امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56650
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۹
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آیین پایانی بیست و پنجمین دوره جایزه کتاب فصل عصر امروز چهارشنبه 10 مهر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آیین پایانی بیست و پنجمین دوره جایزه کتاب فصل عصر امروز چهارشنبه 10 مهر در سرای اهل قلم با حضور علی اسماعیلی معاون فرهنگی وزیر ارشاد برگزار شد.

* شجاعی: در معرفی بین‌المللی آثار کوتاهی کرده‌ایم

علی شجاعی سائین مدیرعامل خانه کتاب در این مراسم اظهار داشت: آبان سال 86 اولین دوره کتاب فصل در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد البته در زمان تدوین آیین‌نامه از تولید این اندازه کتاب برتر برای معرفی مطمئن نبودیم، حتی ملاک‌ها را هم با میانگین 70 امتیاز در نظر گرفتیم اما 4 دوره با همین ملاک‌ها کتاب‌ها را انتخاب کردیم پس از 4 دوره به این نتیجه رسدیم که داشته‌های صنعت نشر ایران در حدی هست که بتوانیم هر فصل جایزه کتاب فصل را برپا کنیم از آن رو به مانند جایزه کتاب سال امتیاز 90 را در نظر گرفته و جایزه را ارتقا دادیم.

مدیرعامل خانه کتاب تصریح کرد: امروز با اندکی تغییر حدود 1100 عنوان کتاب را طی 25 دوره برگزیده یا شایسته تقدیر معرفی کرده و از پدید آورندگان آن‌ها در حد وسعمان تقدیر کردیم.

اگر چه طی دو سال اخیر به دلیل مسائل مادی دور از مشکل نبوده‌ایم اما این کاروان همچنان به حرکت خود ادامه می‌دهد.

وی در پایان ضمن بیان اینکه در معرفی بین‌المللی آثار برتر جایزه کتاب فصل کوتاهی کرده‌ایم گفت: باید این آثار ترجمه و در اختیار مخاطبان غیر فارسی زبان قرار گیرد.

این مهم باید پیشنهاد شود و از دوستان رسانه می‌خواهیم با اطلاع رسانی زمینه را فراهم کنند.

* حمیدیان و بیان برخی عیوب شروح موجود

سعید حمیدیان مؤلف کتاب شرح شوق اثر برگزیده این دوره در سخنرانی اظهار داشت: ما افتخار می‌کنیم به اینکه شارح اقوال و آثار بزرگان کهن هستیم بنده کمتر از هیچم آنها به کجا رسیده و ما در این زمانه در کجا قرار داریم که افتخار می‌کنیم شارح آنها باشیم.

به گفته وی شرح شوق حاصل حدود 30 سال پژوهش و جستجو است حدود 25 سال یادداشت برداری گاهی به توالی و تناوب پرداختم که موجب به طول کشیدن انتشار شد و طی 6 سال چاپ کتاب در 5 جلد صورت پذیرفت.

وی ادامه داد: جلد اول مدخلی است که در شرح اشعار و شامل بحث‌های موضوعی است، شرح از آغاز جلد دوم آغاز می‌شود و تا به آخر اشعار ادامه دارد البته در این راستا حتی به غزل‌های حافظ اکتفا نکردم و اشعاری به جز غزل‌های او را نیز مورد بررسی قرار دادم.

حمیدیان افزود: تصورم می‌کنم مدتی که تألیف کتاب طول کشید به سبب دقت در برخی موضوعات بود از جمله بررسی ساختاری اشعار؛ چرا که تصور می‌کردم یکی از عیوب برخی شروح این بوده که ابیات، ابیات هر شعر و غز را بدون ارتباط با ابیات دیگر لحاظ کرده‌اند و یکی از اشتغالات ذهنی من ارتباط ابیات بود.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمد محمدیان مؤلف و مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن اشاره به اینکه کتاب‌های ما قطره‌ای از اقیانوس آثاری است که به رشته تحریر در آمده گفت: در میان میلیون‌ها کتاب تنها یک کتاب با سایرین متفاوت است کتابی که رابط زمین و آسمان بوده و جزو اعتقادات ماست که خدا بی‌واسطه از طریق آن کتاب با ما سخن گفته است قرآن کتابی است که سراپا نور است.

نویسنده کتاب پیمان‌های الهی با اهل ایمان متذکر شد 10 سال پیش در میان جمعی از اساتید دانشگاه تهران بحث قرآنی داشتیم که در آنجا آیه‌ای را مطرح کرده و سؤالاتی در زمینه آیه مطرح و اساتید به فراخور فرصت در جلسه نکاتی را عنوان کردند جلسه زنده‌ای به دلیل مشارکت اساتید شده بود آغازی شد برای کتابم با 89 آیه‌ای که در قرآن با عبارت یا ایها‌الذین آمنوا بیان شده را پیش ببرم و امسال آخرین آیه هم به پایان رسید و از 9 جلد 7 مجلد چاپ و دو جلد زیر چاپ است که در هر جلد 10 آیه بیان می‌شود.

نکته جالب اینکه همه این آیات در مدینه نازل شده است این رمزی در خود دارد و آن اینکه تا مومنان انسجام پیدا نکنند و حاکمیت در دست مومنان نباشد و نتوانند زندگی اجتماعی خود را مستقل اداره کنند هنوز ایمان به بلوغ خود نرسیده است و حقیقتا افرادی که تشنه دستورات معنوی هستند با مراجعه به این 89 آیه نسخه شفا بخش قرآنی را برای زندگی شلوغ امروز می‌یابند.

در این مراسم سید محمود طباطبایی مصحح و مترجم و حجت‌الاسلام موسوی بروجردی سخنرانی کردند.
 
* حمیدزاده: 3 هزار و 646 اثر باطل شد/ 9 اثر برگزیده و 17 شایسته تقدیر معرفی می‌شود

مجید حمیدزاده دبیر علمی این جایزه ضمن بیان گزارشی گفت: برای بیست و پنجمین کتاب فصل 3 هزار 646 اثر به دبیرخانه رسیده که در گروه‌های 11 گانه داوری شد.

در این جشنواره اعضای هیئت علمی کتاب فصل گروه داوری را مشخص کرده و داوران در ادامه داوری کرده و نتایج داوری به جلسه هیئت علمی ارائه شده و پس از تصویب نتایج مشخص می‌شود.

حمیدزاده گفت: از مرحله داوری 139 اثر به مرحله دوم رسید و در نهایت 26 اثر منتخب توسط گروه‌های داوری معرفی و پس از تأیید هیئت علمی اعلام شدند که در این میان 18 اثر تألیف، 6 اثر ترجمه و 2 اثر تصحیح متون هستند.

در مجموع 9 اثر به عنوان برگزیده و 17 شایسته تقدیر معرفی می‌شوند.
 
* اسماعیلی: توجه به نقد آثار باید مورد تأکید باشد

علی اسماعیلی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این مراسم کتاب را دارای اهمیت ویژه عنوان و خاطرنشان کرد: اهمیت کتاب و کتابخوانی در فرهنگ دینی و ایرانی مهم تلقی می‌شود که ابزاری دفاعی در برابر تهاجم فرهنگی است و این مسئله بر کسی پوشیده نیست چرا که کتاب محصول تجربه‌های بشری شمرده می‌شود کتاب خلاقیت‌های ذهنی و آموخته‌های دراز مدت انسان است که مکتوب به جامعه عرضه می‌شود.

وی افزود: یکی از راه‌های رسیدن به کمال و سعادت بشری روی آوری به مطالعه و کتابخوانی است.

از ابتدای انقلاب اسلامی نزدیک به 830 هزار عنوان کتاب مجوز دریافت کرده‌اند و در ایران منتشر شده است اما یکی از مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب و کتابخوانی مطالعه است ایشان می‌فرمایند حداقل باید 10 برابر کتابخوانی در جامعه افزایش یابد.

معاون وزیر با اشاره به اینکه کتاب خوب و زیبا تأثیرگذار خواهد بود و مبدل به یک اثر مانا می‌شود تصریح کرد: مانایی کتاب به خوب و تأثیرگذاری آن بستگی دارد و شرط ماندگاری هم خوب بودن است یعنی آثار خوب ماندگار است که در دل‌ها جا گرفته و کهنه نمی‌شوند.

اسماعیلی در پایان ابراز داشت: امروز یکی از دغدغه‌های همه کشورها ترویج کتاب و کتاب‌خوانی است از این روز سرانه مطالعه باید افزایش یابد البته اقدامات خوبی چون هفته کتاب، ایستگاه مطالعه و جشنواره‌های متعدد انجام شده که همه در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است لذا امروز تلاش در راستای ترویج این فرهنگ امری ضروری است اما موضوع مهم نقد کتاب است که باید در جامعه مورد توجه باشد نقد کتاب یعنی آشکار ساختن جلوه‌های مثبت یا منفی یک اثر زیبایی یا زشتی‌هایی که در یک کتاب نهفته است زیرا بوسیله نقد می‌توان این موارد منعکس و فرصتی خوب به نویسنده و خواننده ارائه شود.
انتهای پیام.
برچسب ها:
آخرین اخبار