امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56877
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مراسم افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسی «خدیجه فلاحی» و رونمایی از کتاب آثارش با عنوان «آیات روشن» شامگاه گذشته با ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مراسم افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسی «خدیجه فلاحی» و رونمایی از کتاب آثارش با عنوان «آیات روشن» شامگاه گذشته با حضور جمعی از هنرمندان خوشنویس و کارشناسان قرآنی در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.

آغاز این مراسم که با تأخیر بیش از یک ساعت همراه بود، به سخنرانی سیدقاسم ناظمی معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اختصاص داشت  که در سخنانش از موزه امام  علی (ع) به عنوان خانه ای برای هنرمندان یاد کرد و گفت: تا آن جا که تاریخ یادآوری می کند هنر در خدمت امر قدسی بوده و هنرمندان بی آن که کار دستوری و سفارشی انجام دهند، با سعه صدر در این حوزه نقش آفرینی کرده اند.

ناظمی، خوشنویسی را از جمله هنرهای معنوی دانست و گفت: هنرمندان خوشنویس به دلیل قرابت با ادعیه قرآنی و قدسی، قلم و خودشان هم قدسی شده اند و ما خوشحالیم که در پیشینه این هنر کسانی زیسته اند که الگوهای معنوی کشور ما بوده اند.

ناظمی با بیان این که این هنر در دهه های اخیر در کشور ما رشد بسیار خوبی داشته است، از حضور بانوان به عنوان یکی از توفقیات این چند دهه خوشنویسی کشور یاد کرد.

او در ادامه گفت: موزه امام علی (ع) مفتخر است که در یک سال  گذشته فعالیت های گسترده ای داشته و محمل هنرمندان ارزشمند بوده که امیدوارم این اتفاقات در آینده بیشتر شود و زمینه تنفس فرهنگی و هنری در کشور فراهم شود.

ناظمی ابراز امیدواری کرد که با همکاری هنرمندان اتفاقات فرهنگی و هنری بیشتری را در شهر تهران شاهد باشیم و این شهر را برای زندگی قابل تحمل تر کنیم.

*کتاب خوشنویسی «آیات روشن» به گرافیک نزدیک شده است

به گزارش خبرنگارهنرهای تجسمی فارس، نصرالله افجه ای سخنران بعدی این مراسم بود که پشت تریبون قرار گرفت و کار خوشنویسی قرآن به خط ثلث را به دست خدیجه فلاحی ستود.

افجه ای گفت: کتابت و کارهای قرآنی سالهاست که در مملکت ما رایج است و خوشنویسی های مختلفی از قرآن صورت می گیرد و کار خانم فلاحی بسیار استثنایی است چرا که بعد هنری در این آثار بسیار مطرح است و بیش از آن که هنر خوشنویسی باشد، هنر گرافیک و هنر روز را در قالب خط ثلث در آثار ایشان شاهد هستیم.

این خوشنویس پیشکسوت با اشاره به قرآن نویسی های بسیاری که صورت گرفته است گفت: قرآن کریم به شیوه های مختلف هنری نوشته شده است از جمله غبار نویسی که کل قرآن کریم را در یک صفحه نوشته اند و نسخه ای از آن هم به آستان قدس هدیه شده و قرار است به زودی برای استفاده عموم نیز توزیع شود، اما این کاری نمایشی از قرآن است و تفاوت آن با خوشنویسی خانم فلاحی در به روز بودن آن است.

وی در توضیح آثار خدیجه فلاحی گفت: او در هر تابلو و هر صفحه از این کتاب ما را متوجه سرسوره های قرآن کریم می کند و با استفاده از کلمات و بخش هایی از این سوره به زیبایی آن هم توجه کرده و ترکیب بندی، سیاهی و سفیدی و رنگ بندی را در آثارش رعایت کرده است که در زمینه استفاده از خط ثلث هم استاد صمدی نظراتی را ارائه کرده ا ند و اعتبار خاصی به این اثر بخشیده اند .

افجه ای، اتمام کار خوشنویسی قرآن به خط ثلث را کاری خودجوش دانست که بدون استفاده از بودجه دولتی وسفارش از سوی یک هنرمند خوش ذوق به اتمام رسیده است.

این هنرمند خوشنویس، آثار خدیجه فلاحی را همچون آوازی فی البداهه دانست که به کمک جمعی از دوستان دیگر به اتمام رسیده است در حالی که این کار وظیفه ای برای این بانوی هنرمند نبود.

افجه ای از مقامات فرهنگی و هنری کشور خواست تا با خرید آثارنفیس این بانوی خوشنویس برای ارگان ها و سازمان های خود یاری گر او در انجام آثار دیگری باشند.
 
*آرزویی برای خوشنویسی کل قرآن

در ادامه این مراسم خدیجه فلاحی هنرمند خوشنویس در قالب نوشته ای از همه هنرمندان و صاحبنظرانی که او را در اتمام کتاب «آیات روشن» و خلق آثارش یاری کردند تقدیر و تشکر کرد و درباره مرقع قرآنی خود توضیح داد: این مجموعه مشتمل بر 114 قطعه از 114 سوره قرآن کریم است که به خط ثلث در ترکیب ها و تذهیب های مختلف نوشته شده و بیش از 2 سال ونیم صرف اتمام آن شده است.

این بانوی خوشنویس همچنین آرزو کرد که در آینده بتواند کل قرآن کریم را کتابت کند.
*قرآن مستندترین کتاب در ادیان عالم است

به گزارش خبرنگار فارس، بهاءالدین خرمشاهی ادیب، مترجم قرآن و حافظ پژوه نیز در این مراسم حضور داشت که در سخنانی درباره قرآن و تاریخ خوشنویس سخن گفت.

خرمشاهی گفت: ما تاریخ خط بیش از هزار ساله داریم وقرآن کریم نیز که به خط کوفی در موزه ها نگهداری می شود در قرن 1 و 2 هجری قمری کتابت شده است یعنی قرآن متصل به کتابت بوده است و به طور پیوسته نوشته شده است بنابراین تفاوت آن با حدیث همین است که حدیث در قرن اول هجری نوشته نمی شد.

وی با تأکید بر این که سندی بالاتر از قرآن در ادیان عالم وجود ندارد گفت: خانم فلاحی اساس کارش را بر قرآن گذاشته و بر اساس نام سوره ها کلماتی را انتخاب کرده و استادانه خوشنویسی کرده است.
 
*تاریخ روشنی از خطوط خوشنویسی نداریم

خرمشاهی با بیان این که ما به تاریخ نویس خط نیاز داریم گفت: مدتی پیش کتابی دیدم درباره تاریخ خط که مرا خوشحال کرد و امیدوار هستم که همان گمشده ما برای تاریخ نویسی خط باشد به این دلیل که ما تاریخ روشنی از همه خطوط نداریم حتی درباره نستعلیق که معتقدیم خطی ایرانی است  این تاریخ نامشخص است و برخی خطوط دیگر از جمله محقق و ریحان نیز که در لابه لای سده های تاریخی جا مانده اند اما گویا قرآن بایسنغری به خط ریحان بوده است.

خرمشاهی در بخش دیگری از سخنانش از محمد احصایی هنرمند خوشنویس و طراح گرافیک یاد کرد و گفت: احصایی هم در آن سوی دنیا مشغول نوشتن قرآن است که امیدوارم به امداد غیبی یاری شود.
 
*خط کوفی گرافیکی ترین خط در خوشنویسی است

او در  ادامه درباره خط کوفی هم گفت: خط کوفی گرافیکی ترین خطی است که وجود دارد و خودش به تنهایی یک نقاشی خط است. قدمت آن هم به پیش از اسلام می رسد و برخلاف نامش ارتباطی به کوفه ندارد جز این که شاید در کوفه رشد و نمو داشته است.

بهاءالدین خرمشاهی درادامه درباره خدیجه فلاحی خوشنویس قرآن هم گفت: ایشان بسیار فروتن هستند و زمانی که من آثارشان را از نزدیک دیدم بسیار خجل شدم. فروتنی یکی از نشانه های غیر قابل انکار بزرگواران است و معمولاً این کوچکترها هستند که بزرگ نمایی می کنند.

این ادیب و قرآن پژوه خود را خادم فرهنگ و سرباز فرهنگی کشور قلمداد کرد و گفت: ما در جامعه خود طبق فرموده قرآن به حیات طیبه نیازمندیم و خوب است که انسان زندگی خود را پر از معنویات و هنر کند چرا که هیچ انسانی نیست که به شرط رشد طبیعی نیازمند هنر نباشد.

خرمشاهی در خاتمه نیز خاطره ای درباره مسجد جامع قزوین گفت که بعد از آن که سواد بصری یافت و بعد از 30 سال به دیدن این مسجد در قزوین رفت، از دیدن این مسجد 950 ساله با کتیبه های فرو ریخته که هزاران حرف برای گفتن داشت، حیرت زده شد.

در ادامه این مراسم لوح تقدیری از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و موزه امام علی(ع) به خدیجه فلاحی اهدا شد و با حضور جمعی از هنرمندان خوشنویس و صاحبنظران قرآنی از کتاب «آیات روشن» وی رونمایی شد.

افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسی قرآنی خدیجه فلاحی نیز پایان بخش این مراسم بود.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در این مراسم هنرمندان خوشنویس از جمله عبدالصمد صمدی، ناصر جواهری پور، حیدری و نصرالله افجه ای و  صاحبنظرانی چون بهاءالدین خرمشاهی و محمد ابطحی نیز حضور داشتند.

نمایشگاه آثار خوشنویسی «آیات روشن» تا 19 مهرماه از ساعت 10 تا 18 در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برپاست.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها