمومی‌ای که مبتنی بر مداخل و واژگان ایرانی است، اما باید بگویم یکی از عوارضی که در تولید دانشنامه‌ها وجود دارد، اینکه واژگان را از این بیگانگان ترجمه می‌کنند، در حالی که باید عکس این اتفاق رخ دهد و از زبان ایرانیان به زبان‌های دیگر ترجمه صورت گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در پایان سخنان خود، ورود ده‌نمکی را به حوزه‌های مطبوعات، رسانه‌های تصویری و کارهای مبنایی و تئوریک تأثیرگذار دانست و گفت: فرهنگنامه اسارت و آزادگان نباید فقط در قالب یک کتاب 80 جلدی در کتابخانه‌ها بماند. این کار بزرگ باید مبنای تولید صدها فیلم، سریال، قصه، رمان و کارهای هنری باشد. از این رو، این مجموعه را به سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهیختگان هدیه می‌کند.
انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها