امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۱۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56652
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۹
تعداد بازدید: 135
 «عباس سلیمی» یکی از بنیانگذاران اداره چاپ و نشر قرآن کریم و از پیشکسوتان قرائت قرآن در نشست تخصصی مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به ...

 «عباس سلیمی» یکی از بنیانگذاران اداره چاپ و نشر قرآن کریم و از پیشکسوتان قرائت قرآن در نشست تخصصی مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به اینکه خداوند دو نعمت بزرگ را دراختیار بشر قرار داده است، گفت: خداوند عترت و قرآن کریم را برای هدایت بشر قرار داده و ما باید به عنوان خادمان قرآن صامت و پیروان قرآن ناطق، شکرگزار این نعمت‌ها باشیم.

وی افزود: بسیاری از افراد نعمت‌های فراوانی دراختیار دارند اما ما معتقدیم ثروتمندترین هستیم، چرا که بالاترین نعمت یعنی قرآن را دراختیار داریم.

سلیمی با اشاره به حدیث 16445 میزان الحکمه خاطرنشان کرد: در این روایت آمده است که؛ اگر کسی نعمت قرآن را داشته باشد و گمان کند که یکی دیگر از مردم نعمتی بالاتر از او دارد، نعمت بزرگ را کوچک شمرده و نعمت حقیر و کوچک را بزرگ پنداشته است؛ بنابراین باید ما قدر این نعمت بزرگ را بیشتر بدانیم و در این راه مسئولیت سنگینی داریم.

وی با بیان اینکه مسئولیت سنگین مصححان قرآن در بسیاری از روایات متجلی شده است، تصریح کرد: پیامبر (ص) در تشریح قیامت فرموده‌اند: «من اولین میهمان و واردشونده بر خدا در روز قیامت هستم که به همراه قرآن و اهل‌بیتم به محشر وارد می‌شویم و از امتم سؤال می‌کنم که با کتاب خدا و امت من چه کردید»؛ بنابراین مصححان قرآن در پاسخ به پیامبر در آن لحظه می‌توانند ادعا کنند که ما از تحریف ذهنی و عملی به قرآن جلوگیری کردیم چرا که این کار در راستای افعال الهی است و خداوند نیز در قرآن آورده است که خود خداوند قرآن را از هرگونه تحریف مصون می‌دارد.

سلیمی مسئولیت مصححان قرآن را همسو با کار فرشتگان الهی دانست و گفت: مصححان قرآن، محافظ و بازدارنده از تحریف قرآن هستند، همانطور که فرشتگان از قرآن محافظت می‌کنند.

این قاری پیشکسوت قرآن با اشاره به اینکه تمامی امت اسلامی به عنوان حق و حقیقت در صحنه دفاع از قرآن عمل کرده‌اند، گفت: ما به 7 دلیل معتقد هستیم که قرآن همان امانت الهی است که از جبرئیل بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است و تا پای جان باید از آن دفاع کنیم.

سلیمی «وعده الهی»، «تواتر تاریخی تلاوت و قرائت»، «مجاهدت حفاظ قرآن از صدر اسلام»، «اهتمام پیامبر»، «غیرت اصحاب خاص و بزرگان دین»، «اجماع فقهاء و علمای عصر حاضر» و همچنین «غیرت و امانتداری» را از مهمترین دلایل خط بطلان بر تحریف قرآن عنوان کرد و ادامه داد: ما همواره محافظ قرآن بوده‌ایم اما نباید توطئه‌های دشمنان برای تحریف کتاب الهی را نادیده گرفت، پس مسئولیت ما در نگهداری از قرآن همچنان ادامه دارد.

این قاری پیشکسوت قرآن گفت: پس از اینکه امنیت سوریه متزلزل شد، برخی افراد سودجو ادعا کردند که در چند دهه اخیر قرآن تحریف شده است که باید بازنویسی و بازنگری در آن صورت گیرد. اما به لطف خدا و با وجود فرشتگان الهی و مصححان قرآن توانستیم این ادعا را خنثی کنیم.

سلیمی ادامه داد: برای بقای خود باید از قرآن محافظت کنیم که در این راستا توجه به 4 نکته« طهارت ظاهر و باطن»، «اخلاص»، «اتقان در عمل» و «جدیت و همت» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم از قرآن بهره‌مند شویم باید اندیشه، لفظ و عملکردی قرآنی داشته باشیم، همانطور که امام حسن مجتبی(ع) فرمودند؛ سزاوارترین شما به قرآن، کسی است که به آن عمل کند و دورترین شما به قرآن کسی است که آن را تلاوت می‌کند اما به دستورات آن عمل نمی‌کند.

سلیمی خاطرنشان کرد: در حدیث 13835 میزان الحکمه آمده است که؛ قرآن را بیاموزید اما با آن ارتزاق نکنید و نگذارید قرآن دست‌مایه فخرفروشی شما باشد. بنابراین به شما توصیه می‌کنم قرآن را بیاموزید و همواره در خدمت قرآن باشید تا خدا با قرآن شما را زنده بدارد، بمیراند و محشور کند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار