امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56846
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۵
تعداد بازدید: 116
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، محمدعلی نجفی شامگاه پنج شنبه با استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان گلستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، محمدعلی نجفی شامگاه پنج شنبه با استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان گلستان اظهار داشت: جاذبه اصلی گردشگری دنیای امروز این نیست که گردشگر دنبال عیش و نوش باشد یا بخواهد ساختمان‎های بزرگ را ببیند بلکه در پیوند فرهنگی و اجتماعی است که بین میزبان و میهمان برقرار می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: در این کنش اجتماعی، گردشگر دوست دارد به جاهایی برود که میزبان دارای فرهنگ سنتی است و از نزدیک با فرهنگ و انسان‎های متاثر از آن روبه رو شده و با آنان نشست و برخاست داشته باشد.

آسایش روانی  دستمایه اصلی گردشگری اجتماعی

نجفی با اشاره به مشخصه‎های جامعه مدرن از جمله بالارفتن فرهنگ و سطح رفاهی زندگی مردم در دنیای امروز اذعان داشت: این خاصیت زندگی مدرن است که انسان‎ها به دنبال آسایش و تخلیه روانی باشند و بی‎شک بافت‎های سنتی می‎توانند به ‎دور از مدرنیته و هیاهو این فضای آرام را برای آنان مهیا سازند.

وی ادامه داد: در گلستان نیز نباید تنها به مسایل محیطی ازجمله  جنگل، دریا، کوه و ... اتکا کرد بلکه باید نگاهمان به سمت مسایل فرهنگی و هویتی این استان متمایل شود و از این ظرفیت بهره‎برداری کنیم.

توسعه گردشگری بهترین فرصت برای ارزآوری است

به گفته معاون رئیس جمهور آرامش و آسایش روانی، مایه اصلی گردشگری ارتباط و ملاقات فرهنگی است.

نجفی با اشاره به تحریم‎های انجام گرفته طی چند سال اخیر افزود: این تحریم‎ها اگر چه آثار نامناسبی بر اقتصاد کشور تحمیل کرده اما موجب شد تا به توانمندی‎های درونی خود بیشتر توجه کنیم و بدون توجه به آن دنبال ارزآوری از منابع دیگر باشیم.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی به نظر می‎رسد، توسعه گردشگری داخلی و خارجی به عنوان صنعت سبز بهترین فرصت برای ارزآوری در کشور است.

تاکید بر حاکم شدن نگاه علمی و فرهنگی به گردشگری کشور

نجفی با اشاره به مبحث اکوتوریسم به عنوان یکی از بخش‎های مهم گردشگری در کشور اذعان داشت: مبحث اکوتوریسم از رشته‎های علمی است که بیشترین پژوهش در زمینه آن انجام گرفته است.

وی بر حاکم شدن رویکرد علمی و فرهنگی بر مباحث گردشگری تاکید کرد و افزود: این رویکرد منافاتی با پذیرش گردشگری به عنوان یک ارزش اقتصادی ندارد ضمن آنکه اگر با نگاه علمی و فرهنگی به گردشگری نگاه شود، ارزش اقتصادی آن نیز بیشتر می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اضافه کرد: اگر در طبیعت‎گردی نگاه علمی و فرهنگی حاکم نشود، ما به ازای اقتصادی آن هم ناچیز خواهد بود.

حمایت از بخش خصوصی در عرصه گردشگری کشور

نجفی، سیاست اصولی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را واگذاری تصدی‎گری‎ها به بخش خصوصی برشمرد و تاکید کرد: از بخش خصوصی انتظار می‎رود ظرفیت لازم را برای قبول مسئولیت‎های محوله در خود ایجاد و نگاه خود را به مقوله گردشگری به یک نگاه ملی مبدل سازد.

معاون رئیس جمهور، تقسیم کار بین فعالان بخش خصوصی و سازمان‎های مردم نهاد مرتبط با صنعت گردشگری را محور سوم تقسیم وظایف و کارها در این عرصه عنوان کرد و گفت: تقسیم کار در این بخش باید مبتنی بر ایجاد فضای رقابتی و بر پایه قواعد تجاری و فضای حرفه‎ای فعالیت اقتصادی باشد.

نجفی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش می کند تا در کنار پرداختن به مباحث فرهنگی و پژوهشی در حوزه میراث فرهنگی، به عنوان یک حامی بخش خصوصی صنعت گردشگری ظاهر شود و خود را خدمتگزار فعالان این بخش بداند.

انتهای پیام/83002/ی30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها