امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56782
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۶
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی امروز در همایش توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی در مجتمع آدینه تهران گفت: یکی از راهبردهای اساسی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی امروز در همایش توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی در مجتمع آدینه تهران گفت: یکی از راهبردهای اساسی نظام سلامت برای ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی به مردم احیای طب عمومی است و همه ما می دانیم که متأسفانه در سالهای اخیر دچار آفت تخصص گرایی شده ایم.

وی ادامه داد: پزشک عمومی که البته ترجمه درستی از لغت Practituner  General نیست در تعریف خود یعنی خط اول و دروازده بان سلات مردم که باید در خط مقدم خدمت رسانی به مردم باشد،به همین علت باید جایگاه آن حفظ و تقویت شود .

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: دروازه بان سلامت دو وظیفه اصلی دارد اول مسئولیت اجتماعی حفظ و ارتقای سلامت مردم و دوم پاسخگویی اجتماعی نسبت به سلامت مردم. ایفای این دو نقش اساسی فقط در صورتی میسر است که پزشک عمومی کنشگر  اصلی در نظام سلامت باشد.

زالی افزود: باید در آیین نامه جدید پزشکان عمومی  این فضای نوین و توانمندسازی پزشکان عمومی  برای  پذیرش این موقعیت و مسئولیت سنگین دیده شود.

وی ادامه داد: پزشکان عمومی باید علاوه بر اینکه دانش آنها مدام به روز  می شود  باید از مهارتهای دیگری که لازمه خدمت  رسانی برای حفظ و ارتقای سلامت است نیر برخوردار باشند تا بتوانیم از تمام ظرفیت طب عمومی در کشور استفاده کنیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: در عین حال اصلاح نظام تعرفه گذاری خدمات پزشکی نیز یکی از ضروریات است به عنوان مثال تصویب کردیم که تعرفه خدمات پزشکان عمومی با سابقه، بیشتر از پزشکان عمومی جوان باشد، البته برخی معتقدند اگر تعرفه پزشکان عمومی به پزشکان متخصص نزدیک شود، دیگر کسی به پزشک عمومی مراجعه  نمی کند.

وی گفت: برای رفع این نگرانی نیازمند فرهنگ سازی تعرفه ای هستیم همچنین پوشش و سهم بیشتر بیمه ها از تعرفه خدمات پزشکان عمومی نیز لازم است که این کار هم به نفع بیمه ها ، هم مردم و هم طب عمومی کشور است. در این صورت یک نظم جدیدی  در نظام  سلامت به وجود می آید.

زالی گفت: برخی برای اجرای برنامه پزشک خانواده بحث ایجاد رشته تخصص پزشک خانواده را مطرح می کنند که یک طرح انحرافی است زیرا پزشکان عمومی ما به خوبی توان اجرای این برنامه را دارند و با شرکت  در یکسری دوره های  کوتاه مدت و کسب یکسری مهارتها به درستی می توانند برنامه پزشک خانواده را در کشور اجرا کنند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: البته اجرای درست برنامه پزشک خانواده نیازمند کارشناسی مجدد و اصلاح برخی معضلات آن است تا دیگر تجربه تلخ  اجرای این برنامه در استانهای فارس و مازندران که موجب نارضایی شدید پزشکان و مردم شد،  تکرار نشود.

زالی ادامه داد: خوشبختانه مسئولان وزارت بهداشت به جایگاه طب عمومی توجه دارند و ایجاد پست مشاور وزیر بهداشت در امور پزشکان عمومی نشانه توجه وزارت بهداشت به مطالبات پزشکان عمومی است و البته امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اجرای قانون ارتقای  بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت برای پزشکان عمومی باشیم.

رئیس  کل سازمان نظام پزشکی همچنین برای ایجاد معاونت پزشکان عمومی در این سازمان اعلام آمادگی کرد و گفت: برای  ایجاد این معاونت جدید کارهای کارشناسی در شورای عالی نظام پزشکی در حال انجام است و در صورت تصویب شورای عالی نظام پزشکی، اجرایی می  شود.
انتهای  پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها