امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57019
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 236
علیرضا محرابی رئیس موسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص ...

علیرضا محرابی رئیس موسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر یمن و ترور افراد عمدتاً رده بالای نظامی در این کشور و همچنین تشدید فعالیت القاعده گفت: در طول چند وقت گذشته حدود 70 مورد ترور انجام گرفت که عمده آن‌ها در شهر «الحوته» مرکز استان «الحجه» قرار داشت که نشانگر این نکته است که یک جریان در یمن تلاش دارد تا فضای امنیتی همواره سنگین باشد.

وی افزود: یمن ساختاری دو پارچه دارد، یمن شمالی و جنوبی که در گذشته جدا شده و بعد به هم پیوستند، اکنون اختلافات شدیدی با یکدیگر دارند.

رئیس موسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه در طول ماه‌های گذشته هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا پروازهایی در این مناطق داشته و اهدافی را مورد اصابت قرار داده‌اند، ‌خاطرنشان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که یک فضای امنیتی شدید در حال شکل‌گیری است.

محرابی ادامه داد: این ترورها از سوی خبرگزاری‌های غربی به القاعده نسبت داده می‌شود و همین بحث حضور نیروهای القاعده اگر عمومی و رسانه‌ای شود حضور و دخالت نیروهای خارجی در تحولات داخلی یمن بیشتر خواهد شد.

وی با ذکر این نکته که یمن از یک بستر درگیری‌های سنتی رنج می‌برد که از گذشته وجود داشته گفت: امروز می‌بینیم که این بستر درگیری‌های سنتی با یکسری موضوعات دیگری هم مخلوط می‌شود که پیچیدگی تحولات در این کشور را بیشتر می‌کند.

محرابی در خصوص تظاهرات مردمی برای محاکمه علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق این کشور نیز اظهار داشت: صالح و خاندان وی نفوذ ویژه‌ای در یمن دارند. زمانی که صالح در قدرت بود در بین مفتیان اهل سنت یمن بر این قضیه تاکید داشت که باید فتوا صادر کرده و عنوان کنند که مردم نباید علیه ولی امر خود قیام کنند.

وی این موضوع را نشانگر عقبه‌ای دانست که برای رئیس جمهور سابق یمن در این کشور وجود دارد که محاکمه صالح را با پیچیدگی‌هایی روبرو می‌کند و خاطرنشان کرد: ارتباط و گرایش‌ قومی، قبیله‌ای و مذهبی زیادی به علی عبدالله صالح در این کشور وجود دارد.

این کارشناس مسائل آفریقا گفت: در عدن تظاهرات زیادی علیه علی عبدالله صالح وجود دارد و تلاش می‌شود تا این محاکمه صورت بگیرد، اما در مناطقی که صالح وفاداران خود را دارد این موضوع کمرنگ است و همین تناقض وضعیت محاکمه وی را پیچیده‌تر می‌کند.

محرابی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص روابط یمن و عربستان نیز گفت: عربستان علاقمند است که یمن به عنوان حیاط خلوت این کشور بماند به دلیل نقش تعیین کننده‌ای که عربستان می‌تواند در معادلات شاخ آفریقا، باب‌المندب و دریای سرخ داشته باشد.

وی با ذکر این نکته که اگر یمن مانند اتیوپی تعامل خوبی را با عربستان داشته باشد، این کار امکانپذیر است،‌ افزود: همچنین در مناطقی که منابع نفتی مشترک بین عربستان و یمن وجود دارد باعث می‌شود که عربستان یمن را در دایره تحولات خود نگه دارد، اما ساختار داخلی یمن این موضوع را نمی‌پذیرد چرا که شیعیان و زیدی‌ها در این شمال حضوری قدرتمند دارند.

رئیس موسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: در ساختار حاکمیتی به دلیل اینکه حضور و گرایش وابسته به اهل سنت یا وهابیت قدرتمند است، این ارتباط در سطح حکومتی وجود دارد.

محرابی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تحولات رخ داده در خصوص اخوان المسلمین و دستگیری‌ها و لغو مجوز فعالیت سیاسی اخوان‌المسلمین و انحلال این حزب در روابط بخشی از یمن و عربستان بسیار تاثیرگذار بود، یادآور شد: اما در ساختار سرزمینی، عربستان تمایل زیادی دارد که یمن در دایره معادلاتش باقی بماند.

وی همچنین افزود: اما در یمن شمالی این مقاومت وجود داشته و دارد و این همان وضعیت سیاسی متناقض یا پیچیده است که به یمن اجازه نمی‌دهد تا یک سیاست خارجی مشخص را در پیش بگیرد. دقیقاً همان وضعیتی که به امارات متحده عربی حاکم است و در گرایش بین ایران و عربستان وضعیت پیچیده‌ای را شاهد است.

کارشناس مسائل شمال آفریقا ادامه داد: برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس دو پارچه و برخی یکپارچه هستند که یمن و امارات متحده عربی این دوپارچگی را به وضوح دارند.

محرابی در خصوص میزان گرایش به عربستان در دوره فعلی و دوره صالح گفت: این گرایش به صورت سینوسی است و نمی‌توان آن را تکاملی دانست بلکه به صورت فراز و فرود خود را نشان می‌دهد.

وی درباره قدرت‌گیری القاعده در یمن و تبعات آن در منطقه و حضور نیروهای خارجی در این کشور نیز اظهار داشت: القاعده امروز تبدیل به یک غده بدخیم شده است. این غده زمانی خوش‌خیم بود و آمریکایی‌ها می‌توانستند آن را مدیریت کنند چرا که آنها القاعده را ایجاد کردند تا به عنوان یک تعریف از اسلام به دنیا نشان می‌دهند اما در افغانستان و پاکستان که مدارس دینی این گروه را پشتیبانی فکری و انسانی کرد از مدیریت آمریکا خارج و در منطقه منتشر شد.

رئیس موسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه این جریان به سوریه و یمن سرایت کرد و حتی به سمت مصر هم رفت ولی در این کشور چندان تاثیرگذار نبود،‌ خاطرنشان کرد: یمن پتانسیل حضور و نفوذ القاعده را دارد چرا که اختلافات قومی و قبیله‌ای و دینی وجود دارد و این دقیقاً بستر حضور و گسترش القاعده است.

محرابی ادامه داد: القاعده می‌تواند سلفی‌ها و تندروها را به سمت خود کشانده و به صورت مستتر و مخفی فعالیت خود را در پیش گیرد که پس از قدرت‌گیری ظهور می‌یابد و در آن زمان مقابله با آن دشوار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حضور آمریکا در معادلات منطقه‌ای هم حضور تبلیغاتی دارد و هم الان به عنوان یک غده بدخیم در جهان اسلام مدیریتش سخت است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها