امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57041
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «آرمن موسیسیان» وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان که در رأس یک هیأت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «آرمن موسیسیان» وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان که در رأس یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی- اقتصادی برای شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ترکمنستان و ارمنستان به عشق‏‌آباد سفر کرده ‏است، شب گذشته با رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار و بر گسترش مناسبات میان 2 کشور تأکید کرد.

وی در این دیدار اعلام کرد که «ایروان» قصد دارد مراودات اقتصادی، تجاری و انرژی خود با عشق‌‏آباد را بیش از پیش گسترش دهد.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان امروز (12 مهرماه) در گزارشی ضمن تأیید مطلب فوق، تصریح کرد: «قربانقلی بردی‏ محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار گفت که عشق‏‌آباد علاقه زیادی برای گسترش مناسبات با ایروان دارد و برای تحقق این امر ظرفیت‌های لازم در 2 کشور موجود است.

وزیر انرژی ارمنستان و رئیس جمهور ترکمنستان در این ملاقات طیف وسیعی از مسائل مربوط به تعاملات 2 کشور و همچنین دورنمای مناسبت دوجانبه را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

طرفین در این زمینه بر نقش مهم فعالیت کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ترکمنستان و ارمنستان که پنجمین نشست آن در عشق‌‏آباد برگزار می‏‌شود، تأکید کردند.

پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ترکمنستان و ارمنستان در عشق‌‏آباد با حضور وزیر انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان که ریاست طرف ارمنی این کمیسیون را برعهده دارد، برگزار شد و 2 طرف روند فعلی و دورنمای روابط و همکاری‏‌های میان 2 کشور را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داده و برنامه‏‌های آتی در این زمینه را تبیین کردند.

ترکمنستان و ارمنستان تاکنون بیش از 50 سند همکاری در سطوح مختلف امضا کرده‌اند و این 2 کشور در قالب سازمان جامعه همسود نیز همکاری‌های فعال و نزدیکی دارند.

از سوی دیگر، قربانقلی بردی‏ محمداف رئیس جمهور ترکمنستان و «سرژ سارگیسیان» رئیس جمهور ارمنستان چندی پیش در یک گفت‌وگوی تلفنی مناسبات دوجانبه میان عشق‏‌آباد و ایروان در عرصه‏‌های اقتصادی، تجاری، انرژی و فرهنگی را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

رؤسای جمهور ترکمنستان و ارمنستان همچنین همکاری‌ها در بخش فرهنگی و انسانی را از دیگر بخش‌های اساسی مناسبات میان عشق‏‌آباد و ایروان قلمداد کرده و خواستار گسترش تعاملات در این زمینه‏‌ها شدند.

رئیس جمهور ترکمنستان در این زمینه به خاطر حفاظت ویژه از آثار تاریخی مربوط به مردم ترکمنستان که در خاک ارمنستان وجود دارد، از همتای ارمنی خود تشکر کرد و از وی دعوت کرد تا یک سفر رسمی به عشق‏‌آباد  انجام دهد.

رئیس جمهور ترکمنستان آخرین بار در نوامبر سال گذشته میلادی (2012) به ارمنستان سفر کرد.

رئیس جمهور ارمنستان نیز در آذرماه سال 1389 به عشق‌‏آباد سفر کرده ‏بود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار