امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5667
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۰
تعداد بازدید: 145
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از پایگاه اینترنتی هندو بیزینس لاین طی گزارشی نوشت: در حالی که هند و ایران تلاش می کنند تا انعقاد قرارداد ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از پایگاه اینترنتی هندو بیزینس لاین طی گزارشی نوشت: در حالی که هند و ایران تلاش می کنند تا انعقاد قرارداد جهت پرداخت بخشی از پول نفت ایران را سرعت ببخشند، صادرکنندگان هندی امیدوارند تا محموله‌های صادرات آنها به ایران در سال مالی جاری به 5 میلیارد دلار افزایش یابد.

بنابراین گزارش، بعلاوه بررسی راه‌هایی برای افزایش کانال‌های بانکی، توجه به فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک و ایجاد خطوط اعتباری، سفارت هند در تهران و وزارت بازرگانی این کشور به طور مشترک در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاهی در ماه اکتبر در تهران هستند.

این نمایشگاه بر محصولاتی مانند کالاهای مهندسی، محصولات دارویی، کالاهای پروژه‌ای، قطعات مورد نیاز برای ساخت خودرو و مواد شیمیایی تمرکز خواهد کرد که میدان را برای حضور کالاهای هندی در ایران فراهم خواهد کرد.

ایران واردات این کالاها از کشورهای غربی را به دلیل تحریم‌ها متوقف کرده است.

پس از اینکه 2 کشور مکانیسم پرداخت پول نفت ایران به روپیه را به اجرا گذاشتند، صادرات هند به ایران در سال 13-2012(1391) 39.4 درصد افزایش یافت و از 2.41 میلیارد دلار در سال 12-2011، به 3.36 میلیارد دلار در این سال رسید.

به گفته صادرکنندگان هندی، بانک‌های 2 کشور تمام تلاش خود را برای تشویق به انجام مبادلات تجاری با تهیه سریع مدارک لازم انجام می‌دهند.

آجای ساهای دبیر کل اتحادیه سازمان‌های صادراتی هند در این‌باره گفت: گشایش اعتبارات اسنادی (ال‌سی) توسط بانک‌ها سرعت گرفته و در ماه آوریل، اعتبارات اسنادی به ارزش 400 میلیون دلار گشوده شده است.

وی افزود: این اقدامات به ما امیدواری می‌دهد که در سال جاری بتوانیم صادرات به ایران را به 5 میلیارد دلار افزایش دهیم.

با وجود اینکه خرید نفت ایران از سوی هند در سال 13-2012 از 18.1 میلیون تن در سال گذشته به علت تحریم‌ها به 13.3 میلیون تن کاهش یافته است اما مازاد تجاری ایران با هند همچنان حدود 8 میلیارد دلار است.

یک مقام وزارت بازرگانی هند گفت: درحال‌حاضر، پرداخت‌های پول نفت ایران به روپیه هند صورت می‌گیرد چراکه تحریم‌های جدید مسیر پرداخت به دلار و یورو را مسدود کرده است، ایران منافعی در تامین تعداد بیشتری از اقلام مورد نیاز خود از هند دارد تا بتواند از روپیه سپرده‌‌گذاری شده خود در این کشور را سودمندانه استفاده کند.

وی افزود: ایران به این حقیقت پی برده است که هند تنها تامین کننده مورد اعتماد منسوجات و محصولات کشاورزی نیست بلکه می‌تواند تامین‌کننده محصولات پیشرفته‌ای مانند دارو، کالاهای پروژ‌ه‌‌ای و ماشین‌آلات نیز برای ایران باشد.

نمایشگاه آتی هند در تهران، تلاشی از سوی دولت و صادرکنندگان هندی است تا توانمندی خود را در حوزه‌های مختلف به نمایش بگذارند.

اخیرا، هیئتی به سرپرستی وزیر بازرگانی هند به منظور اجرایی کردن کانال‌های جدید بانکی، کشف فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک و ایجاد خطوط اعتباری برای تعمیق مبادلات تجاری میان 2 کشور به ایران سفر و با مقامات این کشور گفت‌وگو کردند.

سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند نیز که هفته گذشته به تهران سفر کرده بود، تاکید کرد: هند بر ادامه خرید نفت از ایران مصمم است.
انتهای پیام/ک
   
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار