امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57045
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این انجمن مسائل مریوط به فراهم کردن زمینه‌های حقوقی برای توسعه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این انجمن مسائل مریوط به فراهم کردن زمینه‌های حقوقی برای توسعه همکاری‌های فرهنگی، روابط دانشگاهی و آموزش زبان‌ها در جامعه کشورهای اعضای این 2 سازمان منطقه‌ای بررسی شد.

بنابر این گزارش، این انجمن با ابتکار و مساعدت دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مسکو و دانشگاه ملی تاجیکستان راه‌اندازی و در جلسات اختصاصی آن در مدت 2 روز بحث‌های علمی و فرهنگی از جمله در مورد وضعیت زبان روسی در محدوده این جامعه و مسائل دیگر مربوط به جایگاه و حفظ زبان‌های رسمی این کشورها، انجام شد.

«ایرینا خالای‌اآوا» رئیس بخش زبانشناسی دانشگاه دولتی مسکو در این همایش با حمایت از زبان روسی و حفظ وضعیت موجود به عنوان زبان معاشرت در کشورهای همسود، توسعه شبکه‌ای از شاخه‌های دانشگاه‌های روسیه در کشورهای مشترک‌المنافع را مهم خواند.

وی علاوه براین تأکید کرد که کشورهای عضو این جامعه به شناسایی تحریفات مختلف تاریخ مشترک از سوی مخالفینی که با فعالیت خود مانع گفت‌وگوی میان فرهنگ‌ها شده‌اند، نیاز دارند.

به گفته وی، توسعه گفت‌وگوی بین ادیان به عنوان اساس تشکیل تحمل و پیشگیری از بیگانه‌ستیزی در جامعه از دیگر ابزارهایی است که روند مطلوب آموزش زبان‌های رسمی در محدوده این جامعه را حفظ و تقویت می‌کند.

«ایگور فرولوف لیاکین» سفیر روسیه در تاجیکستان نیز با استقبال از برگزاری این انجمن در «دوشنبه»، گفت‌وگو میان فرهنگ‌ها در کشورهای عضو جامعه همسود و سازمان همکاری شانگهای را به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در تقویت دوستی و اعتماد بین مردم کشورها در محدوده این 2 سازمان دانست.

به گفته وی، آشنایی ملت‌ها با فرهنگ و زبان یکدیگر عامل و زمینه خوبی برای ایجاد و تقویت همگرایی در منطقه خواهد بود.

بنابر این گزارش، در چارچوب برنامه این انجمن شرکت‌کنندگان درباره موضوعاتی همچون تبادل تجارب بین علما و کارشناسان، گسترش همکاری‌های فرهنگی، گفت‌وگو میان فرهنگ‌های ملی و زبان‌‌ها، مسائل مربوط به آموزش مذهبی و روابط دولت با نهادهای دینی سخنرانی و تبادل‌نظر کردند.

در بیانیه نهایی این انجمن که با اتفاق‌آراء شرکت‌کنندگان تصویب شد، آماده‌سازی محققان و استادان سطوح بین‌المللی از طریق راه‌اندازی دوره‌های ویژه آموزشی و تبادل تجربه بین دانشجویان و دانش‌آموزان در کشورهای عضو این 2 سازمان، ضروری عنوان شد.

این انجمن که متشکل از دانشمندان، متخصصان و دانشجویان دانشگاه‌ها از کشورهای همسود و همچنین کارمندان نهادهای مذهبی، مسئولان مؤسسات آموزش علوم مادی و مذهبی و مقامات نهادهای رسمی روسیه و تاجیکستان است، تأکید کرد که در جوامع چندفرهنگی و دارای اقتصاد چندزبانه کشورهای همسود و سازمان همکاری شانگهای زبان روسی به عنوان زبان معاشرت باقی مانده و مورد استفاده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها