امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57001
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 58
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، آمریکا و ژاپن درباره بازنگری و بررسی مجدد توافقنامه امنیتی دو کشور و شکل ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، آمریکا و ژاپن درباره بازنگری و بررسی مجدد توافقنامه امنیتی دو کشور و شکل گیری ساختار جدیدی برای آینده و متعادلتر کردن معاهده امنیتی توافق کردند.

براساس این گزارش، نشست کمیته امنیتی آمریکا-ژاپن معروف به نشست 2+2 روز گذشته در توکیو پایتخت ژاپن برگزار شد و دو طرف بعد از 16 سال بر بازنگری معاهده امنیتی میان دو کشور تاکید کردند.

در این نشست که «چاک هیگل» وزیر دفاع و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، «فومیو کیشیدا» وزیر خارجه و «اتسونوری اونودرا» وزیر دفاع ژاپن حضور داشتند دو طرف بعد از مذاکرات نتیجه گیری کردند که منافع دو کشور در صلح و ثبات منطقه‌ای است و از این رو نیاز به تعهدات جدید بین واشنگتن-توکیو و دیگر شرکای منطقه‌ای است.

کری و هگل در این نشست بر لزوم تقویت قابلیتهای مشترک میان آمریکا و ژاپن در زمینه فضا و فضای سایبری علاوه بر دیگر تجهیزات نظامی تاکید کردند.

کری تاکید کرد که آمریکا یک رادار TPY-2 دیگر در ایالت کیوتو به منظور افزایش توانایی واشنگتن برای حفاظت از قلمرو خود در برابر تهدیدات موشکی مستقر خواهد کرد.

همچنین ژاپن و آمریکا درباره استقرار هواپیماهای بدون سرنشین از سال 2014 و هواپیماهای نظارتی P-8 در خاک ژاپن توافق کردند. 

همکاری‌های دفاعی و امنیتی ژاپن در سال 1978 میان آمریکا و ژاپن تنظیم شد و بعد از پایان جنگ سرد در سال 1997 مورد بازنگری قرار گرفت. در نشست وزرای خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن طرفین توافق کردند که به دلیل تغییرات ژئوپلتیکی در منطقه و نیازهای جدید این معاهده مجددا مورد تجدید نظر قرار گیرد.

در زمینه تنش‌های ارضی ژاپن با کشورهای دیگر آمریکا تاکید کرد که طرف هیچ یک از کشورها را نخواهد گرفت و در این زمینه بی طرف می‌ماند. جان کری از همه طرفها خواست از اقداماتی که منجر به افزایش تنش می‌شود خودداری کنند و ابراز امیدواری کرد که این مشکلات از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو حل و فصل شود.

ژاپن بر سر مجموعه جزایر در دریای چین شرقی اختلاف ارضی دارد. این کشور با کره جنوبی نیز اختلافات دریایی دارد.

در نشست 2+2 همچنین مقرر شد که توافق سال 2009 درباره انتقال تفنگداران دریایی آمریکا از اوکیناوا به منطقه‌ای دیگر بازبینی مجدد صورت بگیرد.

آمریکا دارای بیش از 48 هزار نیروی نظامی در ژاپن است که بیشتر آنها در پایگاه هوایی فوتنما در اوکیناوا مستقر هستند.

ایالت اوکیناوا میزبان اغلب نیروهای نظامی آمریکا در ژاپن است و قرار است بخشی از این نیروها به پایگاه نظامیان آمریکا در خلیج گوام و بخشی دیگر به مناطق کم جمعیت تر ژاپن منتقل شوند اما این توافق هنوز به اجر درنیامده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها