امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57023
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، نخستین قانون پیوند اعضای بدن انسان در ترکمنستان که به تصویب رسیده است، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، نخستین قانون پیوند اعضای بدن انسان در ترکمنستان که به تصویب رسیده است، در مرحله اول توسط مجلس و سپس از سوی رئیس جمهور این کشور تأیید شد و از روز انتشار آن در رسانه‏‌های جمعی این کشور، اجرایی می‏‌شود.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان در گزارشی ضمن تأیید مطلب فوق، تصریح کرد: قانونگذاران ترکمن قبلا قوانینی را در ارتباط با مسائل پزشکی و صنعت- بهداشتی- پزشکی تصویب کرده بودند و در این بار نوبت به پیوند اعضای بدن انسان در این کشور رسید.

این گزارش حاکی از آن است که این قانون کلیه موارد حقوقی، فنی، انسانی، اجتماعی و همه فرآیندهای پیوند اعضای بدن انسان را در برگرفته است و توضیحات مناسبی در این زمینه تبیین شده‏ است.

نگاهی گذرا به صنعت نوپای پزشکی ترکمنستان و احتمال بازار پررونق اشتغال برای متخصصین ایرانی

با توجه به اینکه رئیس جمهور ترکمنستان قبل از سمت ریاست جمهوری وظایف معاونت رئیس جمهور این کشور در امور بهداشت را در دولت «نیازاف» برعهده داشت، علاقه و توجه خاصی نسبت به توسعه صنعت پزشکی و حفظ سلامت شهروندان خود دارد و در این زمینه هرساله بودجه کلانی اختصاص داده می‌شود.

این امر در حالی است که دولت ترکمنستان هم‏‌اکنون یک برنامه ملی تا سال 2016 در زمینه توسعه بهداشت در این کشور تصویب کرده است که برای اجرای آن 500 میلیون دلار اختصاص یافته ‏است و در قالب آن مجهزترین مراکز پزشکی با آخرین دست‏اوردهای علمی در صنعت پزشکی احداث خواهد شد.

در این راستا به نظر برخی کارشناسان، تربیت متخصصین و کادر فنی حرفه‏‌ای و کارآمد می‏‌تواند به مسئله‌ای مهم و کارساز تبدیل شود که حضور و تجربه پزشکان ایرانی می‏‌تواند مسائل مذکور را در صنعت نوپا پزشکی و داروسازی ترکمنستان حل‌وفصل کند. 

در مدت 10 سال گذشته بیش از 1/5 میلیارد دلار در ساخت امکانات و تجهیز تأسیسات پزشکی در ترکمنستان هزینه شده است که در عشق‏‌آباد و مراکز استان‌های این کشور، مراکز مدرن و مجهز پزشکی با نصب دستگاه‏‌های پیشرفته احداث شده‏ است و هر سال تعدادی مرکز جدید در عشق‏‌آباد و سایر کلان‌شهرهای ترکمنستان به بهره‏‌برداری می‏‌رسد.

گزارش‌‏ها حاکی از آن است که تا سال 2030 دولت ترکمنستان که جمیعت آن بالغ بر 6 میلیون نفر است، در نظر دارد  2،114 میلیارد دلار برای ساخت مراکز بزرگ و مجهز پزشکی، بازسازی مراکز بازیافت سلامت و خرید تجهیزات مدرن پزشکی هزینه کند.

به باور کارشناسان، روند سریع ساخت مراکز و تأسیسات پزشکی در ترکمنستان که با آخرین دستگاه پیشرفته جهانی مجهز می‏‌شوند، بازار مناسبی برای متخصصین پزشکی کشورمان می‌باشد که دولتمردان ایران می‌توانند این مسئله را به شکلی جدی دنبال و پیگیری کنند.

این امر در حالی است که روزانه تعداد زیادی از شهروندان ترکمنستان به منظور بازیافت سلامتی و درمان عازم ایران می‏‌شوند که از سوی دیگر، همان متخصصین ایرانی به راحتی می‏‌توانند در مراکز پیشرفته پزشکی عشق‏‌آباد مشغول کار شوند و اعمال جراحی پیچیده و سخت همچون پیوند اعضای بدن انسان، درمان بیماری‌های حاد و تومورها، بیماری‌های چشم، قلب و عروق و غیره را انجام داده و همچنین در صنعت داروسازی در داخل ترکمنستان مشغول شوند.

همکاری در زمینه صنعت پزشکی و تبادل پزشکان در واقع بخش فراموش شده در روابط میان ایران و ترکمنستان است که با توجه به ظرفیت‏‌های علمی و تجربیات پزشکان کشورمان و همچنین ایجاد زیرساخت‌های فنی و تجهیزاتی و ساخت مراکز مدرن پزشکی در ترکمنستان، به راحتی می‏‌توان این بخش را به یکی از مهمترین بخش‌های تعاملات میان 2 کشور تبدیل کرد.

این مسئله می‌تواند هم از نظر ارتباطات انسانی و هم به عنوان عامل مهمی در تحکیم پیوند و مراودات اجتماعی میان مردم ایران و ترکمنستان، مطرح باشد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار