امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56768
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۹
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امروز در دیدار با سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امروز در دیدار با سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه‌های ما باید اسلامی باشند، اظهار کرد: این یک اصل مهم است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: انقلاب اسلامی که به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسید، عامل عزت ملت ایران در دوران معاصر شد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه دین حافظ اصلی عزت و سربلندی و حتی شرف ملی ماست، عنوان داشت: آنچه ما را در انقلاب و دوران دفاع مقدس پیروز ساخت، تمسک جستن به اسلام و مکتب تشیع بود.

وی ادامه داد: آنچه امروز از رشد و پیشرفت در علوم مختلف توسط دانشمندان ایرانی حاصل شده نتیجه اسلام‌گرایی و توجه به مبانی دینی است.

آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر رعایت ادب و احترام در برخورد با دیگران به ویژه در عرصه بین‌‌المللی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور ایران طی سفر خود به آمریکا و سخنرانی در سازمان ملل این اصل را رعایت کرد و در تماس تلفنی کاخ سفید نیز با نهایت سربلندی جواب رئیس جمهور ایالات متحده را داد.

این مفسر قرآن کریم شرط اسلامی بودن دانشگاه‌ها را دینی شدن دروس و متن علوم دانست و گفت: نمی‌توان تنها به رعایت احکام شرعی و انجام عبادات توسط دانشجویان اکتفا کرد زیرا این امر در حقیقت مسلمان پروراندن است و معنای اسلامی شدن علوم را نمی‌رساند.

وی با بیان اینکه امروز تنها لاشه علوم غربی در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود، تصریح کرد: باید متن دروس دانشگاهی را اسلامی کنیم تا بتوانیم ادعا کنیم که دانشگاه اسلامی داریم.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: باید ابتدا اعتقاد کامل داشته باشید که خداوند و خلقت او حقیقت راستین هستند و زمانی که با این شیوه فلسفه الهی به تحصیل علوم مختلف بپردازیم، آنگاه دانش اسلامی و دینی هم خواهیم داشت.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: تا زمانی که لاشه علوم غربی در دانشگاه‌های ما به دانشجویان تدریس شود در واقع به سیر افقی در دانش خواهیم پرداخت و این امر فایده‌ای برای ما نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه انسان از عقل باید به عنوان چراغ راه دین بهره ببرد، گفت: با این حال رفتار بسیاری از ما قارونی است در حالیکه اسلامی حرف می‌زنیم زیرا گمان برخی این است که هر چیزی توسط انسان فهمیده شود در حقیقت امری بشری محسوب می‌شود اما حقیقت آن است که تمام دانسته‌های بشر گوشه‌ای از آیات وجود حق تعالی هستند.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: اگر علوم دانشگاهی ما اسلامی باشند و بر اساس مبانی دینی تدوین شوند، آنگاه بسیاری از مسائل حل خواهند شد.

مفسر بزرگ قرآن کریم با اشاره به آیاتی از قرآن عنوان داشت: این انسان است که مرگ را هضم می‌کند و بر خلاف تصور دیگران مرگ نیست که آدمی را در بر می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان ایرانی و مسلمان نباید در خدمت کشورهای غربی باشند، بنابراین وزارت علوم باید تدبیری بیندیشد که دانشجویان ایرانی محصل در دانشگاه‌های خارجی به میهن باز گردند.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به راه‌اندازی جنگ‌های جهانی و سایر نبردها توسط دولت‌های غربی گفت: آنها بسیار بی‌رحم و وحشی هستند و میلیون‌ها انسان را به کام مرگ کشیده‌اند؛ امروز می‌بینیم که بودجه‌های نظامی برای کشتار دیگران بیش از سایر بودجه‌هاست.

انتهای پیام/78004/ک40/آ3004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها