امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57030
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری العربیه، امروز(جمعه) در پاریس رقابت شدید برای انتخاب دبیرکل جدید سازمان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری العربیه، امروز(جمعه) در پاریس رقابت شدید برای انتخاب دبیرکل جدید سازمان «آموزش، علوم و فرهنگ ملل متحد»(یونسکو) در جریان است.

بنابر این گزارش، یونسکو در حالی قرار است دبیرکل جدید خود را انتخاب کند که از سه سال پیش و با قطع حمایت‌های مالی آمریکا در پی عضویت فلسطین در این سازمان با مشکلات متعدد روبروست.

«ارینا بوکووا» دبیرکل فعلی یونسکو هر چند شانس زیادی برای انتخاب برای دومین دوره را دارد اما رقیب‌های جدی چون «رشاد فرح» سفیر جیبوتی در فرانسه و «ژزف مایلا» استاد دانشگاه لبنان دارد.

هر چند بوکووا معتقد است اداره این سازمان را به خوبی انجام داده است اما در مقابل فرح و مایلا معتقدند یونسکو جایگاه خود را از دست داده است چراکه علت وجودی این سازمان حفظ صلح از طریق فرهنگ بود.

ارینا بوکووا که در آغاز سال 2009 به سمت دبیرکلی یونسکو انتخاب شد در پی عضویت فلسطین در 31 اکتبر 2011 و قطع حمایت‌های مالی آمریکا 22 درصد از بودجه خود را از دست داده است و در چند سال اخیر به جای 653 میلیون دلار تنها 507 میلیون دلار بودجه داشته است اما در ابتدای هفته جاری به اعضای کمیته اجرایی یونسکو گفته است که «بحران مالی را پشت سر گذاشته است» و «توانسته برنامه‌های تعیین شده را اجرایی کند».

وی در عین حال 507 میلیون دلار بودجه برای این سازمان را بودجه‌ای «زاهدانه در برابر ماموریت‌های یونسکو» عنوان کرده و افزوده است: نگهداری این بودجه موجب شد تا یونسکو 300 کارمند خود را از دست بدهد.

بنابر این گزارش به نظر می‌رسد در این بین رای فرانسه به عنوان میزبان این سازمان مهم است و این کشور هرچند تا چندی پیش از «ژزف مایلا» مدیر فرانسوی لبنانی‌الاصل مرکز تحلیل و چشم‌انداز وزارت خارجه فرانسه حمایت می‌کرد چهارشنبه گذشته حمایت مجدد خود را از بوکووا اعلام کرد.

وزارت خارجه فرانسه گفته است: ایرینا بوکووا با بودجه ضعیفی که در دست داشت، توانست سیاست‌های شجاعانه‌ای برای اصلاحات در این سازمان انجام دهد و ما برای ادامه اجرای برنامه‌هایش از وی حمایت می‌کنیم.

در همین حال انگلیس و استرالیا از بوکووا حمایت کرده‌اند و یک سفیر غربی نیز گفته است که حمایت برزیل، چین، روسیه و هند باعث جمع شدن آرا برای دبیرکل فعلی یونسکو خواهد شد.

در مقابل اما برخی کشورهای عربی با انتخاب دوباره «ایرینا بوکووا» نیستند و یک دیپلمات عرب نیز گفته است: بوکووا در پی بحران مالی طرح‌هایی مبنی بر تغییر میزان مشارکت را رد کرد و موجب شد برنامه‌های علوم انسانی یونسکو لغو شود و برای همین نباید دوباره انتخاب شود.

یک سفیر عربی نیز به جلسه رای گیری مخفی امروز که قرار است توسط شورای اجرایی یونسکو صورت پذیرد، اشاره کرده و گفته است: پیش‌بینی می‌کنم بوکووا که به 30 رای برای انتخاب شدن نیازمند است 32 رای خواهد آورد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها