امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56875
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 62
طهمورث غلامی کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: هرچند آمریکا می‌گوید ...

طهمورث غلامی کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: هرچند آمریکا می‌گوید منافعش با اسرائیل پیوند خورده است ولی تمام منافعش اسرائیل نیست، واشنگتن منافع ملی دیگری هم در خاورمیانه دارد که جدای از اسرائیل باید به فکر تامین آن باشد حتی اگر اسرائیل مخالف باشد.

وی با اشاره به تناقض موجود در سیاست خارجی آمریکا برای تامین منافع اسرائیل همزمان با پیگیری منافعش در خاورمیانه، تصریح کرد که برای همین اسرائیل تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا مانع از گفت‌وگوی ایران و آمریکا شود.

این کارشناس با بیان اینکه باید امیدوار بود که آمریکا منافع خودش را فدای منافع اسرائیل نمی‌کند، تاکید کرد که اگر فرض بگیریم که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد فضای ارتباط با ایران را تغییر دهد پس اظهارات اوباما درباره گزینه نظامی با توجه به محذوراتش بوده کما اینکه ما هم در ایران ملاحظات خودمان را داریم.

غلامی در ادامه افزود: لابی اسرائیل و کارتل‌های تسلیحاتی در واقع یکی هستند که در آمریکا نیز رابطه نزدیکی با جمهوری‌خواهان دارند و به خاطر  حمایت‌های مشترکشان از میت‌ رامنی رقیب اوباما در انتخابات گذشته ریاست جمهوری، هنوز روابط گرمی بین اوباما و نتانیاهو شکل نگرفته است.

وی تاکید کرد که لابی اسرائیل و صاحبان تسلیحات همه تلاششان را برای ایجاد مشکل در رابطه ایران _ آمریکا می‌کنند ولی این تلاش بستگی به اوباما و سیاستگذاران آمریکا دارد و اگر واشنگتن بخواهد مسیر ارتباط با ایران را تغییر دهد می‌توان درباره این تقابل داخلی در آمریکا نظر داد.

این کارشناس با اشاره به اینکه در کنگره آمریکا متشکل از سنا و مجلس نمایندگان لابی صهیونیستی تاثیر‌گذارتر است، افزود: در سنا دموکرات‌ها در قدرت هستند و در کنگره جمهوری‌خواهان قدرت دارند، به نظرم در آینده  بیشترین فشار از مجلس نمایندگان آمریکا خواهد.

وی با رد هرگونه پیش‌داوری در شرایط کنونی تصریح کرد که همه اینها به این بستگی دارد که به این نتیجه برسیم که اوباما قصد تغییر در رابطه با ایران را دارد و اگر اینطور باشد بیشتر تحرک در مجلس نمایندگان خواهد بود.

غلامی ابراز داشت که قضاوت درباره اینکه اوباما واقعا خواستار تغییر مسیر رابطه با ایران است، سخت است و هنوز نه مقامات ایرانی چنین ادعایی کرده‌اند و نه دولت آمریکا در این باره سخن گفته است.

وی در پایان گفت: باید منتظر بود تا اقدامات عملی انجام شود و حتی پس از اقدامات ملموس هم نمی‌توان با قطعیت سخن گفت که تغییر روی داده بلکه باید گفت سیاست‌های آمریکا متمایل به تغییر شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها