امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 25
۰۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56715
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۶
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، حمیدرضا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، حمیدرضا قاسمی اظهار داشت: به منظور حفظ و نگهداری از محوطه‌های تاریخی و باستانی در شهرستان بویین زهرا، با حفاران غیرمجاز و متعرضان برخورد شدید صورت گرفت.

قاسمی ادامه داد: محوطه‌های باستانی از جمله مواریث فرهنگی و تعیین‌کننده تاریخ و پیشینه هر منطقه و پاسخ بسیاری از سئوالات مبهم تاریخی و فرهنگی است.

وی افزود: استان قزوین یکی از استان‌های غنی و دارای محوطه‌های تاریخی ارزشمند بوده که برای حفظ و نگهداری و صیانت از آن‌ها سازمان میراث فرهنگی تمام تلاش خود را کرده و با متخلفان و متعرضان به این عرصه‌ها چه به قصد حفاری برای استحصال آثار و چه برای امور دیگر مانند بهره‌برداری برای ساخت و ساز و کشاورزی که منطبق با ضوابط نحوه نگهداری آن‌ها نباشد سخت برخورد می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین ادامه داد: هیچ گونه اغماضی نمی‌شود زیرا این آثار متعلق به فرد یا افراد خاصی نبوده و میراث به یادگار مانده از گذشتگان است که باید آن‌ها را با دقت نگهداری و به نسل آینده تحویل داد.

قاسمی با اشاره به حفاری‌های غیرمجاز در برخی از محوطه‌ها اضافه کرد: مواریث فرهنگی از آن تمام مردم و ملت‌هاست و مسلماً آحاد مردم نیز در مقابل آن مسئولند و باید سازمان میراث فرهنگی را در حفاظت از آن‌ها یاری کنند.

وی افزود: خود مردم نیز در راستای نگهداری بهینه این آثار اهتمام جدی داشته باشند و در صورت برخورد و رویت هرگونه خطر برای این آثار با اطلاع‌رسانی به دستگاه‌های انتظامی و مسئول در جلوگیری از این تخریب‌ها سهیم باشند در این صورت می‌توان گفت مشارکت و مساعدت مردمی برای حفظ تاریخ، فرهنگ و هویت کشور مؤثر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: یگان حفاظت میراث فرهنگی با همراهی مسئولان و مردم در تلاش است تا با پیگیری خوب مردم و اطلاع‌رسانی به موقع از تخریب و حفاری این فضاها جلوگیری کند.

قاسمی تصریح کرد: با گزارش‌ مردم توانستیم از تخریب محوطه باستانی مهمی جلوگیری کرده و حفاران غیر‌مجاز را با تجهیزات حفاری با همکاری و مساعدت خوب نیروی انتظامی به دست قانون بسپاریم.
انتهای پیام/77002/ح/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار