امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57057
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 53
داوود دانش‌جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد نرخ ارز اظهار داشت: نرخ ارز متغیری است که برای ...

داوود دانش‌جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد نرخ ارز اظهار داشت: نرخ ارز متغیری است که برای تنظیم تجارت خارجی و تراز پرداخت‌ها به کشور کمک می‌کند.

وی افزود: نرخ ارز متغیری نیست که در کنار سایر مباحت به آن توجه کرد، به عنوان مثال اگر بگوییم که نرخ ارز از نظر قدرت برابری خرید باید 600 تومان باشد و حتی همه سیاست‌های پولی و مالی در این جهت قرار گیرد، من در مقابل می‌گویم، اگر شما ارز را در سطح 600 تومان برآورد کردید، آیا می‌دانید آثار اقتصادی آن چیست و چه اثری را در تراز پرداخت‌ها بر جای می‌گذارد؟

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بنابراین به عنوان مثال اگر نرخ ارز در سطح 600 تومان تعیین شود، معنای آن این است که اقتصاد ایران باید آمادگی واردات سالانه 200 میلیارد دلار کالا را داشته باشد؛ سوال این است که آیا ظرفیتی برای پاسخگوی به واردات 200 میلیارد دلاری وجود دارد؟

وی تصریح کرد: بنابراین سیاست‌گذار باید نرخ ارز را به گونه‌ای تنظیم کند که با موجودی ارزی تطابق داشته باشد و در واقع با توان و ذخایر ارزی کشور، بتوان از آن نرخ دفاع کرد.

دانش جعفری با بیان اینکه بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز باید موجودی ارزی کشور را در نظر بگیرد، گفت: بنابراین در این زمینه بحث ارزشی مطرح نیست که بگوییم نرخ ارز باید تعدیل شود، تا قیمت کالا‌ها و خدمات کاهش یابد.

وی افزود: البته اثرات نرخ ارز را می‌توان در سایر بخش‌ها مانند بنگاه‌های تولیدی مورد توجه قرار داد، زیرا در صورت کاهش غیر منطقی نرخ ارز، قیمت کالاهای داخلی ارزان‌تر از کالاهای خارجی شده و با توجه به نرخ بالای تورم در کشور، کالاهای خارجی به راحتی جایگزین کالاهای داخلی خواهد شد.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه آرزوی تقویت ارزش پول ملی است، گفت: آیا می‌توان در شرایط فعلی این کار را انجام داد؛ در واقع اگر نرخ ارز به شدت کاهش یابد، چگونه می‌توان پاسخگوی حجم بالای تقاضا برای واردات بود.

وی تاکید کرد: ارز، متغیری است که در همه کشورها برای تنظیم روابط تجارت خارجی است و ما هم باید حجم منابع ارزی را محاسبه و نرخ ارز را متناسب با تنظیم کنیم.

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که با توجه به این دیدگاه، آیا نرخ ارز فعلی در بازار داخلی مناسب است، گفت: فکر می‌کنم هم‌اکنون منابع ارزی کشور به دلیل تحریم‌ها و مشکل نقل و انتقال پول، چندان زیاد نیست که بتوانیم برای کاهش نرخ ارز بلندپروازی کنیم؛ آرزوی ما این است که پول ملی آنقدر قوی شود که قابل رقابت با ارز‌های خارجی باشد، اما در این مقوله اگر اشتباه کنیم ممکن است وضعیت اقتصاد از شرایط فعلی هم بدتر شود.

وی افزود: نرخ ارزی خوب است که هر کسی اراده کرد و متقاضی خرید آن شد، بانک مرکزی امکان تامین آن را داشته باشد، یعنی نمی‌توان گفت نرخ ارز 600 تومان باشد، ولی به هیچ کسی در این نرخ، ارز پرداخت نشود.

دانش جعفری در پاسخ به این سوال که بنابراین معتقدید، هم‌اکنون شرایط مناسبی برای کاهش نرخ ارز نیست، اظهار داشت: به نظر بنده باید ببینم چقدر منابع ارزی داریم و مصرف آن هم متناسب با آن تنظیم شود؛ در واقع معادله‌ای وجود دارد که هر لحظه باید به روز شود.

وی تصریح کرد: مطمئنا به محض کاهش نرخ ارز، تقاضای آن افزایش می‌یابد؛ بنابراین نتها نمی‌توان براساس شاخص برابری قدرت خرید، نرخ ارز را تعیین کرد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها