امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۱۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56680
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بنابر گزارش سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبکستان، «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه این کشور در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بنابر گزارش سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبکستان، «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه این کشور در جلسه شصت‌و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، موضوع ساخت نیروگاه‌های برق- آبی در منطقه و استفاده منطقی از منابع آبی را مطرح کرد.

به گفته وزیر امور خارجه ازبکستان، مشکل واقعی بحران محیط زیست و کمبود آب در منطقه و در سطح جهانی، تأمین و استفاده منطقی از منابع آبی است.

کامل‌اف تأکید کرد: همانطور که مشخص شده، «آمودریا» و «سیردریا» 2 رودخانه عمده فرامرزی در آسیای مرکزی هستند که در طول تاریخ منبع حیات برای مردم منطقه بوده و از طریق این 2 رودخانه حوضه آب دریاچه «آرال» تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد که در برنامه‌های تاجیکستان و قرقیزستان در مورد ساختمان نیروگاه‌های جدید برق- آبی بزرگ با سدهای بسیار بلند، یعنی سد راغون با ارتفاع 350 متر بر روی رودخانه آمودریا و نیروگاه برق- آبی «قمبراته-1» با ارتفاع سد 275 متر بر روی رودخانه سیردریا وجود دارد.

وزیر امور خارجه ازبکستان در ادامه گفت: اجرای چنین طرح‌هایی از نظر بسیاری از کارشناسان به نقض جریان طبیعی رودخانه‌ها که به عواقب زیست محیطی بسیاری می‌انجامد، منجر خواهد شد.

این عمل بدون شک وضعیت محیط زیست در آسیای مرکزی را مختل خواهد کرد. علاوه بر این، ساخت این نیروگاه‌ها در مناطقی که در آن احتمال زمین لرزه وجود دارد، باعث ایجاد یک خطر بزرگ برای انسان‌ها می‌باشد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها