امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۱۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56827
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۱
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج؛ شهرستان فهرج با چشم‌انداز بسیار زیبای طبیعی همچون نگینی سبز در حاشیه کویر لوت در 260 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج؛ شهرستان فهرج با چشم‌انداز بسیار زیبای طبیعی همچون نگینی سبز در حاشیه کویر لوت در 260 کیلومتری مرکز استان کرمان قرار دارد.

جاذبه‌های طبیعی شهرستان فهرج آلبوم بسیار زیبایی از طبیعت در برابر چشمان شما می‌گشاید، این شهرستان از نظر مناظر زیبایی طبیعی بسیار غنی است.

پرندگان و جانواران نادر در رودخانه فهرج

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های زیبا و طبیعی شهرستان فهرج رودخانه فصلی این خطه است و در ورودی شهر فهرج قرار دارد و دارای پوشش گیاهی متنوع و دیدنی بوده و مکانی بسیار زیبا و دیدنی است و یکی از جاذبه‌های گردشگری شرق استان کرمان به شمار می‌رود، این رودخانه زیستگاه پرندگان و جانوران نادری همچون مرغ جیرفتی و آهو‌بره است. 
شن‌درمانی در تپه‌های چاهدگال

تپه‌های شنی روستای «حسن‌آباد چاهدگال» فهرج گردشگران زیادی را در فصل‌های مختلف سال برای شادی و تفریح به این منطقه می‌کشاند.

تپه‌‌های شنی در جنوب روستای «حسن‌آباد چاهدگال» بخش نگین کویر شهرستان فهرج قرار دارد که بر اثر وزش توفان و حرکت شن‌های روان و بادهای سهمگین به وجود آمده‌ و به صورت زنجیری در این منطقه شکل گرفته‌اند و ارتفاع آنها به بیش از 60 متر می‌رسد و منطقه‌ای مناسب برای شن‌نوردی و شن‌درمانی است.
شن‌درمانی تپه‌های شنی با وجود اینکه از جاذبه‌های بسیار زیبای طبیعی به شمار می‌روند، خاصیت درمانی هم دارند و بسیاری از مردم برای دردهای مفصلی به این منطقه می‌آیند.

کلوت‌های فهرج بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی در دنیا

یکی دیگر از مناظر زیبا و بسیار دیدنی شهرستان فهرج کلوت‌ها هستند که در ورودی شهرستان فهرج در مسیر جاده فهرج - نرماشیر و جنوب شهر فهرج حوالی روستای عصمت‌آباد در بخش مرکزی قرار دارند، کلوت‌ها بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی در دنیا هستند.
بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا و منحصر به فردترین، زیباترین و جذاب‌ترین عارضه کویر هستند، کلوت‌ها بر اثر فرسایش آبی و بادی در طی هزاران سال شکل گرفته‌اند و کلوت‌ها آن قدر زیبا و دیدنی هستند که هر بیننده‌ای را به تفکر می‌برد که چگونه شکل گرفته‌اند.

گاهی انسان به فکر فرو می‌رود که شاید کسانی در اینجا زندگی می‌کرده‌اند و این کلت‌ها دست‌ساخته بشر است و همواره این کلوت‌ها مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی است.

بهترین فصل برای بازدید از مناظر زیبایی طبیعی این منطقه فصل پائیز است.

بزرگترین نبکاهای جهان در فهرج

یکی از عوارض استثنا‌یی و شگفت‌‌انگیزترین پدیده‌ها وجود گونه‌ای از بزرگ‌ترین نبکاهای جهان در 10 کیلومتری حاشیه جنوبی شهرستان فهرج در روستای جهان‌آباد است که درختان و درختچه‌های گز، نبکا‌ها یا تله‌گیاهی را تشکیل داده‌اند.

ارتفاع این گلدان‌های طبیعی به بیش از 20 و در بعضی نقاط به 30 متر می‌رسد، این در حالی است که ارتفاع بلندترین نبکاها در آفریقا به سه متر می‌رسد، نبکاها عموما در سطوح همواری می‌رویند که میزان ماسه متوسط و سطح آب زیرزمینی بالا و یا از رطوبت کافی برای رشد گیاه برخوردار باشند.
عناصر تشکیل‌دهنده نبکا شامل ماسه، لای، رس و سیلت است و شکل آنها از اندازه، تراکم و میزان رشد گیاه میزبان است که در شهرستان فهرج درختچه‌های گز از عمده‌ترین گونه‌های میزبان نبکاها هستند.

علت به وجود آمدن تله‌های گیاهی این است که درختان در مسیر حمل فرسایش بادی، مانع ایجاد می‌کنند و سبب تجمع ماسه‌ها در پای گیاه می‌شوند و به مرور زمان تله‌ای از ماسه یا تاجی از پوشش گیاه به وجود می‌آید.

وقتی سطح آب زیرزمینی افت می‌کند، این ارتباط قطع و تخریب نبکا آغاز می‌شود و سرانجام به مرگ نبکا می‌انجامد، نبکاهای چندساله در تغییر سطح آب زیرزمینی، هرز آب‌ها، تبخیر، تعرق و کنترل رسوبات بادی منطقه نقش اساسی دارند.

فهرج و نخل‌های سرسبز

خرمای مضافتی یکی از محصولات عمده شهرستان فهرج است که شهرت جهانی دارد و فهرج با داشتن نخل‌های سرسبز یکی از عمده تولیدکنندگان خرما در شرق کرمان به شمار می‌رود.

وجود آب و هوای مناسب برای پرورش درختان خرما سبب ایجاد بزرگترین نخلستان‌های زیبا و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی در این شهرستان شده است که هموار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
نخل‌ها که گاهی قامت استوار آنها به 35 متر می‌رسد، نمادی از سختکوشی و ایستادگی مردم این خطه در برابر شرایط آب و هوایی سخت را دارد، فهرج دارای 6 هزار و 830 هکتار از نخلستان‌های خرما است که پنج هزار و 271 هکتار آن بارور است.

بزرگترین ذخیرگاه کهور ایرانی فهرج 

بزرگترین ذخیرگاه کهور ایرانی در فهرج یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی و چشم‌اندازهای این خطه است که که با وسعت 107 هکتار در حاشیه روستای کریم‌آباد قرار دارد و این کهورها نقش موثری در تثبیت و جلوگیری حرکت شن‌های روان در این شهرستان دارند.
=====================

گزارش و عکس از عظیم میراولیایی
=====================

انتهای پیام/80013/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها