امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57088
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه بررسی نرخ ارز در مناظره کارشناسان اقتصادی و دیگر مسئولان، اسد‌الله ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه بررسی نرخ ارز در مناظره کارشناسان اقتصادی و دیگر مسئولان، اسد‌الله عسگر‌‌اولادی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و چین با بیان اینکه در این جلسه به دنبال چالش نیستیم اظهار داشت: قرار است در این جلسه با یکدیگر مشورت کنیم.

وی با بیان اینکه 56 سال است که با نرخ ارز سروکار دارم گفت: نرخ واقعی یکی از آرزوهایی است که باید به آن برسیم و نرخ ارز باید به صورت واقعی تعیین شود.

وی افزود: پیش از این هم که مسئولان بانک مرکزی نرخ ارز را اعلام کرده‌اند با آنان مخالفت کردم و گفتم عدد بیان شده واقعی نیست.

عسگر‌اولادی با اشاره به اینکه قیمت واقعی ارز باید کارشناسی شده باشد، گفت: در سی و پنج سال پس از انقلاب، نرخ ارز واقعی نبوده و آن را بر مبنای شناور مدیریت شده ساماندهی کردند.

وی با اشاره به اینکه 85 درصد اقتصاد کشور دست دولت است، گفت: با این وجود بانک مرکزی آنگونه که دلش می‌خواهد نرخ ارز را هدایت می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و چین تأکید کرد: هیچ صادر‌کننده‌ای معتقد به افزایش نرخ ارز نیست چرا که در فصل محدودی سود‌آوری آنان بیشتر و بلافاصله قیمت کالاهای صادراتی افزایش و این چرخه باز می‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال نرخ ارز واقعی هستیم، گفت: مکانیزم تعیین نرخ ارز در کشورها این است که چند کالای کشاورزی، خدماتی و تولیدی با یکدیگر سنجیده می‌شود و به نسبت آن نرخ ارز اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: این امکان وجود دارد که کار کارشناسی روی تولید ناخالص داخلی، دریافت و پرداخت‌ها و صادرات و واردات انجام شود اما متأسفانه چنین نبوده است.

عسگر‌اولادی با بیان اینکه گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی همان نرخ مبادله‌ای را مدنظر قرار داده است، گفت: اکنون نرخ مبادله‌ای به اضافه خرج‌ها و تخصیص آن پس از چهار ماه با سود 22 درصدی آن همان 3 هزار تومان بازار می‌شود و مبنای آن همان نرخ مبادله‌ای بوده است.

وی افزود: باید پایه واقعی نرخ ارز بر مبنای رفاه و آسایش مردم تعیین شود و اکنون نسل حقوق‌بگیر ما نمی‌تواند زندگی خود را بچرخاند و بیشتر آنها متضرر شده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و چین با بیان اینکه در بحث‌های بعدی درباره چگونگی کنترل تورم و تعیین نرخ ارز سخن خواهم گفت، تأکید کرد: اینکه چرا تورم با این نرخ باشد درباره آن توضیحاتی خواهم داد؛ امیدوارم دولت تدبیر و امید با توجه به امیدی که به جامعه داده، رفاه و آسایش را به مردم هدیه کند.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها