امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57081
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۷
تعداد بازدید: 50
«ملاذ المقداد»، رئیس بخش تحقیقات و پژوهش‌های وزارت اطلاع‌رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، ...

«ملاذ المقداد»، رئیس بخش تحقیقات و پژوهش‌های وزارت اطلاع‌رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: پس از امضای پروتکل مربوط به سلاح‌های شیمیایی، برنامه زمانی فعالیت‌های کمیته و مکان‌هایی که باید برای اجرای آن پروتکل از آن بازدید شود، نیز مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه امکان دارد، فعالیت‌های این کمیته تا پایان سال 2014 طول بکشد و این احتمال نیز مطرح است، گفت: رهایی از سلاح‌های شیمیایی سوریه، مقدمه‌ای برای عاری شدن خاورمیانه از سلاح‌های شیمیایی، کشتار‌جمعی و هسته‌ای خواهد بود که بر‌اساس گفته‌ای پوتین و لاوروف، این نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه تنها با همین شرط انجام خواهد شد.

مقداد در این‌باره به گفته‌های پوتین اشاره کرد که تاکید کرده بود، سلاح‌های شیمیایی سوریه سلاحی استراتژیک است که در برابر آن سلاح هسته‌ای قرار می‌گیرد.

رئیس بخش تحقیقات و پژوهش وزارت اطلاع رسانی سوریه با اشاره به این سخنان لاروف که اعلام کرده بود نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه، آغازی برای روند نابودی سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه است، خاطر نشان کرد: این مسأله شامل اسرائیل، مصر، عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه نیز خواهد شد و سوریه پایان این کار نیست.

وی در خصوص سلاح‌های شیمیایی اسرائیل گفت: در این‌باره تنها آمریکا می‌تواند به اسرائیل فشار آورد، حال اگر به گفتمان سیاسی اسرائیل که در رسانه‌های آن منعکس می‌شود، نگاهی داشته باشیم، خواهیم دید که اسرائیل دیگر خود را مطیع آمریکا نمی‌داند و بالعکس اکنون معتقد است، آمریکا باید اسرائیل بجنگند و این قضیه نابودی سلاح‌های شیمیایی اسرائیل را با مشکل مواجه می‌کند.

مقداد افزود: کسی که خود سلاح هسته‌ای دارد، حق ندارد راجع به سلاح شیمیایی دیگران صحبت کند؛ زیرا وجود این سلاح خطرناک و ذخیره‌سازی آن شامل خطرات بیشتری است.

ملاذ مقداد خاطر نشان کرد: خلع سلاح شیمیایی به دو دلیل، هیچ‌گاه بر قدرت بازدارندگی سوریه تاثیر سوء نخواهد گذاشت.

وی در شرح این مسأله گفت: دلیل اول اینکه در سال 2003 خود سوریه خواسته بود که منطقه از سلاح‌های کشتار جمعی پاک شود؛ در این زمینه می‌توان گفت که سلاح استراتژیک سوریه همان سلاح‌های کلاسیک است و خلع سلاح‌های کشتار جمعی از سوریه تاثیری بر قدرت دفاعی این کشور نخواهد داشت.

وی در شرح دلیل دوم گفت: سیستم دفاعی سوریه از جمله نیروی هوایی و نیروی موشکی، قدرت بازدارنگی بیشتری نسبت به سلاح‌های شیمیایی دارد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار