امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56683
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 1581
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان پس از تأیید طرح ساخت یادبود ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان پس از تأیید طرح ساخت یادبود اسب اصیل به نام «یانارداق» به شهردار عشق‏‌آباد دستور داد تا با شرکت خصوصی محلی «مرادیم» قراردادی برای ساخت و ساز یادبود اسب یانارداق که عکس آن در آرم ملی ترکمنستان نیز درج شده، منعقد کند.

روزنامه «ترکمنستان بیطرف» روز چهارشنبه در گزارشی ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد: عملیات ساخت و ساز یادبود «یانارداق» در مرکز شهر عشق‌‏آباد در ماه جاری میلادی آغاز و مقرر شد که شش ماه آینده به بهره‏‌برداری برسد.
اسب اصیل موسوم به «یانارداق» که پوست آهو طلایی دارد در سال 1991 میلادی متولد شده که با توجه به تولد همزمان آن با کسب استقلال ترکمنستان، شکل این اسب که در پرچم ملی این کشور نیز حک شده‏ است.

اسب مذکور در واقع جزء اصیل‌ترین اسب اصیل ترکمن از نژاد آخال تکه است که از نظر زیبایی و چابکی نظیری نداشته و در 31 مسابقه در ترکمنستان 26 بار مقام اول را کسب کرده ‏است.
اسب ترکمن گونه‌ای از زیباترین اسب‌هایی است که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد.

رنگ آن‌ها بیشتر خاکستری رنگ و بدنی کشیده و لاغر دارند. شکم آنها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسب‌ها، تخت و به معنی دیگر شکم آن‌ها لاغر است.

اسب ترکمن دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله: قد 148 تا 155 سانتیمتر، گوش‌های بلند و متحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سم‌های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی و رنگ‌های اصلی این نژاد: کهر، نیله، کرنگ، سمند و قره کهر می‌باشد.

نژادهای شناخته شده از اسب ترکمن در چهار گروه: آخال تکه، یموت، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و عرب) و گوگلان (منقرض گردیده) دسته بندی شده‌اند.
اسب ترکمن اندامی کشیده، دمی باریک، سر و گردن زیبا دارد و برای اسب‌های با نژاد ترکمن درسال‌های گذشته ذخیره‌های ژنتیک این اسب، تقاضای جهانی یافته‌ و اسب ترکمن نزد ترکمن‌ها پیشینه‌ای طولانی و در سنن و زندگی صحرانشینی و جنگ و گریزها در گذشته داشته‌ است.

جشن ملی اسب ترکمنستان که طبق معمول در آخرین یکشنبه آوریل هر سال برگزار می‌‏شود، دولت ترکمنستان برای اسب اصیل ترکمن احترام و اهمیت خاصی قائل است و آن را یکی از ارزش‌های ملی ترکمنستان برشمرده و همه ساله در آخرین یکشنبه ماه آوریل جشن باشکوهی برای گرامیداشت این نماد ملی برگزار می‌کند.

اسب ترکمن گونه‌ای از زیباترین اسب‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد است که صادرات این اسب به خارج از کشور ترکمنستان ممنوع است.

دولت ترکمنستان برای اسب اصیل ترکمن احترام و اهمیت خاصی قائل است و آن را یکی از ارزش‌های ملی ترکمنستان برشمرده و همه ساله نیز در آخرین یکشنبه ماه آوریل در این کشور جشن ملی برگزار می‌کند و تصویر اسب در آرم ملی جمهوری ترکمنستان نقش پررنگی دارد.

این درحالی است که هم‌اکنون در ترکمنستان یک نهاد مخصوص امور اسب تأسیس شده و این نهاد در سطح یک وزارتخانه است و چندین مرکز جدید پرورش و سوارکاری در عشق‏‌آباد و مراکز استان‌های پنجگانه این کشور زیر نظر آن فعالیت می‏‌کنند.
دولت ترکمنستان در سال‌های اخیر حدود 10 مجتمع فوق مدرن اسب را با مشارکت فعال شرکت‏‌های خارجی در سراسر این کشور احداث کرد.

جشن ملی آب، گندم، خربزه، جشن ملی محصول، جشن خواننده سنتی بخشی، فرش دستباف، جشن ملی اسب از جمله جشن‌های ملی ترکمنستان هستند که بعد از کسب استقلال این کشور به منظور احیا تاریخ و سنت و نیز ارتقاء سطح آموزش‌های ملی ترکمن در سراسر این کشور جشن گرفته و گرامی داشته می‏‌شوند.انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار