امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5693
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، حسن برزیده کارگردان سریال «دولت مخفی» در نشست اقتباس ادبی در سینما که روز گذشته در غرفه سوره مهر برگزار شد در خصوص ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، حسن برزیده کارگردان سریال «دولت مخفی» در نشست اقتباس ادبی در سینما که روز گذشته در غرفه سوره مهر برگزار شد در خصوص ویژگی‌های یک اثر ادبی برای تبدیل شدن به یک اثر سینمایی گفت: قبل از تولد سینما در غرب ادبیات متولد شد و حتی بسیاری از آثار ادبی الهام بخش سینما بوده اند اما در ایران هیچ‌گاه این اتفاق نیفتاده است و در شروع کار سینما ادبیات نمایشی نداشتیم.

برزیده افزود: طبق عادت فیلمنامه ای که برای سینما نوشته می شود، بیشتر براساس الهام سینما است. ما به آن معنا ادبیات نمایشی نداشتیم. البته آثار ادبی که می توانند به سینمایی تبدیل شوند بسیارند و کتاب «دا» از جمله این آثار است و این قابلیت را دارد.

این کارگردان عنوان کرد: می خواستم فیلمنامه خاطرات عزت شاهی را کار کنم اما فیلمنامه آن ضعیف و حاصل تخیلات نویسنده بود و به همین دلیل انصراف دادم. خواندن این کتاب ها جدا از اینکه شخصیت محوری کتاب ها را منتشر می کنند می توانند یک فیلم سینمایی و سریال باشند.

برزیده خاطرنشان کرد: همچنان در زمینه ادبیات برای تبدیل به فیلمنامه مشکل داریم. بسیار مهم است که نویسنده ای که قصه ای را به نگارش در می آورد، فیلمنامه ای جذاب بنویسد.

کارگردان «دکل» در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار داشت: اقتصاد در کشورهای دیگر یک پروسه است که اقتصاد هنر نیز زیر مجموعه آن قرار می‌گیرد و خیلی وقت‌ها آنقدر مردم آن کتاب‌ها را خوانده‌اند که منتظر فیلم‌شدنشان هستند و بعد از آن فیلمی که ساخته می‌شود قطعا مخاطبین بیشتری دارد و صرفه اقتصاد هنر هم خواهد بود. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها