امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 56944
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، موید حسینی صدر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آزادسازی نرخ‌های بلیت ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، موید حسینی صدر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آزادسازی نرخ‌های بلیت هواپیما اظهار داشت: تصور عامه مردم این است که چون به بلیت یارانه اختصاص می‌یابد، با اجرای آزادسازی یارانه‌ها قطع شده و نرخ‌ها افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: صنعت هواپیمایی با وجود هزینه‌های جانبی بالا و دریافت یارانه از دولت، خدمات چندان مناسبی ارائه نمی‌دهند.

حسینی تصریح کرد: اگر فضا رقابتی باشد، قیمت‌ها پایدار می‌شود، ممکن است ابتدا افزایش قیمتی داشته باشیم، اما باید این افزایش در فضای رقابتی کامل عملیاتی شود.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نرخ بلیت هواپیما بسته به نوع هواپیما، نوع صندلی، خدمات و از این قبیل تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: قطعاً پس از گذشت حدود یک سال، قیمت بلیت به نرخ‌های کنونی نزدیک می‌شود و حق انتخاب مشتری افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با آزادسازی نرخ بلیت با شرط‌هایی موافق هستیم، گفت: باید آزادسازی کاملاً اجرا شود و در فضای کاملاً رقابتی شرایط یکسان باشد.

حسینی صدر اضافه کرد: وقتی قرار است نرخ بلیت آزاد شود، باید فضای رقابتی فراهم باشد و نرخ‌ها آزاد شود، اما در حال حاضر تنوع قیمتی نداریم؛ یک ایرباس مدرن و یک بوئینگ ام دی فرسوده در مسیری مشخص نرخی یکسان دارند و این موجب شده است به سمت نوسازی ناوگان کمتر گام بردارد.

وی اظهار داشت: وقتی قرار است نرخ بلیت آزاد شود، باید همه شرایط فراهم باشد، هم‌اکنون در دنیا قیمت بلیت به زمان خرید بستگی دارد و کسانی که زودتر بلیت می‌خرند، نرخ‌های کمتری می‌پردازند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه کیفیت خدمات و نوع هواپیما در قیمت بلیت تأثیرگذار است، افزود: باید نرخ‌ها به نحوی باشد، تا سود معمول ایرلاین‌ها تأمین شود و مردم نیز زیان نبینند.

حسینی با تأکید بر اینکه آزادسازی نرخ باید با استدلال منطقی همراه باشد، گفت: آزادسازی را باید طوری اجرا کرد که مردم قدرت خرید داشته باشند.

وی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی برای شرکت‌های هواپیمایی در راستای مشتری‌مداری گفت: حداقل در شرایط فعلی که نرخ‌ها تکلیفی است، باید فرهنگ برخورد مناسب با مسافر جا بیفتد.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه دولت پیش‌نویس طرح آزادسازی را به مجلس ارائه دهد، گفت: هزینه‌های ایرلاین‌ها ارزی و ریالی است؛ هم‌اکنون 30 درصد قیمت ارز کاهش یافته، بنابراین در فضای فعلی انتظار افزایش قیمت نیست.

نماینده مردم خوی در مجلس تأکید کرد: برخی فرودگاه‌ها بهره‌وری پایینی دارند و با وجود هزینه بالا، کارایی کمی ارائه می‌دهند که این مورد باید برطرف شود.

وی افزود: دولت باید برای ایرلاین‌ها درآمدهای جانبی ایجاد کند تا آزادسازی نرخ‌ها به مسافر فشار چندانی وارد نکند.

وی اضافه کرد: از دید ما اشکالی ندارد که ایرلاین برای خود درآمدزایی کند، ما تحقیقی روی همین ایرلاین‌های داخلی انجام داده‌ایم که در یکی از آنها اعلام شده است که یک شرکت هواپیمایی تنها در بحث تغذیه، سالانه 80 میلیارد تومان پرت دارد.

وی گفت: در کل انتظار داریم، در شرایط فعلی، نرخ بلیت هواپیما افزایش نیابد.

حسینی با بیان اینکه به درآمد حمل بار و درآمد ترانزیت هواپیما در ایران توجهی نمی‌شود، گفت: دولت باید محل هزینه‌های اضافی تحمیلی پس از آزادسازی را حذف کند، اما مایل نیستیم در حال حاضر مجوز آزادسازی را صادر کنیم.

وی افزود: باید کل مصوبه آزادسازی و متنوع‌سازی با هم اجرا شود و این در شرایط فضای رقابتی سالم باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: در شرایط کنونی اگر نرخ‌های بلیت‌های هواپیما افزایش یابد، مردم توان پرداخت ندارند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها