امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56936
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 89
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: کتاب «قطار شبانه لیسبون» نوشته پاسکال مرسیه که با ترجمه مهشید میرمعزی چندی است توسط ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: کتاب «قطار شبانه لیسبون» نوشته پاسکال مرسیه که با ترجمه مهشید میرمعزی چندی است توسط انتشارات افق وارد بازار کتاب شده است، روایت متفاوتی دارد از فراز و فرودهای یک معلم و یک زبان شناس؛ با همه ریزه کاری ها و علاقه‌های خاصی که او به شغلش دارد. با همه دقت نظرها و وسواس‌های او روی زبان. قهرمان قصه ریموند گریگوریوس است که دانش آموزانش او را موندوس می‌نامند.

کسی که در ذهنش زندگی می‌کند و به دنیایی کهن تعلق دارد. او 30 سال است که در دبیرستانی در برن تدریس می‌کند و حتی یک روز هم غیبت نداشته است. یکی از نسل کارمندان وظیفه‌شناس. او خودش می‌گوید که «قابل اعتمادترین و وظیفه‌شناس‌ترین» معلم دبیرستان است، و همان‌دم در ادامه می‌افزاید: «و البته کسالت‌آورترین‌شان.»

در نظم زندگی‌ گریگوریوس ممکن نبود خللی وارد شود، او بی عیب و نقص و مثل ساعت زندگی می‌کند در تدریس زبان‌های یونانی و لاتین و عبری حتی یک اشتباه هم ندارد،‌ اما تنها است و گرفتار یک زندگی تکراری.

اما زندگی او یک روز کاملا از این رو به آن رو می‌شود. تصویر این تحول کاملا سینمایی است. او زنی را روی پلی می‌بیند که کاغذی را می‌خواند و با خشم و ناراحتی مچاله می‌کند. حدس می‌زند قصد خودکشی دارد. کاغذ‌های گریگوریوس روی زمین می ریزد، زن می‌آید یک شماره تلفن روی پیشانی او می‌نویسد و پس از چند دقیقه‌ای که با او به مدرسه می‌آید، می‌رود و دیگر اثری از او نیست و این پایان ماجرای تحول قهرمان قصه است که اصل ماجرا را رقم می‌زند. او به دنبال یک حس موهوم و ناشناخته می‌رود. به دنبال آموختن زبان پرتغالی که زن به آن تکلم می‌کرد. به کتابفروشی شهر می‌رود و کتابی به زبان پرتغالی از کتابفروش هدیه می‌گیرد که در جای جای سفری که در ادامه زندگی‌اش در راه دارد، تکه‌هایی از آن را می‌خواند و ترجمه می‌کند.

این کتاب درباره زندگی است و او در تمام این مدت زندگی خودش را مرور می‌کند که چه‌ها نداشته است و همه‌اش به خاطر دیگران زندگی کرده است. بعد تصمیم می‌گیرد همه چیز را رها کند و از نظرها پنهان می‌شود. او خودش را مخفی می‌کند تا دانش آموزانش و مدیر مدرسه او را پیدا نکنند و بعد سوار بر قطار لیسبون به پرتغال می‌رود و ماجرا ادامه پیدا می‌کند.

این کتاب که روایت‌های درونی یک انسان بسیار درون گرا با روحیات بسیار خاص است، در سال 2004 منتشر شد و تاکنون به 15 زبان دنیا ترجمه شده است و چندین جایزه را نیز برای نویسنده‌اش به ارمغان آورده است. البته پاسکال مرسیه نام مستعار نویسنده کتاب است و نام اصلی این نویسنده پتر ببری است. پیش از این از این نویسنده کتاب‌های «سکوت پرلمان»، «متخصص کوک پیانو» و «حرفه آزادی» منتشر شده است البته کتاب اخیر این نویسنده یعنی قطار شبانه لیسبون با استقبال بیشتر منتقدان کتاب در غرب مواجه شده و هم اینک فیلمی نیز از روی ماجرای این کتاب در حال ساخت است.

ماجرای نوشتن کتاب هم به گفته نویسنده‌اش عجیب است. او با همسرش به ونیز سفر می‌کند و در یک شب مه آلود دستی دستکش پوش را می‌بیند که شیشه کافه را پاک می‌کند و همین دست خاطره‌هایی را در او زنده می‌کند و به یاد کتاب نویسنده دیگری به نام سرخه می‌افتد. آقای نویسنده آن کتاب را مرور می‌کند و احساس می‌کند که برق از بدنش گذشته است و باید قصه قطار شبانه لیسبون را بنویسد.
در قسمتی از کتاب می‌خوانیم:

«اول از هرچیز به صندلی پشت میز تحریر دست کشید که محل نشست روی آن گرد، پشتی آن برجسته و هماهنگ با صندلی‌های دیگر سالن بود. به صورت کج پشت میز تحریر قرار داشت. گویی یک نفر با عجله آن را به عقب زده و از جا برخاسته است. گریگوریوس ناخودآگاه منتظر بود که آدریانا آن را صاف کند و تازه پس از این ملایمت و بدون اینکه تغییری در وضعیت صندلی بدهد، به تمام زوایای آن دست کشید، گریگوریوس فهمید وضعیت صندلی درست به همان حالت بود که آمادئو آن را سی سال پیش قرار داده بود. یعنی در حالتی که به هیچ وجه نباید تغییر داده می‌شد. گویی یک نفر با تکبر تلاش می‌کند گذشته را از تغییر ناپذیری خود جدا کند یا قوانین طبیعت را بر هم بریزد...»

به هر حال این قصه پر است از تصویرهای جزئی و ریز، بیان درونیات قهرمان ماجرا به صورت عمیق و موشکافانه و توصیف‌های لحظه به لحظه و کامل از تمام ماجرا. بنابراین این رمان ممکن است برای کسانی که انتظار پیشرفت سریع ماجرا و ماجرا محور بودن رمان را دارند، کمی خسته کننده باشد و برعکس کسانی که از توصیف‌های دقیق و جزئی لذت می‌برند، این کتاب را بیشتر دوست خواهند داشت.

انتشارات افق «کتاب قطار شبانه لیسبون» را در 496 صفحه با قیمت 22هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار