امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56762
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۷
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم ولی نصر که رئیس دانشکده مطالعات پیشرفته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم ولی نصر که رئیس دانشکده مطالعات پیشرفته بین‌المللی در دانشگاه جان هابکینز است نوشت: اینکه مقامات آمریکا بپندارند ایران از موضع ضعف با آمریکا مذاکره می‌کند، پنداری ساده‌لوحانه است.

در روزهای گذشته برخی از کارشناسان و رسانه‌های آمریکا گزندگی تحریم‌ها علیه ایران را دلیل آنچه تمایل تهران برای مذاکره با واشنگتن می‌نامند، عنوان کرده‌اند اما روزنامه نیویورک‌تایمز در تیتر امروز گزارش خود، در همین راستا نوشت: «آمریکا نباید درباره ایران ساده لوح باشد.»

این روزنامه می‌نویسد: «آمریکا باید ساده‌لوح باشد که فرض کند ایران از موضع ضعف مذاکره می‌کند. بر عکس، ایران از بحبوحه حوادث بهار عربی نسبت به سایر رقیبان منطقه‌ایش در موضعی بهتر قرار گرفته و آشفتگی‌های متحدش، سوریه، در ساز و کاری متناقض‌نما، آن را بیش از پیش تقویت کرده است.»

«نگاهی به اظهارات آقای روحانی بیندازید که ایران را از همسایگان عربی‌اش متمایز و تأیید کرد که این کشور در موضع منحصر به فردی برای فراهم آوردن مقدمات راه حلی برای مسائل قرار دارد.»

نویسنده ضمن اشاره به این پندار آمریکایی‌ها در 5 سال گذشته که تنها ایرانی تضعیف شده با تحریم‌های اقتصادی را کشوری آماده توافق می‌دانسته‌اند تأکید می‌کند که «نرمش دیپلماتیک ایران جدی است اما نباید آن را با تمایل به تسلیم اشتباه گرفت.»

نیویورک‌تایمز ادامه داد: «ایران خود را کشوری در هم شکسته نمی‌بیند. نظام سیاسی این کشور هنوز مستحکم‌ترین و مقاوم‌ترین نظامی سیاسی در منطقه است. این نظام به پشتوانه یک انتخابات ریاست‌جمهوری که به طرز شگفت‌آوری بی‌مشکل بود، از ثباتی نوین بهره‌منده شده است.»

تأثیر حمایت ایران بر پابرجا ماندن نظام بشار اسد نکته دیگری است که این روزنامه آمریکایی در ادامه استدلال‌های خود به آن می‌پردازد: «صرفنظر از خشم کشورهای عربی، در سرتاسر منطقه این توافق وجود دارد که حمایت ایرانی‌ها از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اثربخش بوده است. این اتفاق نظر، پشتوانه محکمی برای ادعای ایران در مورد داشتن قدرت و نفوذ در منطقه است.»

در پایان این گزارش تأکید شده است: «مخلص کلام اینکه، آمریکا هنگامی که بر سر برنامه هسته‌ای ایران به این کشور نزدیک می‌شود نباید بپندارد که ایران آماده تسلیم است. اعتبار کاهش‌یافته آمریکا در خاورمیانه که به خاطر کش‌وقوس‌های سوریه ایجاد شد نیرویی است که در این معادله اهمیتی به اندازه نرمش ایران دارد.»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها