امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56878
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این مراسم پیام مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا ، پیام موزه صلح تهران و همچنین پیام نماینده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این مراسم پیام مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا ، پیام موزه صلح تهران و همچنین پیام نماینده سازمان ملل در ایران قرائت شد.

براساس این گزارش، هیراناند پورکیت جانشین مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در ابتدا و قبل از خواندن پیام خانم بوکووا تاکید کرد: «صلح تنها درون مرزهای یک کشور تعریف نمی شود و باید وسعت آن به اندازه تمام اصول بشری در تمام جهان باشد.» وی افزود: «همین باور است که به ما اجازه می دهد در هر کجای دنیا از حرمت انسان ها دفاع کنیم. معنای صلح بسیار وسیع تر از آن است که تنها در نبود جنگ معنی شود. صلح یعنی تمام انسان ها با هم برابر باشند و عزت انسانی آنان حفظ شود. سوال اصلی این است که ما چطور می توانیم با دوستی و تفاهم در کنار هم باشیم؟ گفت و گوی تمدن ها می تواند راهکار این مسئله باشد.»

پروکیت در ادامه پیام ایرینا بوکووا را قرائت کرد که بخشی از آمده بود: روز جهانی صلح که آن را هر سال در تاریخ 21 سپتامبر گرامی می داریم ، امسال به آموزش صلح اختصاص یافته است. این پیام نشانگر ارزش هایی است که در زمان بنیان گذاری یونسکو مطرح بوده است. از آنجا که جنگ ها در اذهان زنان و مردان آغاز می شود، تدافعات صلح نیز باید ابتدا در اذهان زنان و مردان ساخته شود. آموزش ، بنیان و اساس هر گونه صلح پایدار است. آموزش نیرو محرکه تحقق آزادی و بردباری است. آموزش، جهالت و نبود تفاهم متقابل، یعنی عامل زایش خشونت از اختلاف نظرها را از میان می برد. به همین دلیل است که یونسکو به قدمی فرا تر از فقط آموزش مهارت های پایه خواندن و نوشتن می اندیشد و خواهان آموزش کیفی برای همگان است.

پس از آن، محمدرضا تقی پور مقدم، مدیر موزه صلح تهران، در پیامی تصریح کرد: امروز میلیون ها نفر هستند که از پیامدهای جنگ در رنج به سر می برند. باید با توجه به شعر جاودان سعدی ، «بنی آدم اعضای یک پیکرند، که در آفرینش ز یک گوهرند» ، بر شباهت ها به جای تفاوت ها ، بر دوستی ها به جای نفرت و بر گفت و گوها به جای جنگ توجه داشت.

در ادامه، کلیپی ساخته حبیب احمدزاده با موضوع دوستی بچه های ایرانی و عراقی، پخش شد که در آن عمو پورنگ و امیرمحمد به همراه جمعی از بچه های آبادان و خرمشهر ، به دیدار کودکان بصره و عراق و فاو در مرز ایران و عراق رفتند. آنان مراسمی روی رود اروند نیز برگزار کرده بودند. احمدزاده آرزو کرد در سال های آینده این مراسم با مشارکت کشورهای بیشتری برگزار شود.

سپس، گری لوئیس، نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، به زبان فارسی با حضار سلام و علیک کرد و از زحمات حوزه هنری و آقای مومنی شریف و آقای تقی پور تشکر کرد. او گفت این اولین جلسه ای است که در ایران در آن شرکت می کند.

لوئیس بیان داشت: 70 سال از تاسیس سازمان ملل متحد می گذرد و در این دوران ما مدام در حال جنگ بوده ایم. صلح از طریق وسائل جنگی شکل نمی گیرد. بمباران های هیروشیما و حلبچه و سردشت را نمی توان از یاد برد. باید با کشف دلایل واقعی بروز جنگ سعی در از بین بردن آن داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به معضل فقر در تمام جهان، مشکلات ناشی از این مقوله را بحرانی قلمداد کرد و در بخشی از صحبت های خود ماجرای دختری پاکستانی را تعریف کرد که به جرم اعلام نارضایتی به خاطر محرومیت اش از تحصیل، مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. لوئیس توضیح داد که این دختر در شب 16 سالگی خود در نیویورک سخنرانی کرده و از معلم و کتاب و قلم با عنوان عناصر تغییر دهنده زندگی، یاد کرده است.

در بخش پایانی مراسم و قبل از اکران فیلم «تاج محل»، دانش اقباشاوی کارگردان این فیلم متنی را قرائت کرد در بخشی از آن آمده بود: خرسندم «تاج محل» در مراسمی به نمایش در می آید که مسمی به صلح است. همچنین مفتخرم که این فیلم بازتاب دهنده باورها، اندیشه و عملکرد مردمانی است جنگ دیده ولی مقاوم، رنج دیده ولی مهربان، تحریم شده ولی سخاوت مند. «تاج محل» روایت زندگی انسان هایی است مرزنشین، در هزار کیلومتری جنوب غربی پایتخت ایران، یعنی آبادان. مردمی متمدن که در 1980 تمدن شان مورد تهاجم قرار گرفت و این هجوم هشت ساله، آغشته به انواع سلاح ها، تاکتیک ها و اندیشه های کشتار جمعی بود، اما کیست که نداند در مدرسه انسانیت، فشارها و مشکلات و آسیب ها اصالت ندارند و تنها این خود انسانیت است که اصالت می بخشد به دروس آن مدرسه عشق. «تاج محل» قرار است درباره صلح و عدالت حرف بزند و لازم به یادآوری نیست که صلح بدون عدالت به مثابه هوای بدون اکسیژن است. من یقین دارم هیچ انسان عاقلی هوا را بدون اکسیژن درک نخواهد کرد.

در بخشی از این مراسم برندگان مسابقه داستان نویسی 55 کلمه‌ای با موضوع صلح معرفی شدند و به آنان گواهی اهدا شد. حمیدفرخ نژاد نیز از چهره های حاضر در این مراسم بود که با اشتیاق به تماشای فیلم نیز نشست.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها