امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56688
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکریم با حضور «احمد حاجی ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکریم با حضور «احمد حاجی شریف» معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن، «عباس سلیمی» قاری پیشکسوت قرآن و همچنین جمعی از مصححان قرآن، امروز 11 مهرماه در سالن سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

احمد حاجی‌شریف در ابتدای این جلسه با اشاره به آمار عملکرد مصححان قرآن در سال گذشته و تصحیح 12 هزار و 989 جزء قرآن برای ناشران، گفت: از 12 هزار و 989 جزء قرآن، 21 هزار و 887 غلط گرفته و تصحیح شد.

تصحیح 371هزار و 796 جزء قرآن در 27 سال

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 64 که معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم آغاز به کار کرد، تا پایان سال 91، 371 هزار و 796 جزء قرآن تصحیح شده است، ادامه داد: تعداد غلط‌های گرفته شده از 371 هزار و 796 جزء قرآن تا پایان سال 91، یک میلیون و 340 هزار و 751 بوده است که مصححان سازمان دارالقرآن آن‌ها را تصحیح کرده‌اند.

کاهش بیش از 50 درصدی چاپ قرآن

حاجی‌شریف با اشاره به تعداد تیراژ‌ها و مجوزهای چاپ قرآن تصریح کرد: در سال‌ 90 مجوز چاپ 6 میلیون و 669 هزار جلد و در سال 91، 3 میلیون و 920 هزار و 200 جلد قرآن به چاپ رسید که از این آمار متوجه می‌شویم تعداد مجوز چاپ در سال 91 نسبت به سال 90 حدود 50 درصد کاهش یافته است.

وی به آمار 6 ماهه اول سال‌های 90 تا 92 اشاره کرد و افزود: در شش ماهه سال 90، 4 میلیون و 174 هزار جلد، سال 91، 2 میلیون و 450 هزار جلد و همچنین در سال 92، 940 هزار و 900 جلد قرآن به چاپ رسیده است که از این آمار متوجه می‌شویم که سال 91 نسبت به سال 90، 50 درصد و همچنین سال 92 نسبت به سال 91 بیش از 50 درصد کاهش تیراژ قرآن داشته‌ایم؛ یعنی نسبت تیراژ قرآن در سال 92 نسبت به سال 90 بیش از سه‌چهارم کاهش یافته است.

گرانی کاغذ مانع اعتماد ناشران برای چاپ قرآن شد

حاجی‌شریف با اشاره به دلایل کاهش تیراژ قرآن گفت: دلایل متنوعی برای کاهش تیراژ قرآن وجود دارد که مهم‌ترین آنها گرانی کاغذ، ملزومات چاپ و نوسانات آن است، به همین دلیل، ناشران برای این تغییرات اقدام به چاپ قرآن نمی‌کنند.

چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

وی چاپ قرآن در خارج از کشور را یکی دیگر از دلایل افت چاپ قرآن در کشور عنوان کرد و افزود: 22 مرداد سال 92، وزیر ارشاد از قرآنی رونمایی کرد که در خارج از کشور 400 هزار جلد از آن به چاپ رسیده بود و ادعا داشته که قرار است از این قرآن یک میلیون دیگر نیز در کشورهای عربی به چاپ برسد، این در حالی است که ما در شش ماهه سال جاری تنها 940 هزار و 900 جلد قرآن به چاپ رسانده‌ایم. بنابراین چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، پس بهتر است مسئولان چاپ قرآن در داخل را تقویت کنند تا اینکه بخواهیم در سایر کشورها قرآن‌های متفاوتی به چاپ برسانیم.

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن ادامه داد: طبق ابلاغیه مرکز طبع و نشر و دستور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در 15 خرداد سال 91 به قرآن‌های چاپ اول به شیوه ایرانی دیگر مجوز ندادیم، در صورتی که تمامی قرآن‌هایی که برای چاپ اول مجوز گرفته بودند با خط عثمان‌طه بوده است. از این رو، کار مصححان قرآن کمی سخت‌تر شد.

قرآنی با آخرین تغییرات در تیرماه سال جاری چاپ شد

حاجی‌شریف با اشاره به اینکه معاونت طبع و نشر قرآن در سال 76 نخستین قرآن را به چاپ رساند، تصریح کرد: این قرآن با خط عثمان طه بود ولی علامتگذاری آن با سایر کتاب‌های قرآن متفاوت بود، همچنین در تیرماه سال جاری نیز قرآن دیگری برای بسیج استان تهران چاپ کردیم که تعدادی از کلمات آن تغییراتی داشت به طوری که می‌توان گفت چاپ قرآن در تیرماه همراه با آخرین تغییرات عرضه شد.

 معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن گفت: تلاش ما چاپ 5 هزار جلد از این قرآن است تا بتوانیم دراختیار مصححان قرار داده تا کار تصحیح قرآن سهولت یابد.

تصحیح قرآن یکی از پادشاهان عربی در ایران

حاجی‌شریف با اشاره به تصحیح قرآن سلطنتی یکی از پادشاهان عربی ادامه داد: اخیراً مصححان قرآن در حال بررسی و تصحیح قرآن سلطنتی یکی از پادشان عربی هستند که تاکنون از این قرآن بیش از 30 مورد غلط درجه یک استخراج و تصحیح شده است.

وی در پایان به اهمیت تصحیح قرآن و توجه و دقت در این امر اشاره کرد و افزود: در کار تصحیح قرآن باید دقت و توجه زیادی داشت، چرا که این کار تخصصی است و نیازمند تسلط و دقت بسیاری است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها