امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56836
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کاشان، در حالی آیین دیرینه قالیشویان لحظاتی پیش با حضور جمعیت انبوه زائران و سیل خروشان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کاشان، در حالی آیین دیرینه قالیشویان لحظاتی پیش با حضور جمعیت انبوه زائران و سیل خروشان عزاداران حضرت سلطانعلی بن محمد باقر(ع) در مشهد اردهال کاشان آغاز شد که بخشی از زائران از روز قبل در قالب کاروان بزرگ پیاده‌روی پس از پیمودن مسیر طولانی کاشان-مشهد اردهال خود را به مقتل نخستین سفیر ولایت ایران زمین رسانده بودند.

گردهم آمدن خیل عاشقانی که با شوق زیارت شهید اردهال و شرکت در مراسم قالیشویان در این مکان جمع شده‌اند و اوج گرفتن چوبدستی‌های اهالی فین کاشان که همچون سال 113 هجری سوز هجران و داغ فراق یار را در دل و جان خود احساس می‌کنند، حال و هوای خاصی به این مراسم بخشیده است.

تمام شدن انتظار یک‌ ساله‌‌ را می‌توان از برق نگاه‌شان درک کرد و شوق حضور را می‌توان از شور وجودشان فهمید و بغض آکنده از احساس‌شان را می‌شود از گونه‌های تر از شبنم اشک‌شان دریافت.

اما این همه صرفا به خاطر ادای عادتی یک‌هزار ساله و آدابی رسیده از گذر قرن‌ها نیست، بلکه بهانه‌ای برای درج امضای تأیید بر سند ولایت‌مداری اهالی خطه کویر و زدن مهر قبولی بر کارنامه شاگردان ردیف نخست مکتب تشیع است.

اما همزمان با آغاز این مراسم ضریح مطهر سلطانعلی بن محمد باقر(ع) با گلاب ناب چون سال‌های گذشته عطرافشانی و شست‌و‌شو می‌شود، چرا که مردمان اردهال خود را پاک‌بازان این امامزاده بزرگوار می‌دانند و به پاس تمام برکت و نعمت این خطه که اهالی این منطقه آن را به حساب دفن پیکر مطهر فرزند شکافنده علم‌ها می‌‌گذارند، گلاب وجودشان را همراه با رایحه گل محمدی نثارش می‌کنند تا به این گونه قدرشناسی خود را به رخ همگان بکشند.

اهالی فین پس از عطرافشانی ملجأ شریف این امامزاده واجب‌التعظیم در حالی که قالی مخصوص امامزاده شهید را ـ که نماد جنازه مطهر امامزاده است ـ گاهی بر روی دوش و گاهی بر روی دست دارند از آستانه مبارک آن حضرت خارج شده و با شور ویژه‌‌ای با بانگ و فریاد «یا حسین، یا حسین» چشمان حاضران را وادار به بذل گوهر اشک می‌کنند و در حالی که سلاح نمادین خود را در میان جمعیت حلقه‌زده به دور خود را به پرواز در  می‌آورند، قالی امامزاده را از روی سیل جمعیت عبور داده و در مقصدی به نام چشمه‌ شاهزاده حسین زمین می‌گذارند تا با آب اخلاص پیکر نمادین امامزاده را بشویند.

در این قیامت احساس عده‌ای از جوانان که مسئولیت باز نگه داشتن گذرگاه برای عبور دسته را برعهده دارند و همواره هم‌گام با دسته حرکت می‌کنند و با حرکت تند و مستمر چوبدستی‌ها اراده خود برای یاری هر چند دیرهنگام فرزند پیامبر اکرم(ص) را فریاد می‌زنند خود را به چشمه پاکی‌ها می‌رسانند.

پس از قرارگیری قالی در کنار چشمه، برنایان دیار مؤمنان، دور آب، حلقه زده و چوب‌هایشان را پیاپی در هوا می‌چرخانند و در این زمان یعنی پیش از آغاز شست‌وشوی تمثیلی قالی امامزاده است که جوانان انشای ولایت‌مداری خود را کامل می‌کنند و واژه تبری را با اجرای مراسم لعن‌خوانی بر دشمنان حضرت کنار مفهوم تولی می‌نشانند.

‌پس از آنکه قالی با آب چشمه و البته دیدگان تشییع‌کنندگان نمادین شست‌وشو داده شد، قالی با گلاب ناب به طور مجدد عطرآگین شده و باز به دوش جوانان پرشور قرار می‌گیرد و از مسیری در پای کوه اردهال که به درب شرقی آستانه امامزاده منتهی می‌شود، به صحن سردار یا صحن فینی‌ها برای تحویل به آستان مقدس انتقال می‌یابد.

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان هر سال در دومین جمعه از ماه مهر در مشهد اردهال برگزار می‌شود و هر ساله صدها هزار عاشق اهل بیت(ع) در آن شرکت می‌کنند. البته این مراسم در میان مردم منطقه فین به «جمعه قالی» شهرت یافته‌است که معمولا هر سال با یکی از روزهای نهم تا 15 مهر ماه مقارن می‌شود.

این مراسم که تنها مراسم مذهبی است که تاریخ برگزاری آن به صورت شمسی محاسبه می‌شود، تکرار نمادین مراسم تشییع پیکر امامزاده سلطانعلی توسط مردم فین کاشان در یک‌هزار و 314 سال قبل است.

انتهای پیام/2406/ب40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها