امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56831
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۸
تعداد بازدید: 133
به گزارش گروه دفاع مقدس، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ساری، علی‌اصغر بابازاده، نویسنده جوان حوزه ادبیات پایداری و سرباز نمونه ...

به گزارش گروه دفاع مقدس، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ساری، علی‌اصغر بابازاده، نویسنده جوان حوزه ادبیات پایداری و سرباز نمونه سپاه کربلا که اخیراً اثر گرانبهای سایه‌های امن که مربوط به خاطرات شهدای معاونت نیروی انسانی سپاه کربلا بوده توسط این سرباز متعهد به زیور طبع آراسته شده است. متنی که در ادامه می آید، حاصل گفتگوی خبرنگار دفاع مقدس  خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با این سرباز نمونه است که تقدیم مخاطبان ارجمند  می‌شود.                                    

فارس: لطفاً خودتان را معرفی کنید

 علی اصغر بابازاده متولد سال64، ساکن قائمشهر و سرباز ستاد کنگره بزرگداشت شهدای مازندران هستم که تاکنون 12 ماه از خدمت مقدس سربازی‌ام را گذرانده‌ام.

فارس: قلم زدن‌تان از چه وقت آغاز شد؟

نویسندگی را از 23سالگی زمانی که در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک درس می‌خواندم و با نوشتن در نشریات دانشجویی آغاز کردم؛ بعدها در جشنواره‌های خاطره نویسی والفجر 8 و والفجر 10 که از سوی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران برگزار شد، حائز رتبه  برتر شدم.

در این بین به صورت افتخاری در نشریه‌های صبح صادق و سبز سرخ، خبرنگار بودم تا اینکه هنگام خدمت ضرورت سربازی، با توجه به شناخت رئیس سابق مرکز حفظ آثار سپاه کربلای مازندران از بنده، مقدمات حضورم برای خدمت سربازی در این نهاد فراهم شد.

فارس: آیا در کلاس‌های تخصصی نویسندگی هم شرکت کردید؟

بله، در کلاس‌های آموزشی داستان نویسی و فنون مصاحبه‌گری که از سوی سپاه کربلا و مرکز حفظ آثار مازندران برگزار شد، شرکت کردم اما بخش عمده‌ای از مهارتم، مرهون تعامل و ارتباط‌های نزدیکی بود که با نویسندگان باتجربه عرصه دفاع مقدس استان داشتم، است.

فارس: بیشتر در چه حوزه‌ای قلم می‌زنید؟

در حوزه ی ادبیات پایداری و دفاع مقدس و با توجه به علاقه‌ای که به خاطرات دارم، بیشتر گرایشم به سمت نگارش خاطرات رزمندگان لشکر 25کربلا و همچنین خانواده‌های شهدا است.

فارس:  آثار چاپ شده هم دارید؟

نخستین اثر مکتوبم در قالب کتاب«سایه‌های امن» است که به بیان خاطرات شهدای نیروی انسانی سپاه کربلا می‌پردازد. این اثر نخستین کتاب ویژه شهدای نیروی انسانی در سطح کشور است که با تلاش فراوان مجموعه‌ای از مسئولان به چاپ رسید.

چند اثر  نیز در سال 89 در کتاب جشنواره خاطره نویسی والفجر 8 تحت عنوان «لبخند یک معجزه» به چاپ رسید. کتاب جشنواره والفجر 10 هم که در سال91 برگزار شد و در آن چند اثرم به عنوان برگزیده انتخاب شد، مراحل پایانی چاپش را طی می‌کند.

فارس: کمی از روزگار به یاد ماندنی خدمت مقدس سربازی برایمان بگویید.

 دوره سربازی، فرصت مناسبی برای کشف استعدادهای نهفته سربازان است که با حمایت یگان‌های خدمتی می‌شود این استعدادها را شکوفا کرد. همین جا به عنوان یک سرباز، از تلاش همه  فرماندهانی که در زمینه  کشف و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و جهت‌دهی به استعدادهای نیروهای وظیفه گام بر می‌دارند صمیمانه تشکر می‌کنم و از همه فرماندهان نیروهای مسلح درخواست دارم تا با نگاهی جدی‌تر به مقوله کتاب در سطح نیروهای مسلح نگریسته شود چرا که کتاب علاوه بر تضمین پویایی و نشاط این تشکیلات، می‌تواند در شکل‌دهی به نگرش پرسنل و ایجاد محیطی مبتنی بر اخلاق و عقلانیت موثر باشد.

امیدوارم این کتاب که برای اولین بار در حوزه نیروی انسانی و توسط یک سرباز وظیفه نوشته شده است، راه را برای خودنمایی بقیه سربازان باز کرده باشد و با توکل به خدا و اعتماد به توانایی‌های خود، بتوانند حداکثر استفاده را از حداقل امکانات موجود داشته باشند.

اگر چه دلایل مختلفی چون افزایش قیمت و رشد روزافزون قیمت تمام شده کتاب و همچنین فقدان فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور، سبب از بین رفتن جایگاه آن در جامعه ایرانی شده است اما با همه  این مشکلات، کتاب غذای روح است و با اطلاعاتی که دارد، هیچ چیز نمی‌تواند جای آن را پر کند.

بدون شک صرف نظر از وضعیت موجود، برای رسیدن به یک وضعیت مطلوب، باید یک برنامه‌ریزی بلند مدت و یک فرآیند هدفمند داشت تا زمینه پذیرش کتاب در سطوح مختلف سنی و اقشار مختلف جامعه فراهم شود که این مهم در سایه حمایت همه جانبه از سوی نهادهای فرهنگی است.

در حوزه نیروهای مسلح نیز با طراحی بسته‌های مختلف تشویقی می‌توان به ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی امیدوار بود. برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی، ارائه بن‌های خرید کتاب و حمایت از سربازان و پرسنل اهل قلم به منظور بروز توانمندی‌های شاغلان در نیروهای مسلح از جمله مواردی است که می‌توان در راستای تحقق این مهم، اثرگذار باشد.

* و حرف آخر

در پایان از زحمات معاونت نیروی انسانی سپاه کربلای استان، رئیس سابق و فعلی مرکز حفظ آثار سپاه کربلا، مدیریت تدوین این مجموعه، پژوهشگران این اثر، اهالی نشریه سبزسرخ و همه کسانی که مرا در این کار یاری داده اند و به‌ویژه خانواده و همسرم که در این مدت مرا تحمل و پشتیبانی کردند، کمال سپاس و امتنان را دارم.

انتهای پیام/86020/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار