امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56890
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برنامه «دیروز،امروز، فردا» پنجشنبه شب با حضور حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برنامه «دیروز،امروز، فردا» پنجشنبه شب با حضور حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با موضوع جزئیات جلسه مشترک مجلس و دولت به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انصاری در ابتدای برنامه درباره نامه تقدیر نمایندگان مجلس از مواضع رئیس جمهور در نیویورک گفت: از نمایندگان محترم تشکر می‌کنم که با جدیت و علاقه سفر آقای رئیس جمهور را تعقیب می‌کردند. در چند روزی که رئیس جمهور در سفر بود، نمایندگان بسیار کنجکاو و علاقمند بودند که این سفر با موفقیت همراه باشد.

وی افزود:‌ بیانیه نمایندگان نشان می‌دهد در مسائل کلان ملی بین مجلس و دولت همدلی و وفاق برقرار است. البته ممکن است در برخی جزئیات دیدگاه‌هایی مطرح باشد. در جلسه مشترکی که بین دولت و مجلس برقرار بود؛ آقای رئیس‌جمهور گزارش جامعی از سفر خود ارائه داد و واکنش‌های مثبت نمایندگان نشان داد که اکثریت مجلس از دستاوردهای این سفر و مواضع هوشمندانه ریاست جمهوری رضایت داشتند، بخش عمده‌ای از صحبت‌های رئیس مجلس در این جلسه تقدیر از دستاوردها و مواضع اتخاذ شده در این سفر بود.

حجت‌الاسلام ابوترابی نیز یادآور شد: من سخنان آقای اوباما را به دقت مرور کردم، وی در سخنرانی که قبل از سخنرانی رئیس جمهور داشت، 25 بار از کلمه ایران استفاده کرد و بیش از چند بار نام جمهوری اسلامی و نام رئیس‌جمهور را برد و از مقام معظم رهبری و فتوای ایشان تجلیل کرد.

وی ادامه داد: در فرازهایی از این صحبت به مسائل مهمی در رابطه با مساله ایران اشاره کردند. ایشان صراحتاً به دو موضوع اساسی اشاره کردند که هر دو موضوع هم در حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا بود. اولین موضوع، برنامه هسته‌ای ایران بود. ایشان می گوید حل این مساله (موضوع هسته ای ایران)، تاثیر مثبت و عمیقی بر تمامی خاورمیانه و شمال آفریقا به جا خواهد گذاشت. از طرف دیگر به چالش هایی که دنیا با آن روبه روست اشاره کردند.

نایب رئیس‌مجلس افزود:‌ امروز جامعه جهانی با مسائل و چالش‌های کلیدی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و نظامی روبه روست که آقای اوباما در سخنرانی خود در سازمان ملل به آن اشاره کرد، آمریکایی ها اذعان دارند که اگر در افغانستان موفقیتی حاصل شده، به دلیل کمک‌های ایران بوده است؛ آمریکا امروز برای برون رفت از این مشکلات و بحران ها، به حل مسائل خود با ایران نیازمند است.

وی تأکید کرد: ایران از نظر تورم بالاترین سطح تورم را در دوران گذشته تجربه کرده تحریم‌ها به تعبیر آمریکا و متحدینش تحریم‌های فلج کننده‌ای بود، مشکلات و تنش‌هایی که بعد از انتخابات 88 به وجود آمد یکی دیگر از مشکلاتی بود که در این بین برای ایران به وجود. پیام این مسائل این بود که جمهوری اسلامی در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری با چالش های درونی و برونی روبه روست؛ به همین دلیل آنها اصلاً حاضر نبودند حتی با ما گفت‌وگو کنند.

وی یادآور شد: آنها منتظر بودند ما با یک چالش جدی مواجه شویم که علاوه بر مشکلات قبلی با انتخابات کم رمق روبه رو شویم و در آن شرایط با ما صحبت کنند اما امروز آنها با کشوری روبه‌رو هستند که با مدیریت رهبری و همراهی نیروهای نظام، در مقدرترین حالت ممکن قرار دارد.

وی ادامه داد: امروز ایران به یک وفاق سیاسی عالی دست به پیدا کرده است. به نظرم دستگاه دیپلماسی و رئیس‌جمهور توانستند از ظرفیت خلق شده در نظام که به اقتدار سیاسی، اقلیمی، امنیتی و... تکیه دارد خوب استفاده کنند.

ابوترابی همچنین اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب در آغاز سال در مشهد سخنرانی کردند و شرایط مذاکره با آمریکا را تشریح کردند؛ ایشان گفتند که به این مذاکرات خوش‌بین نیستم و آمریکا را در موضع حل چالش از راه مذاکره نمی‌بینم و بعد فرمودند با توجه به درخواست های آمریکا و نامه های رسیده از سوی طرف مقابل برای مذاکره، در چهارچوب خطوط قرمز، منعی برای مذاکره نمی‌بینم.

نائب رئیس مجلس گفت: یکی از خطوط قرمز ما که رئیس جمهوری و مسئولین دستگاه دیپلماسی هم به آن تاکید کرد موضوع غنی‌سازی اورانیوم در داخل کشور است که آن را حق مشروع خود می‌دانیم؛ در این حوزه البته ممکن است حواشی هم وجود داشته باشد اما چهارچوب حرکت در اوج کارآمدی ایفای نقش به انجام رسیده است.

انصاری در بخش دیگری از برنامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طی این 34 سال با چالش‌هایی در عرصه جهانی مواجه بوده است. شرایط اقتداری که به وجود آمده به شکلی است که هم می توان از آن استفاده کرد و هم می‌توان آن را هدر داد. مهم این است که فرصت‌ها را بشناسیم و به درستی از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد:‌ حماسه سیاسی که اتفاق افتاد مرزهای ایران را درنوردیده و ذهنیت جامعه جهانی را نسبت به ایران تصحیح کرده است. اقبال مردمی، رسانه‌ای و مقامات کشورهای مختلف و همچنین ادبیات دیپلماسی ایشان و تیم ایشان و... در سفری که رئیس‌جمهور به سازمان ملل داشتند،  موید این موضوع است. رئیس جمهور با ادبیات مناسب که برای دنیا قابل درک و اعتماد باشد توانستند به قول دبیر کل سازمان ملل به ستاره این اجلاس تبدیل شوند. فضای رسانه ای آمریکا برای چند روز به طور کامل در اختیار ایران بود.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور توانست پیام صلح، آشتی، حاکمیت خرد و عقل  و... را به دنیا منتقل کنند و این ذهنیت را که ایران به دنبال برد- باخت است را شکستند و نشان دادند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال بازی برد- برد است. در این عمل اولین گام شکستن تحریم‌ها محقق شد، تا پیش از این مقامات اروپایی ملاقات و دیدار با مقامات ایرانی را به نوعی تحریم کرده بودند اما در این سفر جناب آقای روحانی 18 ملاقات با سران شرکت کننده اروپایی در این اجلاس داشتند. انتخابات ما فضای جامعه جهانی را تغییر داده است. همانطور که در سیما تک تک ملت ایران امید ونشاط موج می زند، همین موج نشاط و امید در جامعه بین الملل هم به وجود آمده است.

انصاری همچنین گفت: انتظاری که در آستانه سفر آقای رئیس جمهور به آمریکا به وجود آمد، انتظار حل مشکلات، برداشته شدن دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا بود. آقای روحانی به دلیل مصالح که داشتند از جمله عدم وجود فرصت کافی برای برنامه ریزی دیدار با رئیس جمهور آمریکا وجود نداشت، به درخواست دیدار با رئیس جمهور آمریکا پاسخ مثبت ندادند؛ صهیونیست‌ها از این سفر و مواضع آقای روحانی به شدت عصبانی بودند و این موضوع را به جامعه آمریکا القا کرده بودند که ایران در صدد آمریکایی هاست که آقای روحانی در سخنرانی های خود در نیویورک اعلام کردند که ایران هیچ وقت به دنبال تحقیر هیچ دولت و ملتی، از جمله آمریکا نیست.

معاون پارلمانی روحانی گفت: گام اول رئیس‌جمهوری متین، عزت‌مندانه و مقتدرانه بود. اقتدار در این است که ملت مظلوم ایران و انقلاب با قدرت منطق بتواند خودش را مطرح و از حقوق خود دفاع کند. اقتدار در این سفر خودش را در قالب منطق متین و سیمای صلح طلب جمهوری اسلامی نشان داد.

وی افزود: وزیر امور خارجه با تیم مذاکره هسته‌ای خود در حال فعالیت هستند. باید فضای مثبت و اعتماد نسبی که به وجود آمده را رها نکنیم و تسلیم جوسازی‌های صهیونیست‌ها نشویم. در داخل کشور هم دولت برنامه ریزی‌های میان مدت و کوتاه مدتی را برای رفع تنگناهای معیشتی مردم در نظر دارد. در این 45 روز مصوبات زیاد کارگشایی در این زمینه وجود داشته است. در این فاصله لایحه اصلاحیه بودجه به مجلس ارائه شده است. مجلس در این میان همکاری خوبی داشته البته اگر مجلس دو فوریت این اصلاحیه را تصویب می کرد بهتر بود.

انصاری همچنین اظهارداشت: بودجه سال 210 هزار میلیارد تومان است این در حالی است که منابع تامین بودجه بیش از 150 هزار میلیارد تومان نیست، این یعنی بودجه غیرواقعی بسته شده است. دولت برای تنظیم درآمدها و هزینه‌ها به صورت مرتب و در سطوح مختلف جلسات مختلفی را برگزار می‌کند تا به نتیجه مطلوبی در این زمینه برسد. پرداخت یارانه ها در اولویت دولت است اما باید در نوع پرداخت ها تغییراتی انجام شود. در نهایت دولت تمام تلاش خود را به کار بسته تا کشور را از این رکود تورمی و بازار را از فضای التهاب خارج نماید.

وی با اشاره به مواضع مثبت مجلس گفت: این مواضع مثبت نقش زیادی در حفظ اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در دنیا دارد. اگر در دنیا این حس به وجود بیاید که در مسائل کلان هیچ مشکلی بین ارکان نظام وجود ندارد و هم افزایی قوا وجود دارد، برگ برنده در دست ما خواهد بود و آن ها با ما راحت تر راه خواهند آمد.

ابوترابی‌فرد در مورد اصلاحیه بودجه سال 92 ادامه داد: ما باید نقاطی که دشمن بر آن تکیه کرده که همان تحریم اقتصادی و ایجاد فشار بر سیستم بانکی و مالی کشور است. وقتی نمی‌توانند در عرصه منازعه سیاسی با جمهوری اسلامی به اهداف خود برسند، وارد تحریم‌های اقتصادی می‌شوند که این موضوع نشان دهنده اقتدار سیاسی ماست. یکی از نقاط قوت دولت یازدهم این است که هشت نفر از مجموعه دولت سوابق طولانی حضور در نهاد قانون گذاری را دارند، این موضوع ظرفیتی را برای رسیدن به فهم صحیح و مشترک از مسائل کشور به وجود آورده است. اقتصاد ما متکی بر درآمدهای نفتی بوده که این اقتصاد باید متحول شود.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم با یک برنامه ده ساله به راحتی می توان تمام منابع حاصل از فروش نفت را به صندوق توسعه ملی واریز کرد  مجلس و دولت باید در این ریل حرکت کنند و از فرصت تحریم برای برون رفت از تهدید اقتصاد مبتنی بر درآمدهای نفتی استفاده کنیم. این نگاه، باید نگاه مشترک مجلس و دولت باشد.

ابوترابی گفت: متاسفانه نگاه به بودجه نفتی باعث شده هزینه های جاری کشور در سال 1391 به نزدیک 100 هزار میلیارد برسد که این رقم در بودجه 92 بیش از 30 درصد افزایش پیدا کرده است. دولت و مجلس باید برای کاهش و مدیریت هزینه های جاری و افزایش بهره وری در نظام به یک نگاه مشترک برسند. ما باید بودجه سال 93 را با همکاری مشترک مجلس و دولت، با نگاه درست به منابع و هزینه ها تنظیم کنیم.

وی همچنین گفت: خوشبختانه معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور لایحه متمم بودجه را به صورت دو فوریتی مطرح نکردند، این کار زمان بر است و باید در مجلس تحلیل و بررسی شود. بودجه به صورت عادی در دستور کار کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفت تا به آن پرداخت شود و در نهایت به تصمیم درست و قابل دفاع رسید.

ابوترابی‌فرد با اشاره به تصویب کلیات لایحه متمم بودجه 92 اظهار داشت: در سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری که در برنامه پنجم توسعه هم لحاظ شد پیش بینی شده بود که حداقل 20 و حداکثر 25 درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز شود؛ برای بودجه سال 93 پیش بینی شده بود حدود 26 درصد از فروش نفت و فرآورده های آن به صندوق توسعه ملی واریز شود. دولت با توجه به کسری منابع پیش‌بینی کردند که این در آمدها به 20 درصد برسد و 6 درصد باقی به دولت واگذار شود که مجلس با کلیت این موضوع موافق است اما در جزئیات هنوز به تصمیم نهایی نرسیده است.

وی ادامه داد: این 6 درصد معادل 6 هزار و 700 میلیارد تومان است، نگاه اولیه کمیسیون بودجه این است که این مبلغ به صورت کلی به دولت واگذار نشود که آن را هزینه کند؛ یکی از نظرات کمیسیون این است که این منابع برای افزایش اعتبارات بانک‌های دولتی در نظر گرفته شود و از آن برای ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری استفاده شود تا از این طریق به بخش خصوصی کمک شود. دولت نباید متصدی پروژه های عمرانی باشد. این درآمدهای نفتی است که اجازه نداده بخش خصوصی در این حوزه فعالیت داشته باشد.

انصاری در بخش دیگری از برنامه دیروز،امروز،فردا گفت: سعی دولت بر این است بودجه 93 را در موعد قانونی به مجلس تقدیم کند. بودجه سال 92 چهار ماه از زمان خود را از دست که این برای کشور قابل قبول نبود. ما تلاش می کنیم  لایحه بودجه 93 را در زمان معین ارائه کند.

وی اظهار داشت: یکی از پیشنهادات این بود که متخصصین اقتصادی مجلس و دولت جلسات مشترکی با هم داشته باشند تا به فهم درستی از وضعیت درستی از کشور برسند تا در نهایت به راه حل های درستی برسند. بودجه جاری کشور که بر اساس سیاست‌های کلی نظام باید به سمت سرمایه گذاری های مولد و سازنده برود و وابستگی آن به منابع نفت کم شود، متاسفانه در این مسیر حرکت نکرده است. چیزی که از چاه نفت و منابع گاز به دست می آید به طور کلی هزینه کشور می شود که این یک فاجعه و مصیبت برای اقتصاد کشور است.

انصاری گفت: چند صد هزار میلیارد تومان از طرح های ناتمام و کلنگ خورده روی دست دولت است. در واقع دولت کارش را در شرایطی آغاز کرده است که دولت امکان تخصیص بودجه به طرح های عمرانی ندارد. با این شرایط دولت نزدیک به 30 سال فرصت نیاز دارد که طرح های ناتمام را به پایان برسد. یک زمانی از تعداد مصوبات و تعداد کلنگ هایی که به زمین زده می شد مشعوف بودند اما به این که آیا اعتباری برای این کارها در نظر گرفته شده یا نه فکر نمی کردند.

وی ادامه داد: باید برای این پروژه ها و طرح ها باید اولویت بندی شود. برخی از این طرح ها و مصوبات برخلاف مصالح نظام بوده است و جا داشت اصلاً آغاز نشود. با کمک مجلس باید به مکانیزمی برای پیدا کردن راهکار در این زمینه برسیم تا بخشی از بودجه آزاد شود و در زمینه های دیگر صرف شود.

انصاری افزود: هدفمندی یارانه‌ها چیزی است که همه به آن معتقدند و باید انجام شود. یکی از هدف های هدفمندی این بود که برای بازتولید ثروت سرمایه گذاری شود. در نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها قطعاً کارهای خلاف قانون انجام شده و متاسفانه در جهت عکس اهداف این قانون حرکت شده است. اگر پرداخت نقدی یارانه ها بخواهد ادامه پیدا کند، باید در مورد تامین منابع صحبت شود. ما در مسائل کلان مثل اصلاح فاز اول هدفمند کردن یارانه ها باید به تفاهم مشترکی با مجلس برسیم که به شخصه به این تفاهم امیدوارم و این عزم را در مجلس می بینم.

ابوترابی‌فرد هم در مورد موضوع هدفمندی یارانه ها گفت: قانون هدفمندی یارانه های یکی از مترقی‌ترین قوانین مصوب مجلس است و در عرصه اقتصاد هم مهمترین و اثر گذارترین قانون است. به نوبه خودم از دولت دهم برای ورود با شجاعت در عرصه اجرای این قانون تشکر می‌کنم اما ما باید قانون را به درستی اجرا می‌کردیم. در قانون این طور پیش بینی شده بود که 30 درصد از فروش درآمدهای نفتی برای حمایت از تولید صرف شود که این موضوع انجام نشد و منشاء ایجاد چالش در این عرصه شد. ما از دولت انتظار داریم دولت در لایحه بودجه سال آینده اجرای مراحل بعدی قانون هدفمندی را هم پیش بینی کنند.

وی در مورد نگاه مجلس به سه وزیر پیشنهادی دولت هم گفت: ما از دولت انتظار داریم که در این مورد به تعامل حداکثری با مجلس برسد تا وزرا با بالاترین رای به رای اعتماد مجلس برسند. در این راستا رایزنی هایی با دولت داشته و خواهیم داشتیم تا به نتیجه خوبی برسیم. در مورد استانداران هم وزیر کشور تعامل خوبی با نمایندگان مجلس دارند که تقاضای ما این است که این تعامل بیشتر شود تا بتوانیم به نتایج خوبی برسیم.

انصاری هم در پایان برنامه گفت: انشاالله بعد از هفته تعطیلی مجلس وزرا معرفی خواهند شد. آقای رئیس جمهور مشغول بررسی هستند و در نهایت بهترین گزینه ها را برای تصدی سه وزارتخانه باقی مانده معرفی خواهند کرد. در مورد استانداران هم باید بگویم که در دولت آقای هاشمی،آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد مرسوم نبود که برای تعیین استانداران از نمایندگان استعلام شود. وزیر کشور سعی می کند نظرات نمایندگان را بگیرد اما استانداران در برابر دولت پاسخگو هستند و نمایندگان باید این موضوع را بپذیرند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها