امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5689
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 147
 به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اردن، اردن بخشى از نیازهاى سالیانه خود را از طریق دریافت کمک‌هاى خارجى و ...

 به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اردن، اردن بخشى از نیازهاى سالیانه خود را از طریق دریافت کمک‌هاى خارجى و عمدتا از طرف کشورهاى غربى تامین مى‌کند. از این زاویه که حفظ ثبات و امنیت کشور اردن که براى اردنى‌ها بسیار اهمیت دارد، این کشور را در جهت کاهش تنش با کشورهاى همجوار و منطقه سوق داده است تا از این طریق بتواند به شکلى ظرفیت‌هاى منطقه اى خود را افزایش دهد. بنابراین گسترش روابط با جمهورى اسلامى ایران براى اردن اهمیت دارد.

اردن به لحاظ بلوک‌بندى هاى سیاسى در محور غرب قرار دارد، ولى در عین حال به دلیل شرایط داخلى و نوع مدیریت حاکم بر این کشور، توازن و ایجاد بالانس را در روابط سیاسى خود با کشورهاى همسایه و به خصوص با کشورهاى حامى مقاومت در دستور کار خود داشته و از این رو رابطه با ایران براى اردن اهمیت دارد. ضمن اینکه موضوع عراق و همکارى با جمهورى اسلامى ایران در واقع براى اردن حیاتى است.

نکته دیگرى که باید به آن اشاره کرد این است که همه دولتمردان اردنى به اهمیت رابطه با ایران به عنوان یک کشور مهم در منطقه واقف هستند.

تاریخ روابط ایران و اردن

ایران و اردن دارای روابط تاریخی هستند. شروع روابط رسمی ایران با این سرزمین به دوران حکومت عثمانی باز می‌گردد که ایران در شام نمایندگی کنسولی داشت‌. بعد از سلطه انگلیسی‌ها بر اردن و فلسطین‌، ایران در بیت المقدس کنسولگری دایر کرد.

پس از استقلال شرق اردن‌، دولت ایران این کشور را به رسمت شناخت‌ و در سال 1950 میلادی سفارت ایران در امان و متقابلا سفارت اردن در تهران تأسیس شد تا سال بعد از آن با سفر شاه مخلوع ایران به اردن، روابط دو کشور توسعه و گسترش بیشتری یابد.

روابط ایران و اردن تا پیروزی انقلاب اسلامی

از این زمان به بعد، تا پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، روابط بسیار صمیمانه‌ای میان دربارهای دو کشور برقرار بود. روابط سیاسی میان دو حکومت ایران و اردن‌، در تمام این مدت عمدتا در مناسبات میان دربارهای سلطنتی دو کشور تبلور یافته بود و در خلال دیدارهای خصوصی سران دو رژیم تعیین و تدبیر می‌شد. ملک حسین، پادشاه اردن از سال 1959 تا سال 1978 میلادی 11 بار به ایران مسافرت کرد.

روابط ایران و اردن پس از پیروزی انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران‌، دولت اردن‌، دولت جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت و ملک حسین در سال 1978 طی پیامی پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت و در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران‌، هیئت ده نفره‌ای از شخصیت‌های برجسته علمی آن کشور به ریاست وزیر اوقاف و امور مقدسات اردن در ایران حضور یافت.

روابط ایران و اردن پس از جنگ تحمیلی

دولت اردن اگرچه به ظاهر خشنودی خود را از انقلاب اسلامی اعلام می‌کرد‌، اما در واقع از صدور انقلاب اسلامی و احتمال گسترش آن نگران بود. در سال 1980 «حافظ اسد»، رئیس جمهور فقید سوریه، اردن را به حمایت از جماعت اخوان المسلمین برای براندازی نظام سوریه متهم کرد و صف‌آرایی نظامی دو کشور در مرزهای مشترک‌، تیرگی روابط را تا حد برخورد مسلحانه پیش برد. روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران با سوریه‌، تیرگی روابط اردن و سوریه و روی آوردن اردن به سوی عراق‌، از عواملی بود که به دنبال شروع جنگ تحمیلی‌، قطع روابط دو کشور ایران و اردن را به دنبال داشت‌.

بعد از کنفرانس سران کشورهای عربی در بغداد و تونس‌، روابط بین عراق و اردن روز به روز نزدیکتر و عمیق‌تر شد و ملک حسین آشکارا به نفع عراق و علیه ایران موضع‌گیری کرد و با کمک‌های سیاسی‌، اقتصادی و نظامی فراوان‌، حمایت خود را از عراق تداوم بخشید. در طول جنگ هشت ساله بین ایران و عراق‌، تنها سیستم حمل و نقل به عراق از طریق اردن صورت می‌گرفت‌. در این چارچوب‌، شبکه حمل و نقل وسیعی بین دو کشور ایجاد شد و بندر «عقبه» برای حمل و نقل سلاح و تجهیزات نظامی سبک و سنگین در اختیار عراق قرار گرفت‌. به علاوه دولت اردن نیروهای نظامی خود را نیز برای سرکوبی مردم مسلمان عراق و شرکت در جنگ علیه ایران‌، به عراق گسیل داشت و ملک حسین در نطقی گفت که «اگر ضرورت ایجاب کند، نیروهای بیشتری را به عراق اعزام خواهد کرد».

روابط ایران و اردن پس از مرگ ملک حسین و پس از پایان جنگ

روابط اردن با جمهوری اسلامی ایران پس از مرگ ملک حسین در سال 1998 میلادی تغییر قابل ملاحظه‌ای نکرد و همان روند گذشته در دوره ملک عبدالله دوم شاه کنونی اردن نیز پی گرفته شد.

روابط اردن با تهران در سال‌های پس از پایان جنگ 8 ساله عراق علیه جمهوری اسلامی ایران اگر اندکی بهبود یافت، اما در میان دو عامل متعارض به نحوی می‌توان گفت که در موضعی سرگردان بود‌. اول: علاقه مقامات اردنی به گسترش رابطه با تهران و دوم: اصرار آمریکا به فاصله گرفتن اردن از جمهوری اسلامی ایران. همین موجب شده تا مقامات اردنی نیز همواره تلاش کنند تا در مناسبات مستقل خود با ایران‌، هردو رویکرد را مد نظر داشته باشند.

رابطه ایران و اردن پس از آغاز بحران سوریه

آغاز بحران سوریه بسیاری از محاسبات برای بازگشت روابط بین دو کشور ایران و اردن را بهم ریخت. اگرچه کشور اردن در ابتدای بحران سوریه تلاش کرد موضع بی‌طرفانه‌ای را در قبال حوادث جاری در سوریه اتخاذ کند و از درگیر شدن در بحران این کشور به عنوان مهمترین هم پیمان منطقه‌ای ایران اجتناب کند.

اما اردن نتوانست به این موضع خود در برابر بحران سوریه ادامه دهد و آن را حفظ کند. فشارهای سعودی و آمریکایی و وعده کمک‌های مالی به امان که با مشکلات اقتصادی و اعتراض‌های مردمی مستمر در خصوص وضعیت معیشتی و تورم و بیکاری در این کشور مواجه است و موجب سقوط و تشکیل چندین کابینه طی دو سال گذشته در اردن شده و مهمتر از همه بیم پادشاه این کشور از ورود انقلاب‌های عربی به این کشور موجب شد تا در ماه‌های اخیر اردن تسلیم خواسته‌های آمریکایی – سعودی شود و علاوه بر اینکه مرزهای مشترک خود با سوریه را به روی نقل و انتقال افراد مسلح و تسلیحات نظامی برای تروریست‌ها در سوریه بگشاید، پایگاه‌هایی را نیز برای آموزش عناصر مسلح سوری و غیر سوری زیر نظر کارشناسان نظامی آمریکایی و اسرائیلی و سعودی دایر کند و به نحوی به ترکیه دوم در بحران سوریه تبدیل شود.

 البته اخیرا مواضع اردن « متوازن» شده  و دو کشور ایران و اردن در این باره با مشورت و رایزنی هم می توانند راهی برای برون رفت از بحران جاری در سوریه بیابند زیرا پیامدهای گسترش این بحران و دخالت طرف های منطقه بیش از بیش بر کشورهای همسایه سوریه و منطقه تاثیر خواهد گذاشت بخصوص اینکه با توجه به همسایگی این کشور با سوریه سیل از آوراگان را در این کشور شاهد خواهیم بود که این امر بار سنگینی را بر دوش ملت و دولت اردن گذاشته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها